چند باور غلط درباره ی درمان بیماریهای روان

چند باور غلط درباره ی درمان بیماریهای روان رژیم آسان: به گزارش رژیم آسان، فوق تخصص روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به تاثیر مستقیم سلامت روان بر افزایش کیفیت زندگی افراد، اظهار داشت: متاسفانه برخی افراد با وجود آگاهی نسبت به ابتلای خود به بیماری روان، تصورات اشتباهی در این زمینه دارند و از بینش کافی نسبت به شرایط خود برخوردار نیستند.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا، دکتر جمال شمس به شایع ترین باورهای غلط و متداول درباره ی درمان با داروهای روانپزشکی اشاره نمود و اضافه کرد: فردی که به بیماریهای روان مبتلا است بطور مثال افسردگی یا اضطراب دارد و به پزشک مراجعه نمی کند دقیقا مثل کسی است که مبتلا به بیماری قلبی یا فشار خون است و به درمان اهمیتی نمی دهد.
وی با اشاره به این باور اشتباه که تمامی داروهایی که در روانپزشکی برای درمان بیمار استفاده می شود، خواب آور است، اظهار داشت: داروهایی که برای اختلالات روان تجویز می شود بسیار متنوع اند و این باور که بمحض مراجعه به روانپزشک داروهایی به شما تجویز می شود که مدام در رختخواب باشید و از درس، کار و زندگی باز می مانید باور و تصور اشتباهی است.
شمس با اشاره به اینکه خیلی از مبتلایان به بیماریهای روان به سبب تفکرات اشتباه نسبت به داروهای روان درمانی به پزشک مراجعه نمی کنند، افزود: این افراد حاضرند رنج ناشی از اختلالات روان را تحمل کنند، اما از ترس خواب آور بودن این داروها که متاسفانه باوری غلط است به پزشک مراجعه نکنند.
وی اشاره کرد: داروهای روانپزشکی بسیار متنوع هستند، داروهایی مانند داروی ضد افسردگی، داروهای ضد اضطراب، داروهای خواب آور و ضد تشنج و هزاران داروی دیگر، بدین سبب اینکه لزوما تمام داروهای روانپزشکی خواب آورند، غیر منطقی است.
او در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا داروهای روانپزشکی اعتیادآورند یا خیر؟ اشاره کرد: برای یافتن پاسخ درست به این پرسش لازم است بدانید که مشکلات و اختلالات روان همانند سایر بیماریها هستند، بیماری که به سبب ماهیت بیماری باید دارو را در بازه زمانی طولانی استفاده نماید به اشتباه تصور می کند به دارو اعتیاد پیدا کرده است.
وی افزود: در حقیقت مسئله اصلی این است که ماهیت بیماری سبب می شود که دارو برای بازه زمانی طولانی استفاده گردد بطور مثال فردی که به وسواس، اضطراب و یا افسردگی مبتلاست، این بیماری هم مثل بیماری فشار خون و یا قند خون است، اگراین فرد برای مدت طولانی دارو مصرف کرده باشد و یک دفعه دارو را قطع کند اساسا نشانه های بیماری باردیگر برمی گردد، این ماهیت بیماری است و ارتباطی به دارو ندارد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه برخی تصور می کنند مبتلایان به بیماری روان تا آخر عمر با این بیماری دست به گریبانند، اشاره کرد: مبتلاشدن به هر اختلال یا مشکلی در سلامت روان لزوما به مفهوم این نیست که تا آخر عمر با آن دست به گریبان می مانیم، تجربه هر فردی در بیماریهای روانی متفاوت می باشد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اضافه کرد: بعضی افراد ممکنست دوره هایی از بیماری را تجربه کنند و در فواصل این دوره ها به حالت عادی برگردند و بعضی دیگر ممکنست از مشاوره، دارو یا روش های درمانی دیگر برای ایجاد تعادل در زندگی خود استفاده کنند، حتی ممکنست یک درمان برای تمام افراد کاربرد نداشته باشد و بعضی افراد احساس کنند بیماری روانی شان کاملا درمان نشده و در مقابل بعضی دیگر ممکنست رفته رفته علامت های دیگری هم احساس کنند با این وجود، خیلی از مبتلایان به بیماریهای روان درمان می شوند.
شمس به باور غلط دیگری در خصوص اینکه برخی افراد ادعا می کنند داروهای روانپزشکی در آنها کم اثر یا بی اثر است و با این تصور یا دارو مصرف نمی کنند یا پس از چند روز مصرف آنرا قطع می کنند، توضیح داد: داروهایی که برای درمان روانپزشکی استفاده می شود، به غیر از داروهای خواب آور اثر آنی و لحظه ای ندارند، بطور معمول این داروها پس از اینکه جذب بدن می شوند باید وارد مغز شوند تا تغییراتی در ناقل های شیمیایی و گیرنده های عصبی ایجاد کنند و بعد از آن تاثیر دارو مشخص می شود، این روند حداقل به سه تا چهار هفته زمان نیاز دارد.
فوق تخصص روانپزشکی دانشگاه افزود: زمانی می توانیم ادعا نماییم یک دارو اثر ندارد که حداقل یکماه از زمان مصرف آن گذشته باشد.
وی اضافه کرد: همانطور که در مورد درصد کمی از مبتلایان به انواع بیماریها دارو کم اثر یا بی اثر است و این افراد به ناچار تحت اعمال جراحی قرار می گیرند، در روانپزشکی هم این مساله مصداق دارد، درصد کمی از بیماران به درمان های معمول پاسخ مناسبی نمی دهند و باید در این موارد از روش های دیگر و سایر مداخلات درمانی کمک گرفت.
شمس در ادامه تاثیر ژنتیک در مبتلاشدن به بیماریهای روان را مورد توجه قرار داد و اضافه کرد: این مساله که ژنتیک در تمام بیماریها که روان هم از آن مثتثنی نیست، نقش دارد، موضوعی انکار نشدنی است ولی به این معنا نیست که لزوما چون در خانواده ای بیماری روان در بعضی اعضای خانواده وجود دارد مابقی افراد خانواده هم به این بیماری مبتلا می شوند. تمام بیماریها مجموعه ای از مداخلات محیطی و بیولوژیکی هستند که یکی از این عوامل ژنتیک است.
او با اشاره به اینکه خیلی از مبتلایان به اختلالات روان از مراجعه به روانپزشک هراسانند به این باور اشتباه که بعضی می گویند مگر دیوانه ام که به روانپزشک مراجعه کنم اشاره نمود و توضیح داد: متاسفانه مشکل اینجاست که هنوز ماهیت بیماریهای روان در میان خیلی از مردم جا نیفتاده است، همانطور که قلب و ریه گرفتار بیماری می شود مغزمان هم گرفتار بیماری می شود.
وی با یادآوری اینکه تفکرات انسان تحت کنترل مغز است، اضافه کرد: هیجانات، رفتار و تفکر تحت کنترل مغز است و اگر بهر دلیلی در این روند اختلالی ایجاد شود، نمی توان بر رفتار و هیجانات کنترل داشت، این تفکر که اصطلاحا فقط افراد مجنون و دیوانه به پزشک مراجعه می کنند کاملا غلط است و اساسا کسانی که چنین نگرشی به بیماریهای روان دارند نسبت به شرایط خود بینش نداشته و قضاوت های آنان مختل است.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، این استاد دانشگاه به باور اشتباه دیگری در خصوص اینکه می توان با بهره گیری از برخی مواد مخدر کنترل بیشتری به رفتارهای خود داشت اشاره نمود و اظهار داشت: بسیاری تصور می کنند وقتی از ماده مخدری استفاده می نمایند، بر رفتارهای خود کنترل بیشتری دارند و یا مخدر درمان درد آنها است، این افراد بطور معمول دارو را مصرف نمی کنند و بجای آن ماده مخدر استفاده می نمایند نکته اینجاست که اگر هم برخی مواد مخدر نشانه های بیماری را کم کنند فقط این مساله برای بازه زمانی کوتاه اثر دارد و این مواد در بازه زمانی بیشتر درمان ها را پیچیده تر و مشکل تر می کنند.
منبع:

1401/11/05
13:07:16
5.0 / 5
159
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , تشنج
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان