سفارش های طب ایرانی برای زمستان

سفارش های طب ایرانی برای زمستان رژیم آسان: رژیم آسان: زمستان امسال برخلاف چند سال قبل با کاهش چشم گیر دمای هوا به ویژه در بعضی مناطق کشور مواجه هستیم؛ موضوعی که کارهای روزمره بسیاری را دستخوش تغییر کرده است؛ اما چطور میتوان با رعایت اصولی ساده در تغذیه و سبک زندگی، عوارض این فصل برای سلامتی را به حداقل رساند؟


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا، زمستان طبی نزد حکمای پیشین، زمانی است که مردم به جهت سردی هوا محتاج به پوشش بیشتر بوده و حیوانات صحرایی و کوهی در شکاف کوه ها و غارها پنهان می شوند و خیلی از انواع حشرات از بین می روند. به سبب تابش آفتاب بصورت مایل به زمین و بارش برف و باران طبع فصل زمستان «سرد و تر» است.
بنابر اعلام دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، این فصل برای افراد با غلبه صفرا مناسب تر است ولی برای افراد با غلبه سردی و تری یا بلغم و افراد سالخورده مناسب نمی باشد. در هر سه نظام طب ایرانی، طب هندی و طب چینی این باور وجود دارد که در فصل زمستان نسبت به سایر فصول سموم و مواد زائد بیش از دیگر فصول سال در بدن انباشته می شوند.
اثرات فصل زمستان بر بدن انسان _ به سبب سردی هوا و بسته شدن منافذ پوستی در سر و بدن، حرارت میل به درون پیدا میکند و گویی حرارت غریزی و قوای بدنی در این فصل تقویت می شود.
_ به سبب غلبه سرما بر بیشتر بخش های بدن، اخلاط غلیظ و ساکن می شوند.
_ با کم شدن حرکات تحلیل برنده رطوبات و زیاد شدن خواب، مواد زائد در بدن افزایش می یابند.
_ زمستان سبب افزایش تولید بلغم و امراض بلغمی است و با مصرف غذاهای غلیظ، سرد و مرطوب در زمستان احتمال مبتلاشدن به نزله و زکام افزایش می یابد؛ البته این امر بیشتر در افرادی که ضعف گوارش دارند، اتفاق می افتد. اگر تولید این رطوبت ها در بدن افزایش یابد سرفه، سینه درد، درد پهلو، انواع ذات الریه، عفونت در چشم، تورم حلق، بیماریهای عصبی و سردرد مزمن پدید می آید که حتی ممکنست در مواردی به سکته و صرع منتهی شود.
_ در زمستان رسوب مقدار ادرار بیش از رسوب مقدار ادرار در تابستان است.
_ اثر نهایی زمستان بر افرادی که تدابیر این فصل را رعایت نمایند این است که هضم بهتری خواهند داشت و گوشت و خون بدن شان در این فصل زیاد می شود اما اگر پرخوری کنند و ورزش و تحرک بدنی کافی نداشته باشند ممکنست افزایش غلظت خون به حدی برسد که به بدن لطمه برساند.
_ در زمستان به سبب کاهش میزان تابش آفتاب در طول روز امکان بروز افسردگی در بعضی افراد مستعد، بیشتر می شود.
تدابیر مهم برای فصل زمستان _ از مصرف غذاهای سرد و تر به ویژه در شب ها پرهیز کنید. (مخصوصا اگر علایم غلبه سردی و تری یا بلغم دارید.)
_ از غذاهای گرمی بخش مصرف کنید. البته بدیهی است که مقدار غذاها در هر فرد به تناسب مزاج او مناسب می باشد. در زمستان بدن نیاز بیشتری به غذا به ویژه گوشت دارد ویژه آنکه با دارچین، زیره و رازیانه همراه شود برای اینکه حرارت غریزی زمستان و هضم در این فصل قوی است و عمل گوارش برای معده آسان تر است. اما اگر زمستان گرم تر از حد مورد نظر باشد یا بارندگی کمی رخ دهد باید در مصرف میزان غذا دقت کرد.
_ سایر مواد گرم و خشکی که برای تغذیه زمستان مناسب هستند نیز شامل کره، عسل، بادام، تخم شربتی، پسته، پونه، پیاز، دنبه، ترب، تره، جعفری، چای، خردل، خرما، دارچین، خرمالو، ریحان، زردچوبه، زعفران، زنجبیل، زنیان، زیتون، زیره سیاه، سیر، شنبلیله، فلفل، فندق، کرفس، مویز، کلم، گردو، گل سرخ، لپه، مرزه، موسیر، موم عسل، نارگیل، نخود، نعناع، عرق بهارنارنج، هل و.... است.
_ نوشیدنی ها و غذاها را بصورت گرم مصرف کنید و از مصرف یخ جدا خودداری کنید.
_ در دنیای امروز انواع و اقسام میوه ها در فصل زمستان دردسترس است اما، مصرف میوه های تابستانی که سرد و مرطوب هستند مانند هندوانه، خیار، گوجه فرنگی و... در زمستان سبب بروز عوارض و بیماری خواهد شد؛ بدین سبب بیش از میوه های گرم، خشک و خشکبار استفاده کنید. حتی مصرف زیاد میوه هایی مثل پرتقال و نارنگی که رطوبت زیادی دارند برخلاف آنچه تصور می شود به ویژه در افرادی که معده های سرد و تر دارند موجب افزایش احتمال بروز سرماخوردگی و نزله خواهد بود.
_ به افراد کهنسال سفارش می شود در زمستان انجیر را خیسانده و مصرف کنند برای اینکه برای تلیین مزاج شان خوب است.
_ در زمستان بعد از استحمام نباید بطور ناگهانی در معرض هوای خارج از خانه قرار بگیرید.
_ در این فصل از خوابیدن در روز پرهیز کنید برای اینکه موجب ایجاد بیماریهای رطوبتی و نزله می شود. تباهی رنگ چهره، سستی بدن، احساس کسالت و کاهش اشتها از دیگر عوارض خواب روز هستند.
_ بهترین زمان ورزش در فصل زمستان آخر روز است، البته منظورمان روز طبیعی یعنی زمان غروب خورشید که حدودا ۴ یا ۵ پس از ظهر است. کسانی که در بدن شان رطوبت زیادی دارند در این فصل باید ورزش سنگین انجام دهند تا از پیدایش و انباشت اخلاط در بدن جلوگیری نمایند.
_ در زمستان باید از فصد، حجامت و اسهال و استفراغ قوی خودداری کنید؛ اما در زمان مورد نیاز با تشخیص پزشک ماهر می توان از مسهل های ضعیف یا متوسط و یا فصد به قدر نیاز بهره جست.
تدابیر طب ایرانی برای کارهای خارج از خانه در ایام سرد و برفی _ بهتر است افراد به قدر اشتها غذای گرم بخورند و پس از آن که حرارت غذا در بدن شان انتشار یافت، حرکت کنند.
_ باید هنگام خروج از منزل، بینی، دهان، سر و گردن را با شال و کلاه پوشاند.
_ برای افرادی که سرمایی تر هستند می توان سفارش کرد قبل از خارج شدن از منزل غذایی که در آن مغز گردو، سیر، پیاز و روغن باشد بخورند و یا قبل از حرکت کمی فلفل یا سکنجبین عسلی بخورند که دفع ضرر سرما کند.
_ بعد از بازگشت به خانه نباید ناگهان نزدیک بخاری یا گرمای زیاد بروید بلکه اول باید هوای اتاقی که در آن ساکن هستید گرم شود و بعد از تسکین شدت سرما، به بخاری نزدیک شوید.

منبع:

1401/10/26
11:59:36
5.0 / 5
157
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , تغذیه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان