نظارت بر تانكرهای آب رسانی و غذا در مناطق سیل زده

نظارت بر تانكرهای آب رسانی و غذا در مناطق سیل زده به گزارش رژیم آسان معاون مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت اظهار داشت: مشكل ازدیاد حشرات و جوندگان هنوز جدی نیست، اما برای جلوگیری از این معضل، مواد گندزدا، سموم و حشره كش ها هم تامین شده تا در مواقع ضرورت استفاده شوند.به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا، محسن فرهادی درخصوص اقدامات عملیاتی وزارت بهداشت در حوزه سلامت محیط و ارتقای بهداشت در مناطق سیل زده كشور اظهار داشت: علاوه بر فعالیت ها و نظارت های دوره ای در سطح كشور، با وقوع سیل در بعضی استان ها این نظارت ها با شدت بیشتری انجام می شود.

وی نظارت بر سلامت آب شُرب و كنترل آن، دفع فاضلاب و پسماندها، سلامت غذا، بهداشت سرویس های بهداشتی و حمام ها، آلودگی ناشی از باقی ماندن لاشه حیوانات، از بین بردن جوندگان و حشرات و ارتقای سطح بهداشت در محل اسكان موقت مردم سیل زده را همچون اقدامات بهداشت محیط در مناطق سیل زده برشمرد و اظهار داشت: در حوزه پایش سلامت آب، میزان كلر آزاد باقی مانده در سیستم شبكه در مناطق سیل زده مورد سنجش قرار گرفت و به شركت های آب و فاضلاب و وزارت نیرو اعلام كردیم كه كلر آب شرب را به میزان یك میلیگرم در لیتر بالا برند.

معاون مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت درمورد سنجش میزان كلر آزاد باقی مانده در آب مصرفی مردم در مناطق سیل زده اظهاركرد: در تمامی استان های درگیر سیل به علت افزایش ریسك آلودگی، كنترل ها و سنجش سلامت آب شرب را افزایش داده ایم.

وی افزود: از آغاز بروز سیل تا آخر روز ۱۶ فروردین ماه ۹۸، در استان گلستان در مناطق شهری، ۲۰۸۶مورد و در مناطق روستایی ۶۰۶۳ مورد سنجش كلر انجام شده است. این میزان در استان لرستان در مناطق شهری، ۳۳۱۰ مورد و در مناطق روستایی ۱۰ هزار و ۵۷۴ مورد، در استان مازندران در مناطق شهری، ۳۰۳۶ مورد و در مناطق روستایی، ۱۵ هزار و ۷ مورد، در استان كرمانشاه، در مناطق شهری، ۲۳۱۵ مورد و در مناطق روستایی ۳۰۶۰ مورد، در استان ایلام در مناطق شهری، ۵۵۴ مورد و در مناطق روستایی ۶۷۷ مورد، در استان خوزستان، در مناطق شهری، ۴۹۵۰ مورد و در مناطق روستایی، ۷۰۸۰ مورد بوده است. همچنین، سنجش كلر آب شرب در بعضی استان ها همچنان ادامه دارد.

فرهادی با اشاره به اینكه بعداز سنجش میزان كلر آب آشامیدنی، كنترل میكروبی آب در اولویت قرار دارد، تصریح كرد: در اهواز ۹۵ مورد، دزفول ۱۳۷ مورد، لرستان ۴۶۳ مورد، یاسوج ۶۱۴ مورد، ایلام ۱۱۶ مورد و در گلستان ۱۷۱ مورد، نمونه برداری میكروبی از آب شرب صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینكه در مجموع وضعیت تحت كنترل بوده و مشكلی وجود ندارد، اضافه كرد: در برخی قسمت ها كه آب قطع است، تانكرهای آب رسانی تعبیه شده و همكاران بهداشت محیط بر سلامت آب تانكرها هم نظارت مستمر دارند. در مناطقی كه آب آشامیدنی كلرینه شده و تانكر آب هم وجود ندارد و به منابع نامطمئن آب دسترسی دارند، در میان ساكنین كلر یك درصد مادر توزیع می شود، یعنی كلر در شیشه های مخصوصی آماده شده و به مردم آموزش داده شده كه پیش از مصرف، آب شرب خویش را كلرینه كنند.

معاون مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت درمورد نظارت بر سلامت غذای مصرفی مردم در این مناطق تصریح كرد: از ۱۱ هزار و ۳۶۴ مورد مركز تهیه و توزیع غذا، بازرسی انجام و ۱۰۰ مورد نمونه آزمایشگاهی گرفته شده است. ۳۵ تن ماده غذایی مشكوك به فساد یا آلوده هم معدوم شده است.

وی با اشاره به اینكه از كمپ ها و محل اسكان مردم به صورت روزانه بازرسی می شود، اظهاركرد: در تمامی نقاط مناطق سیل زده، مواد غذایی كه توزیع می شود، قبلا كنترل شده و علاوه بر نمونه برداری ها مورد سنجش قرار می گیرند. تابحال ۸۱ هزار و ۶۳۴ مورد سنجش پرتابل مواد غذایی انجام شده است.

فرهادی در ادامه اظهار داشت: در این مناطق مشكل ازدیاد حشرات و جوندگان هنوز جدی نیست اما برای جلوگیری از این معضل، مواد گندزدا، سموم و حشره كش ها هم تامین شده تا در مواقع ضرورت استفاده گردد.

معاون مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت اضافه كرد: وزارت بهداشت با ابلاغ بخشنامه ای به دانشگاه های استان های درگیر سیل، تاكید كرده در مناطقی كه سیلاب فروكش كرده، اقدامات لازم فورا انجام شده و از لحاظ جمع آوری پسماندها و لاشه های حیوانات نظارت كافی صورت گیرد.

بنابر اعلام وبدا، فرهادی در انتها تصریح كرد: مردم به نوبه خود باید نكات بهداشتی را رعایت نمایند و از سفارش های كارشناسان بهداشت غافل نشوند. از آب سیلاب روان در شهرها به هیچ وجه استفاده نكنند، این آب ها دارای آلودگی های بسیاری است ازاین رو در درجه اول هر فردی باید مراقب سلامت خود باشد و به بهداشت فردی اهمیت دهد.
1398/01/21
14:33:36
5.0 / 5
5537
تگهای خبر: آموزش , سلامت , غذا , مواد غذایی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان