دبیر علمی همایش سلامت دهان انجمن دندانپزشكان عمومی ایران مطرح كرد

گردشگری سلامت درآمد ارزی مهم برای كشور، دلالی بیمار از عراق و افغانستان به ایران

گردشگری سلامت درآمد ارزی مهم برای كشور، دلالی بیمار از عراق و افغانستان به ایران رژیم آسان: دبیر علمی همایش سلامت دهان انجمن دندانپزشكان عمومی ایران با اشاره به اینكه گردشگری سلامت درآمد ارزی برای كشور به همراه دارد، اظهار داشت: دلالان امروزه از عراق و افغانستان بیمار به ایران می آورند و باید هر چه سریع تر به مبحث گردشگری سلامت توجه گردد.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا، دكتر عبدالحمید ظفرمند در نخستین همایش سراسری سلامت دهان انجمن دندانپزشكان عمومی ایران تصریح كرد: یكی از ارزشمندترین افتخارات كشور ما پیشرفت چشمگیر نظام سلامت پس از انقلاب اسلامی است و در حوزه های درمان، آموزش، پیشگیری، پژوهش، مواد و تجهیزات و... اقدامات خوبی صورت گرفته است.
وی ادامه داد: حوزه سلامت دهان در مجموعه این پیشرفت ها بی نقش نبوده است، البته در برخی از بخش ها به تناسب شرایط و فرصت ها همچون بخش درمان نتوانسته ایم خدمت مان را به متقاضیان منطقه و حتی دورتر عرضه دهیم.
دبیر علمی نخستین همایش سراسری سلامت دهان انجمن دندانپزشكان عمومی ایران افزود: گردشگری سلامت درآمد ارزی به همراه داشته و در صورت توجه به آن دیگر نیازی نیست تنها به دنبال فروش نفت باشیم.
ظفرمند با تاكید بر ضرورت درآمد ارزی با استفاده از درمان عنوان كرد: در كل جهان، ما جزو ۴۱ كشوری هستیم كه گردشگری سلامت دارد، ولی معاونت درمان باید هر چه سریع تر در وزارت بهداشت دست به كار شود؛ چون كه دلالان امروزه از كشورهایی همچون عراق و افغانستان، بیمار به ایران می آورند و ما هیچ اقدامی انجام نمی دهیم.
وی اظهار داشت: خوشبختانه در حوزه مواد و تجهیزات دندانپزشكی علاوه بر محدودیت های داخلی و خارجی با اقتدار به صادرات هم رسیده ایم، ولی باید توجه داشت كه ۲ هزار قلم تجهیزات در رشته دندانپزشكی نیاز بوده و این آمار در هیچ رشته ای به این اندازه نیست، ولی متاسفانه نگاه به این رشته در این زمینه ضعیف بوده است.
ظفرمند خاطرنشان كرد: در سایر بخش های در رابطه با سلامت دهان هم اقدامات خوبی انجام شده؛ باآنكه درمان بیشتر مورد توجه قرار گرفته و سایر ابعاد ارتقای دهان مغفول مانده است. همینطور تردیدی نیست كه هنوز با توانمندی های انسانی بالایی كه داریم می توانیم در تمامی این زمینه ها موفق عمل نماییم.
دبیر علمی نخستین همایش سراسری سلامت دهان انجمن دندانپزشكان عمومی ایران اظهار داشت: با تاسف باید اذعان كرد كه این اقدام در همه بخش ها مستقل از یكدیگر و بدون وجود برنامه كلان كشوری انجام شده است و بدیهی بوده كه این حوزه اگر جایگاهی در مدیریت كلان مبحث سلامت كشور داشت، منشاء اقدامات مفیدتر و دارای خدمات برجسته تری در ارتقای سلامت دهان جامعه می شد.
وی اظهار داشت: عدم آگاهی فعالان حوزه سلامت دهان به نقش مهم تر خود در برنامه ریزی كلان كشوری، عدم آشنایی مسئولان اجرایی سلامت كشور با حوزه سلامت دهان و عدم دخالت دادن كارشناسان سلامت دهان توسط مسئولین كشوری در برنامه های كلان سلامت، زمینه مهجور ماندن عرضه خدمات مطلوب سلامت دهان شده است كه متاسفانه منجر به افزایش سرانه هزینه های سلامت دهان هم شده است.
ظفرمند خاطرنشان كرد: در حوزه غذا و دارو در برنامه پنج ساله توسعه، شورای سلامت امنیت غذایی راه اندازی و سیب سلامت مصوب شد، ولی جای سؤال است كه چرا دندانپزشكی در این شورا در نظر گرفته نشده است، در صورتیكه هر غذایی كه می خوریم، پیش از اینكه بتواند سبب صدمه در سایر ارگان ها شود، در دهان تأثیرگذار است.

كودكان ایرانی حداقل ۵ تا ۶ دندان پوسیده دارند
عضو كمیته سلامت دهان انجمن دندانپزشكان عمومی ایران و متخصص دندانپزشكی كودكان با اشاره به اینكه كودكان ایرانی به صورت میانگین ۵ تا ۶ دندان پوسیده در دهان خود دارند، اظهار داشت: والدین باید هر ۶ ماه یكبار كودكان خویش را جهت معاینه دندانی نزد دندانپزشك ببرند.
دكتر ناهید عسكری زاده در حاشیه نخستین همایش سراسری سلامت دهان انجمن دندانپزشكان عمومی ایران تصریح كرد: پیشگیری از بیماری ها به خصوص پوسیدگی های دندانی یكی از وظایف اصلی دندانپزشكان بوده و با عنایت به آمار و ارقام گزارش شده در این زمینه، نیاز به آموزش بهداشت دهان بسیار احساس می گردد.
وی ادامه داد: در خلال سال های مختلف كارهای بسیار زیادی در جهت رفع این مشكل توسط ارگان های دولتی به طرق مختلف انجام شده است، اما متاسفانه به صورت كامل به ثمر نرسید. ازاین رو همگی باید تلاش نماییم اقدامات موثر را در این زمینه انجام دهیم.
عضو كمیته سلامت دهان انجمن دندانپزشكان عمومی ایران اظهار داشت: طبق آمار وزارت بهداشت در سال ۹۳ شاخص DMF كه همان میزان پوسیدگی دندانی است در كودكان ۵ ساله ۵.۸۴ بود كه رقم بالایی به حساب می آید.
عسكری زاده با اشاره به اینكه بر طبق این آمار حداقل هر كودك ایرانی ۵ تا ۶ دندان پوسیده دارد، اضافه كرد: درصد پوسیدگی دندانی در كودكان زیر ۳ سال افزایش یافته و علت آن عدم آگاهی والدین، نبود آموزش های بهداشتی و تغذیه در دوران شیرخوارگی است.
این متخصص دندانپزشكی كودكان اظهار داشت: خیلی از والدین گمان می كنند دندان های شیری تا ۷ سالگی آغاز به ریزش می كنند. ازاین رو نیاز به پر كردن و رسیدگی كامل ندارد، درحالی كه دندان های خلفی در كودكان تا ۱۲ سالگی ریزش آن به طول می انجامد و پوسیدگی های دندانی سبب صدمه به كودك می گردد.
وی تصریح كرد: زمانی كه دندان كودك پوسیده باشد، تغذیه او هم دچار اختلال شده و عفونت هم برای كودك خطری دیگر به حساب می آید. ازاین رو جهت رفع این مشكل و جلوگیری از تاثیر دندان های پوسیده در رشد كودك باید اقدامات لازم صورت گیرد.
بنابر اعلام روابط عمومی برگزاری همایش سراسری سلامت دهان انجمن دندانپزشكان عمومی ایران، عسكری زاده تصریح كرد: والدین باید كودكان خویش را هر شش ماه یك بار نزد دندانپزشكی برده و اگر پوسیدگی دارند این مدت را هر ۴ ماه یك بار مدنظر قرار دهند تا اقدامات لازم برای رفع پوسیدگی های دندانی صورت گیرد.1397/04/27
13:50:03
5.0 / 5
4460
تگهای خبر: بیمار , پزشك , تغذیه , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان