مصرف چه داروهایی برای رانندگی خطرناكند؟

مصرف چه داروهایی برای رانندگی خطرناكند؟ رژیم آسان: فرد برای رانندگی و موتورسواری باید هوشیار بوده و قادر به پاسخگویی سریع باشد؛ این درحالیست كه برخی داروها می توانند بر روی توانایی وی در رانندگی و موتورسواری تأثیر گذارند. بر این اساس هنگامی كه آغاز به مصرف یك داروی جدید می كنید، همیشه از پزشك یا داروسازتان بپرسید كه آیا آن دارو برای رانندگی یا موتورسواری بی خطر است، آیا عوارض جانبی دارد و آیا پس از مصرفش می توان رانندگی یا موتورسواری كرد؟.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا، داروها گاهی اوقات دارای عوارض جانبی هستند و می توانند توانایی های ذهنی یا جسمی ما را كاهش دهند. بعنوان مثال بعضی از داروها می توانند به سرگیجه و احساس گیجی، سردرگمی و عدم تمركز، تهوع و استفراغ، كندی عكس العمل و... منجر شوند. دارویی كه پس از مصرف می تواند سبب عوارض جانبی فوق شود، برای رانندگی و موتورسواری خطر­ناك و نا­ایمن است.
اگر شما هنگامی كه اینگونه داروها را مصرف كرده اید، رانندگی كنید و این داروها مهارت های رانندگی شما را تحت تأثیر قرار داده باشند، ممكن است سبب یك حادثه خطرناك شوید. در چنین حالتی شما در معرض خطر كشتن یا مجروح كردن خود و یا دیگران، صدمه رساندن به اموال خود و دیگران و از دست دادن گواهینامه رانندگی تان هستید.
از طرفی اثر داروهای ناایمن در هنگام رانندگی ممكن است بیشتر شود، اگر:
- الكل مصرف شده باشد
- دو یا چند دارویی را كه چنین اثری دارند، باهم مصرف كرده باشید
- آغاز به استفاده از یك داروی جدید كرده باشید
- دوز داروی­تان را تغییر داده باشید
- بیشتر از دوز تجویزی پزشك مصرف كرده باشید
راهنمای خود­مراقبتیاگر دچار عوارض ناخواسته­ داروهای­تان شدید، از پزشك یا داروساز خود بپرسید كه جایگزینی برای داروی­تان وجود دارد یا خیر. همینطور از پزشك یا داروساز خود اطلاعات كاملی در مورد عوارض جانبی تمام داروهایتان بگیرید. در صورت مصرف داروهایی كه می توانند مهارت رانندگی تان را تحت تأثیر قرار دهند، از سیستم حمل و نقل عمومی یا تاكسی استفاده كنید و یا از یك دوست بخواهید تا بعنوان راننده همراه شما باشد.
اگر رانندگی سبب می گردد كه شما یك دوز از داروی­تان را نخورید، رانندگی نكنید. زیرا ممكن است تاخیر در مصرف آن دارو تأثیر منفی بر روی رانندگی شما بگذارد. شرایط پزشكی خویش را با مصرف درست دارو مدیریت كنید. از پزشك یا داروساز خود كمك بگیرید. زمانیكه خسته اید، بخصوص در سفرهای طولانی رانندگی نكنید. از داروهای دیگران استفاده نكنید، چون همان دارو می تواند اثر متفاوتی بر روی شما و بر رانندگی تان داشته باشد.
بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقاء سلامت معاونت درمان وزارت بهداشت، اگر دارویی كه مصرف می كنید تأثیر منفی بر روی رانندگی تان می گذارد، رانندگی نكنید. از پزشك یا داروساز خود بپرسید آیا دارویی كه مصرف می كنید (با نسخه و یا بدون نسخه) ممكن است رانندگی تان را تحت تأثیر قرار دهد. برچسب داروهای­تان را به صورت كامل بخوانید.
هنگامی كه روی برچسب داروهایتان موارد زیر ذكر شده بود، مبحث را با پزشك تان در بین بگذارید:
- این دارو ممكن است سبب گیجی شود، اگر این دارو را مصرف می كنید، رانندگی نكنید.
- این دارو ممكن است بر روی هوشیاری شما تأثیر منفی بگذارد، اگر این دارو را مصرف می كنید، رانندگی نكنید.
- این دارو ممكن است سبب خواب آلودگی شما شود. خواب آلودگی ممكن است روز بعد هم ادامه پیدا كند، اگر این دارو را مصرف می كنید، رانندگی نكنید.1397/01/06
13:05:24
5.0 / 5
4660
تگهای خبر: پزشك , خواب , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان