ارتباط بین میزان مقاومت به انسولین و شدت التهاب ریه

ارتباط بین میزان مقاومت به انسولین و شدت التهاب ریه به گزارش رژیم آسان خراسان رضوی افراد مبتلا به پیش دیابت یا مبتلا به دیابت که در مناطق آلوده به ازن زندگی می کنند، امکان دارد در معرض خطر بیشتری برای بیماری برگشت ناپذیر با میزان مرگ ومیر بالا باشند.


به نقل از مدیکال نیوز، نتایج تحقیق جدید رابطه مقاومت به انسولین و قرار گرفتن مکرر در معرض ازن را در ایجاد بیماری بینابینی ریه (گروهی از بیماری های ریوی که بر بافت و فضای اطراف آلوئول ها (کیسه های هوایی ریه ها) تأثیر می گذارد) نشان داده است.
جیمز واگنر، محقق اصلی و دانشیار دانشکده دامپزشکی کالج دانشگاه ایالتی میشیگان (MSU) از گروه پاتوبیولوژی و تحقیقات تشخیصی اظهار داشت: "یافته های ما امروزه بخصوص که درگیر بیماری همه گیر کووید-۱۹ هستیم، بسیار مهم می باشد، چونکه ما در مورد همگرایی اثرات سلامتی ناشی از آلودگی هوا و سارس-کوو-۲ (SARS-CoV-۲) در جمعیت های حساس مانند افراد دیابتی نگرانی زیادی داریم. "
ازن، که اغلب به آن "دود" گفته می شود، گازی شناخته شده است که سبب تشدید برخی بیماری های ریوی، مانند آسم و رینیت (ورم غشا مخاطی بینی) می شود که بیماری های درجه اول مجاری هوایی فوقانی هستند. اما همه گیر شناختی اخیر ارتباط بین غلظت بالای ازن و اثرات سوء سلامتی در عمق ریه را نشان داده است که به علت تحدید و سختی ریه سبب دشواری تنفس می شود.
جک هارکما، استاد برجسته دانشگاه آلبرت سی و لوئیس، مدیر آزمایشگاه صدمه شناسی محیطی و سم شناسی و آزمایشگاه های سیار تحقیقات هوایی در MSU اظهار داشت: "بیش از ۱۷۰ هزار نفر در ایالات متحده از بیماری بینابینی ریه رنج می برند. علاوه بر این، دیابت نوع دو و مقاومت به انسولین اخیرا بعنوان عوامل خطرزای مبتلا شدن به فیبروز ریوی نشان داده شده است. "
در این مطالعه، واگنر، هارکما و همکاران، موش های سالم، موش هایی با مقاومت به انسولین خفیف و موش هایی با مقاومت به انسولین مشخص را موردمطالعه قراردادند. نتایج این مطالعه نشان داد که رابطه مستقیمی بین سطح مقاومت به انسولین و شدت التهاب ریه و زخم (فیبروز) وجود دارد. موش های دیابتی بخصوص مستعد التهاب و بازسازی بافت های صدمه دیده به صورت مکرر در معرض ازن بودند.
تیگه، متخصص ریه که در بیماری های بینابینی هم تخصص دارد، اظهار داشت: "شواهد نشان داده است که قرار گرفتن در معرض ازن می تواند فیبروز ریوی را تشدید کند، بخصوص در افرادی که دیابتی هستند و بیماران دیابتی که دیابت آنان ضعیف کنترل شده، امکان دارد اختلال مهمی در بدتر شدن صدمه ریوی باشد. "
به قول واگنر، این یافته ها برای سلامت عمومی از اهمیت حیاتی برخوردار می باشد.
وی اظهار نمود: "نتایج تحقیقات ما ارتباط بین قرار گرفتن در معرض ازن و افزایش فیبروز ریوی زودرس و بیماری بینابینی ریه در موش های پیش دیابتی را نشان داده است. این موش ها فقط به مدت سه هفته در معرض ازن قرار گرفتند، اما میلیون ها نفر در شهرهایی مانند لس آنجلس و نیویورک زندگی می کنند که روزانه در معرض مقادیر زیادی ازن قرار دارند. بنابراین، باید شیوع پیش دیابت را در افراد در نظر گرفت که حدود ۳۳ درصد در این کشور است. افرادی که در مرز مقاومت به انسولین یا دیابتی هستند و در مناطقی با میزان بالای آلودگی ازن زندگی می کنند، امکان دارد در معرض خطر بیشتری برای مبتلا شدن به بیماری بینابینی ریه باشند. "
این مطالعه فقط جدید ترین تحقیق واگنر و هارکما است که پیش دیابت را بعنوان یک عامل خطرزا برای واکنش های جانبی مختلف و احتمالی به آلودگی هوا توصیف می کند. واگنر پیش ازاین، اثرات زیان آور قرار گرفتن در معرض ازن را بر ضربان قلب، فشارخون و التهاب بافت چربی در جوندگان پیش دیابتی عرضه کرده است.
محققان اعتقاد دارند که این تحقیق، نخستین تحقیق در نوع خود است، چونکه تشدید التهاب ریوی و بازسازی ناشی از قرار گرفتن در معرض مکرر و کوتاه مدت ازن در جوندگان مقاوم به انسولین که دارای سایر علایم دیابت نوع دو هم هستند را توصیف می کند.
نتایج این تحقیق در مجله Environmental Health Perspectives منتشرشده است.
منبع:

1399/09/20
15:59:41
5.0 / 5
1344
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , چرب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان