مدیركل امور دارو و مواد تحت كنترل سازمان غذا و دارو:

کمبود حاد سرم نداریم

کمبود حاد سرم نداریم به گزارش رژیم آسان، مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در پاسخ به اظهاراتی در رابطه با کمبود سرم در کشور، با اشاره به اینکه کمبود حاد و مدیریت نشده ای در زمینه سرم نداریم، در رابطه با وضعیت ذخایر سرم در کشور توضیح داد.دکتر حسین شمالی در گفتگو با ایسنا، درباره وضعیت ذخایر سرم در کشور، اظهار داشت: به صورت عادی میانگین مصرف سرم در کشور زیر ۱۰ میلیون واحد در ماه است و در پیک های مصرف به ۱۱ الی ۱۲ میلیون واحد در ماه می رسد. بر این اساس سال جاری برای تأمین ۱۴ میلیون واحد سرم در ماه برنامه ریزی کردیم که شرکت های تولیدی دارند این میزان را تولید می کنند. در عین حال از قبل برای واردات هم مجوز داده بودیم که محموله ها درحال واردات است و آنها را توزیع می نماییم.

وی اضافه کرد: حدودا تا آخر شهریور ماه بیشتر از ۱۵ میلیون واحد سرم توزیع می نماییم که به این معناست که حدودا ۴۰ تا ۵۰ درصد بیشتر از میزان معمول سرم را تأمین کرده ایم.
اولویت های توزیع سرم
شمالی در رابطه با اظهاراتی در خصوص سهمیه بندی سرم هم اظهار داشت: دراین زمینه برنامه توزیع استانی نزدیم، اما خود دانشگاه های علوم پزشکی مکلفند که سرم را بر مبنای اولویت ها توزیع کنند که اولویت ها با مراکز بستری و بیمارستان ها است و سپس بخش خصوصی. بدین سبب هم اکنون عموما سرم به بیمارستان ها داده می شود و طبیعتا سهمیه ای که به بخش خصوصی داده می شود، کمتر است. با اینحال این شرایط به صورت پایدار نخواهد بود و در روزها و هفته ای آتی ان شاءالله این محدودیت هم مرتفع می شود.
کمبود حاد سرم نداریم
وی با اعلان اینکه از لحاظ کمبود سرم، کمبود حاد و مدیریت نشده ای نداریم، اظهار داشت: بطوریکه مراکز اصلی درمانی در سراسر کشور سرم دارند و هرجایی هم که اعلام کمبود می شود، ما بلافاصله یک محموله برایشان ارسال می نماییم. از جنبه تأمین سرم هیچ وقفه ای نداریم و داریم تأمین می نماییم، اما مقداری میزان مصرف مان بیش از اندازه انتظار بوده که این هم مقطعی است و ان شاءالله مشکلی ایجاد نمی کند و رفع می شود.
شرکت های داخلی سه شیفته کار می کنند
شمالی در رابطه با وضعیت تأمین مواد اولیه در تولید داخلی سرم هم اظهار داشت: در حوزه تولید داخلی سرم و تأمین مواد اولیه آنها هیچ مشکلی وجود ندارد و شرکت ها دارند به صورت سه شیفت و با تمام ظرفیت شان تولید را پیش می برند.
مجوزی برای ارسال سرم به عراق ندادیم
وی در رابطه با برخی اخبار در خصوص ارسال محموله های سرم تولید داخل به کشور عراق در روزهای اربعین، اظهار داشت: ما برای ارسال هیچ سرمی به عراق، مجوز ندادیم. در مجموع چند مورد از موکب هایی که در آن طرف مرز قرار بود به زائرین ایرانی خدمات عرضه کنند، مجموعا کمتر از ۱۵۰۰۰ عدد سرم با خودشان بردند که در مقابل مصرف یک ماه که ۱۵ میلیون عدد است حدودا صفر و ناچیز است. سرم هایی هم که در کشور عراق استفاده می شوند، خود کشور عراق تدارک دیده و بخشی از آن هم از سمت ترکیه به عراق رفته است.

شمالی در رابطه با برنامه سازمان غذا و و دارو برای تأمین بیشتر سرم، اظهار داشت: برای تأمین بیشتر سرم از چند ماه قبل اجازه واردات را دادیم و هم اکنون سرعت واردات را بیشتر کردیم و مجوزهای بیشتری برای واردات سرم دادیم که دارد وارد می شود و توزیع می نماییم تا خلاءهای احتمالی را جبران نماییم.

منبع:

1401/06/28
12:11:10
5.0 / 5
133
تگهای خبر: برنامه , بیمار , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان