نواختن زنگ خطر روزهای سخت امواج کرونایی در گیلان

نواختن زنگ خطر روزهای سخت امواج کرونایی در گیلان به گزارش رژیم آسان افزایش حدود ۳۰ درصدی شمار مبتلایان بستری به کرونا در بیمارستان های گیلان طی یک هفته اخیر، اخطار جدی و زنگ خطری برای غافلگیری بیماری کووید ۱۹ و تکرار روزهای سخت برای خانواده ها و کادر بهداشت و درمان این استان خواهد بود.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایرنا، بیماری جهانی کووید ۱۹ از آغاز شیوع دردسرهای بسیاری را برای مردم به وجود آورد و در مدت نزدیک به ۲ سال هرازگاهی با شدت بیشتری ظاهر شد به صورتی که تابحال شاهد سویه ها و خیزهای این بیماری در استانهای کشور بوده ایم و دراین میان گیلان هم پنج موج همه گیری را با از دست دادن عزیزان بسیاری و خسارت های جانی پشت سر گذاشت.
آخرین خیز بیماری کووید ۱۹ "موج پنجم" با سویه دلتا تقریباً از اواخر بهار در کشور شروع شد و نزدیک سه ماه طول کشید، و همانطور که گفته شد گیلان هم از این قافله مستثنی نماند. شمار بیماران کووید 19 بستری در بیمارستان های استان از مرز ۲ هزار و ۱۰۰ نفر هم گذشت ضمن این که جان بسیاری دیگر را هم گرفت.
بیماری کووید ۱۹ در گیلان همزمان با سایر استانهای کشور پس از گذر از موج پنجم از اوایل شهریور ماه سال جاری عقب نشینی را آغاز کرد، این روند تا سه شنبه گذشته با ۱۱۸ بیمار بستری در بیمارستان های استان به پایین ترین آمار طی سالجاری رسید.
اما افزایش مبتلایان بستری به بیماری کووید ۱۹ در بیمارستان های گیلان طی یک هفته اخیر نگرانی هایی را بابت جهش این بیماری ایجاد کرد، بر مبنای آخرین آمار امروز "سه شنبه" دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان گیلان ۱۶۸ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های استان بستری هستند که نسبت به یک هفته اخیر نزدیک به ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده است.
همچنین ۶۳ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان های گیلان بستری شدند و تعداد بیماران بدحال هم به ۳۱ نفر رسیده است.
اومیکرون جدی است؛ مردم سهل انگاری نکنند
متخصصان بیماری های عفونی گیلان روند افزایشی مبتلایان بستری به بیماری کووید ۱۹ در بیمارستان های استان را طی یک هفته اخیر نگران کننده می دانند و از مردم می خواهند که در رعایت پروتکلهای بهداشتی و تزریق واکسن در هر سه نوبت اهتمام جدی داشته باشند.

متخصص بیماری های عفونی استان گیلان با ابراز نگرانی از وقوع موج دیگری از بیماری کووید ۱۹ با عنایت به ظهور سویه اومیکرون به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اومیکرون بیشتر از یک ماه است که وارد کشور شد و پس از آن در اکثر استان ها همچون گیلان مشاهده شد.
دکتر توفیق یعقوبی ضمن اشاره به افزایش مبتلایان به کرونا در کشور از روزهای گذشته عنوان کرد: از روز گذشته رنگ نارنجی هم به نقشه کرونایی کشور افزوده شد، ازاین رو طبیعی است که افزایش مبتلایان و تغییر رنگ کرونایی در بعضی از شهرهای کشور به علت سویه اومیکرون باشد.
وی با اشاره به اینکه تداوم بی توجهی ها به سفارش های بهداشتی می تواند کشور و به تبع آن گیلان را به وضعیت قرمز برساند، بیان داشت: بر مبنای مقالات انتشار یافته و پژوهش های انجام گرفته سویه جدید کرونا "اومیکرون" قدرت سرایت بیشتری دارد، شبیه سرماخوردگی بوده و با آبریزش بینی همراه می باشد و زیر ۱۸ سال ها را بیشتر بیمار می کند.
واکسیناسیون و سفارش های بهداشتی ۲ راهکار مقابله با کرونا
یعقوبی با تکیه بر واکسیناسیون و سفارش های بهداشتی بعنوان ۲ راهکار مهم برای مقابله با کرونا بخصوص سویه اومیکرون اظهار داشت: متاسفانه زمانی که بیماری اوج می گیرد مردم به سفارش های متخصصان توجه می کنند و همین که آمارها کاسته می شود نسبت به مراعات پروتکل ها بی خیال می شوند بنابراین این رفتارها زنگ خطری برای خیز بیماری است.
وی ضمن اشاره به شلوغی خیابان ها، تردد گاها بی جهت مردم و حضور آنان در تجمعات عنوان کرد: برخی افراد نسبت به رعایت پروتکلهای بهداشتی همچون استفاده از ماسک و رعایت فاصله فیزیکی بی توجه هستند که ادامه این روند با عنایت به افزایش هفته اخیر مبتلایان بستری به کرونا در بیمارستان های گیلان امکان دارد خیز دیگری از بیماری را در این استان رقم می زند.
متخصص بیماری های عفونی گیلان ضمن اشاره به تأثیر تزریق واکسن برای جلوگیری از مبتلا شدن به کرونا در کنار رعایت سفارش های بهداشتی و یا کاهش شدت بیماری و مرگ های ناشی از کووید ۱۹ اضافه کرد: بر این اساس تزریق واکسن امری ضروریست که واکسن نزده ها باید به این مهم توجه جدی داشته باشند بخصوص تزریق کامل شامل هر سه نوبت برای مقابله با اومیکرون اهمیت بسزایی دارد.
بر اساس آخرین ارزیابی نرم افزار ماسک که روز گذشته "دوشنبه" اعلام شده، تمام ۱۷ شهرستان استان شامل املش، لنگرود، لاهیجان، سیاهکل، رشت، خمام، آستانه اشرفیه، بندرانزلی، شفت، فومن، صومعه سرا، ماسال، رضوانشهر، رودسر، رودبار، تالش و آستارا آبی است.
بر اساس آمار روز گذشته، ۲ میلیون و ۱۲۶ هزار و ۴۱۲ نفر از گروه سنی بالای ۱۲ سال معادل ۹۵ درصد در گیلان دز نخست واکسن کرونا و یک میلیون و ۹۸۷ هزار و ۱۹۷ نفر از این گروه سنی معادل ۸۹ درصد دز دوم واکسن کرونا را دریافت کرده اند.
افزون بر ۵۷۵ هزار نفر از گروه سنی بالای ۱۸ سال استان گیلان هم دز سوم را دریافت کرده اند.
گیلان دومین استان درگیر بیماری کووید ۱۹ است.منبع:

1400/11/05
20:38:09
5.0 / 5
352
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , خانواده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان