درد مضاعف همراهان بیمار در بیرجند

درد مضاعف همراهان بیمار در بیرجند به گزارش رژیم آسان مرد ۴۵ ساله که در ۲۰۰ کیلومتری بیرجند ساکن است، ۶ روز می شود پدرش بر اثر مبتلا شدن به کرونا و پارکینسون در بیمارستان ولیعصر (عج) بیرجند بستری شده و در این شبهای سرد زمستان محل اسکانش خودروی شخصی است.


ساعت حدود ۲۰ یک شب زمستانی است که به بخش اورژانس بیمارستان ولیعصر (عج) بیرجند رجوع و خودم را نه خبرنگار بلکه همراه یکی از بیماران بستری در بخش داخلی و فرد شهرستانی معرفی می کنم.
از نگهبان می پرسم در این بیمارستان یا در شهر مکانی برای اقامت همراهان بیماران شهرستانی مثل من وجود دارد که پاسخ می دهد برای استراحت ۲ یا سه ساعت می توانید از نمازخانه داخل محوطه استفاده کنید اما برای اقامت شب در این بیمارستان مکانی نیست و در شهر هم مکانی را سراغ ندارم که به شما معرفی کنم، برای اسکان باید به مهمانسراها یا هتل ها رجوع کنید که هزینه اش هم بالاست.
مرد حدود ۴۵ ساله با ظاهر روستایی کمی آن طرف تر نظاره گر گفت و گوی من و نگهبان بخش اورژانس است که به میان صحبت مان می آمد و می گوید: قبلا در بیمارستان رازی بیرجند محلی برای اسکان همراهان بیماران وجود داشت و می توانید به این بیمارستان سری بزنید، من خودم نهبندانی هستم و خیلی قبل که مریضی در این بیمارستان بستری داشتم در بیمارستان رازی به ما محل اسکان دادند.
از وی می خواهم که بخش اورژانس را ترک نماییم و داخل محوطه بیمارستان خودم را خبرنگار معرفی می کنم و این که به دنبال بررسی مشکلات همراهان بیماران در مرکز استان هستم، از این مورد خیلی خوشحال می شود و می گوید: انشاالله خدا کمک نماید که پیگیری ها و قلمتان به نتیجه برسد و مشکل افرادی مثل ما برطرف شود.
بی مکانی و خوابیدن در سوز سرما
بلوری اظهار داشت: پدرم به سبب بیماری پارکینسون و مبتلا شدن به کرونا از ۶ روز گذشته در این بیمارستان بستری شده و من همراه برادرم بعنوان همراه بیمار پنج شب است که داخل پارکینگ خارج از بیمارستان در خودرو می خوابیم؛ واقعا دشوار می باشد، اقوام و خویشاوند نزدیک هم در بیرجند نداریم.
وی اضافه کرد: در این شبهای سرد زمستان خوابیدن در خودرو خیلی دشوار می باشد اما چاره ای نیست و توان مالی برای پرداخت هزینه مسافرخانه را هم نداریم، گاهی نصف شب ها از سردی هوا داخل خودرو خوابم نمی برد و به بخش اورژانس می روم و روی صندلی می نشینم تا بامداد شود.
این شهروند نهبندانی اظهار داشت: ۲ سال پیش دایی بنده در محور بیرجند - نهبندان تصادف کرد و حدود سه هفته به سبب شکستگی دست و پا در بیمارستان امام رضا (ع) بیرجند بستری بود و به سبب همزمانی با فصل تابستان باز هم به سبب گرمای شدید هوا حسابی اذیت شدیم و واقعا روزهای خیلی سختی برای ما بود.
وی افزود: شهر نهبندان ۲۰۰ کیلومتر با بیرجند فاصله دارد و رفت و برگشت به شهرستان هم سخت و هزینه بر است.
بلوری در انتها صحبتش از من می خواهد از برادرش که در پارکینگ بیمارستان داخل خودرو خواب است، عکس بگیرم تا اثرگذاری بیشتری داشته باشد و اصرار دارد که این مورد را به صورت مستمر پیگیری کنم تا شاید دغدغه های اسکان همراهان بیماران شهرستانی و روستایی هرچه سریعتر رفع گردد.


کرونا و تعطیلی همراه سرای بیمارستان رازی
حدود ساعت ۲۱ همان شب به بیمارستان رازی بیرجند می روم، روی تابلوی زردرنگی بعنوان مشخصات پروژه، نام بیمارستان ۲۰۰ تختخوابی امام رضا (ع) بیرجند حک شده و با وجود این که این بیمارستان تازه ساخت در اسفند سال ۱۳۹۵ افتتاح شد، هنوز تابلوی مشخصات آن شامل نام پیمانکار و کارفرما، زیربنا و مساحت در ورودی بیمارستان نصب است.
عملیات اجرایی این پروژه در سال ۱۳۸۶ بعنوان بیمارستان امام رضا (ع) بیرجند شروع شد و به سبب وجود یک بیمارستان دیگر به همین نام در بیرجند در زمان افتتاح نام آن به مرکز آموزشی و درمانی رازی تغییر نمود.
از در اصلی بیمارستان با معرفی خودم بعنوان همراه بیمار وارد می شوم و پس از گذشتن از محوطه اصلی بیمارستان با باز شدن درب ریلی وارد ساختمان اصلی مجموعه می شوم، بمحض باز شدن درب ریلی، دو طرف راهرو ورودی، ۲ در شیشه ای وجود دارد که روی در سمت چپ نوشته شده همراه سرای بانوان و ورود آقایان ممنوع و بر در سمت راست هم نام همراه سرای آقایان و ورود خانم ها ممنوع، موجود است.
برق هر دو همراه سرا خاموش و در ورودی هر دو بخش آقایان و خانم ها قفل است و از وسایل جاگذاری شده در آن همچون کارتن، وسایل و سایر تجهیزات اداری مشخص می شود که در همراه سراها امکان پذیرش وجود ندارد.
در این بیمارستان هم خودم را به نگهبان، همراه یکی از بیماران معرفی می کنم و درخواست استفاده از همراه سرا را دارم که نگهبان بخش در پاسخ به درخواستم می گوید: از زمان انتشار کرونا این همراه سراها بسته شده است.
وقتی می گویم توان مالی و جایی برای اسکان در بیرجند ندارم، نگهبان در پاسخ به درخواست مجدد و اصرار من افزود: چند لحظه ای صبر کنید با رئیس بخش پرستاری صحبت کنم.
با تماس تلفنی وی، رئیس بخش پرستاری بیمارستان رازی اظهار داشت که در این شرایط کرونا از اسکان همراهان بیمار در این بیمارستان معذوریم.
چهار اتاق اسکان همراه بیمار در بیمارستان امام رضا (ع)
از بیمارستان های ولیعصر و رازی بیرجند راهی بیمارستان امام رضا (ع) در خیابان طالقانی می شوم که مرکز درمانی تروما است و از نگهبان درب اصلی بیمارستان نشانی مرکز اقامت همراهان بیماران را می پرسم.
او نشانی محوطه درمانگاه شبانه روزی این بیمارستان را به من داد و از سمت چپ در اصلی بیمارستان امام رضا (ع) از در کوچکی وارد درمانگاه شبانه روزی می شوم، در محوطه این درمانگاه و زیر راهروی اصلی ورود به درمانگاه چهار اتاقک وجود داشت که بر در ورودی یک اتاق محل استراحت رانندگان و بر ورودی سایر اتاق ها هم عنوان اتاق اسکان حک شده و به ترتیب شمارگذاری شده است.
در ورودی اتاق اسکان شماره یک، یک جفت کفش مردانه کنار هم جفت شده و کمی لای در باز است، در اتاق اسکان را می زنم و در فاصله یکی و ۲ متری منتظر می ایستم، پس از چند دقیقه مردی حدود ۳۰ ساله در قالب در قرار گرفت.
خودم را معرفی می کنم و از او درخواست مصاحبه درمورد مشکلات همراهان بیماران در شهر بیرجند و گرفتن عکس از داخل اتاق محل اسکان را می کنم که در پاسخ می گوید چند لحظه ای صبر کنید تا وسایل را مرتب کنم.


ناشکری نمی کنم؛ سرپناهی است
اتاقی حدود ۱۲ متری که کف اتاق موکت است و روی موکت ها چند پتوی کهنه که از همراهان بیماران قبلی به ارث مانده و کولر، پخچال و یک دستگاه شوفاژ همه امکانات این اتاق اسکان است، پس از دیدن داخل اتاق چند دقیقه ای را در محوطه بیمارستان با این همراه بیمار به گفت و گو می نشینم.
اهل یکی از روستاهای شهرستان مرزی سربیشه در فاصله ۱۰۰ کیلومتری بیرجند است و پدرش به سبب سکته مغزی به مدت ۴۵ روز در بخش آی سی یو بیمارستان امام رضا (ع) بیرجند بستری است.
گوهری اظهار داشت: نباید ناشکری نماییم از این که خواسته باشیم ۴۵ روز را خانه اقوام و نزدیکان سپری کنم، اینجا برایم بهتر است و یک سرپناه گرمی در فصل زمستان برای من روستایی است.
وی اضافه کرد: باید از سرویسهای بهداشتی داخل محوطه بیمارستان استفاده نمائیم که واقعا مناسب نمی باشد ولی در داخل این اتاق ۱۲ متری وسایل گرمایشی برای تابستان و سرمایشی برای تابستان وجود دارد.
این همراه بیمار با اعلان اینکه در داخل اتاق اسکان یک دستگاه کولر، شوفاژ و یک دستگاه یخچال وجود دارد اظهار داشت: باید وسایل شخصی و حتی پیک نیک برای تهیه غذا و تشک و پتو را خودمان تهیه نماییم.
وی درباره شرایط تحویل کلید این اتاق ها توسط نگهبانی بیمارستان اظهار داشت: همچون شرط های عرضه کلید توسط نگهبانی بیمارستان این است که حتما در بخش آی سی یو بیمارستان مریض داشته باشیم و شهرستانی باشیم، در صورتیکه اتاق ها خالی باشد با پرداخت قبض پنج هزار تومانی به پذیرش بیمارستان، کلید اتاق اسکان را در اختیارمان می گذارند.
گوهری گفت: روز اول تهیه وسایل شخصی برای اقامت خیلی سخت بود بعنوان مثال چند ساعت را در خیابان های بیرجند در به در به دنبال جایی برای پر کردن پیک نیک بودم.
وی اضافه کرد: در بیمارستان امام رضا (ع) همین چند اتاق برای اسکان همراهان وجود دارد ولی در بیمارستان ولیعصر (عج) که همین شرایط هم وجود ندارد و همراهان بیمار بیشتر گلایه مند هستند.
درد مریض داری و درد نداشتن محل اسکان
بعد از گفت و گو با این مرد در درب اصلی بیمارستان با پیرمرد روستایی حدود ۸۰ ساله ساکن یکی از روستاهای شهرستان درمیان که همسرش به سبب افتادن از پله و شکستن کمر از هشت ماه گذشته بارها در بیمارستان امام رضا (ع) بیرجند بستری شده است، هم صحبت می شوم.
فیروزی اظهار داشت: در این زمان که همسرم بستری است، واقعا اذیت شدم و هرچند شب را خانه یکی از فرزندانم هستم، در این زمان به دنبال اجاره خانه مستقل بودم اما هزینه های اجاره خانه بالاست و در توان من نیست.
وی اضافه کرد: محلی برای اسکان همراهان بیمار شهرستانی در مرکز استان ضروری می باشد، درد مریض داری یک طرف و درد نداشتن محل اسکان یک طرف، در این هشت ماه فرزندانمان از این که با آنها زندگی می کنم خیلی خوشحال هستند ولی برای خودم خیلی دشوار می باشد.
فیروزی اظهار داشت: مددجوی کمیته امداد هستم و برای تهیه هزینه های بیمارستان مانده ام تا اینک بخواهم هزینه محل اسکان مستقل را هم پرداخت کنم، اگر اطراف این بیمارستان مکانی برای استراحت شبانه ام باشد، برایم کافی است.
واگذاری اتاق های اسکان فقط به همراه بیماران آی سی یو
یکی از شهروندان گنابادی که از ۲ هفته پیش برادرش به سبب تصادف در محور بیرجند - قاینات در این بیمارستان بستری است به جمع ما پیوست و اظهار داشت: از بیرجند بعنوان مرکز استان انتظار بیشتر از این داشتم که حداقل یک مرکز همراهان بیمار به صورت مجهز وجود داشته باشد نه این که ۱۲ شب همراه خانواده باید در به در دنبال محل اسکان باشم.
دوباره به نگهبانی درب اصلی بیمارستان امام رضا (ع) رجوع و خودم را معرفی می کنم و شرایط واگذاری اتاق های استراحت همراهان بیمار را می پرسم که نگهبان در پاسخ می گوید: در این بیمارستان تنها چهار اتاق اسکان وجود دارد و به افرادی واگذار می شود که بیمار در بخش آی سی یو دارند.
به گفته وی همراهان بیماران شهرستانی به سبب نبود محل اقامت مشکلات زیادی دارند و روزانه مراجعات و درخواست های زیادی برای واگذاری محل اقامت از جانب همراهان بیمار وجود دارد.


مرکز همراهان در بیرحند جزو واجبات
نگهبان بیمارستان برای واکاوی بیشتر مشکل همراهان بیماران در شهر بیرجند، شماره مدیر پرستاری بیمارستان امام رضا (ع) را بعنوان یک فرد دغدغه مند که از سالیان گذشته پیگیر رفع مشکل اقامت همراهان بیمار است، در اختیارم گذاشت.
اسماعیل محمدیان در گفت و گوی تلفنی به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ایجاد مرکزی مجهز و قانونی برای اسکان همراهان بیمار در بیرجند جزو واجبات نه ملزومات است، بیشتر حجم مراکز تخصصی درمان را در شهر بیرجند داریم و همه بیماران شهرستانی برای ادامه روند درمان به مرکز استان اعزام می شوند.
وی اضافه کرد: در بیمارستان امام رضا (ع) بیرجند حداقل به ۱۰ تا ۱۵ اتاق اسکان برای همراهان بیمار نیاز داریم، بیماران بخش آی سی یو، بخش اعصاب و روان و بخش سوختگی شاید ۲ تا سه ماه در این بیمارستان بستری باشند که همراهان آنان واقعا گرفتار مشکلاتی زیادی می شوند.
محمدیان بیان نمود: همراهان بیمار در تابستان حداقل در خودرو و چادر می توانند سپری کنند اما در فصل زمستان به سبب شدت سرما شرایط برای آنان سخت تر می شود.
وی اظهار داشت: به سبب درخواست های زیاد همراهان بیمار فضاهایی که بعنوان انباری استفاده می کردیم را تبدیل به اتاق های ۱۲ متری کردیم و در اختیار همراهان بیمار بعنوان سرپناه شبانه قرار می گیرد.
مدیر پرستاری بیمارستان امام رضا (ع) بیرجند افزود: ما خودمان هم این اتاق ها را در شان همراهان بیمار نمی دانیم و در صورتیکه همراه بیمار از محل رضایت داشته باشد، کلید را در اختیارشان قرار می دهیم.
وی با اعلان اینکه وسعت راه های خراسان جنوبی زیاد و حجم تصادفات در محورها بالاست اظهار داشت: بیمارستان امام رضا (ع) بیرجند مرکز ترومای بیماران تصادفی است و گاهی همراهان بیمار را از سایر استان ها داریم که در شهر بیرجند برای اقامت خود گرفتار مشکل می شوند.
محمدیان اظهار داشت: خراسان جنوبی سومین استان پهناور کشور است و گاهی رفت و برگشت به شهرستان ها برای همراهان بیمار دشوار می باشد بنابراین مجبورند در شهر بیرجند بمانند، درخواست های زیادی از جانب همراهان بیمار برای محل اقامت شبانه داریم ولی در شهر بیرجند محل اسکانی برای همراهان بیمار وجود ندارد که این افراد را معرفی نماییم.
وی اضافه کرد: با عنایت به مشکلات زیاد همراهان بیماران شهرستانی، بارها این دغدغه و مشکل را با افراد خیر در بین گذاشتیم و خیرین زیادی پای کار آمدند اما به سبب عرضه نشدن زمین و مکان از جانب مسئولان متولی، ساخت و راه اندازی مرکز همراهان بیمار بی نتیجه ماند.
وی گفت: انتظار داریم وقتی فرد خیر پای کار می آید، مسئولان متولی هم حمایت کنند تا این مشکل چندین ساله همراهان بیمار در شهر بیرجند رفع گردد.
ساخت مرکز همراهان بیمار بعد هفت سال در نقطه صفر
شهر بیرجند قطب درمانی خراسان جنوبی است و ساماندهی وضعیت همراهان بیمار در چارچوب راه اندازی مرکز اقامت آنان ضروریست که در سالیان گذشته راه اندازی طرح مرکز همراهان بیمار بعنوان نیاز ضروری همواره از جانب دستگاههای مختلف مورد تاکید قرار گرفته است.
بر همین اساس عملیات اجرایی مجتمع اقامتی همراهان بیمار بیرجند در شهریور سال ۱۳۹۳ در زمینی به مساحت یک هزار و ۴۰۰ متر مربع در خیابان ظفر بیرجند شروع شد و واگذار نشدن زمین به سبب یکسری مشکلات در سند آن از مهم ترین دلایلی بود که روند راه اندازی پروژه را سال ها به تاخیر انداخت.
اوایل دی سال قبل بود که مدیرعامل مجمع خیرین سلامت خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از رفع مشکل ۶ ساله سند زمین مرکز اقامتی همراهان بیمار بیرجند اطلاع داد و اظهار داشت: با دریافت مجوز پروانه ساخت عملیات اجرایی این طرح را سال آینده آغاز خواهیم کرد.
سید محمود حسینی این دفعه در گفت و گوی تلفنی علت آغاز نشدن عملیات اجرایی این پروژه را این گونه برای خبرنگار ایرنا شرح داد که علت اصلی ساخته نشدن مرکز اقامتی همراهان بیمار در استان از سال ۱۳۹۳ تا آخر سال گذشته مشکلاتی درمورد سند زمین این پروژه با بنیاد مستضعفان بوده که مشکل سند زمین سال قبل رفع شده است.
وی افزود: سال قبل با همکاری خوب بنیاد مستضعفان، زمینی به متراژ ۲ هزار و ۵۵۰ متر مربع برای ساخت مرکز همراهان بیمار به مجمع خیرین سلامت استان واگذار شد.
مدیرعامل مجمع خیرین سلامت خراسان جنوبی اظهار داشت: سال قبل طراحی نقشه ساخت مرکز همراهان را انجام دادیم و قرار شد ساخت این مرکز را آغاز نماییم اما هم اکنون به سبب این که این زمین در نزدیکی یکی از مراکز امنیتی بیرجند قرار دارد، محدودیت ارتفاع سازی در حد یک یا ۲ طبقه به ما داده شد.
وی اظهار داشت: هرچه بررسی کردیم با محدودیت ارتفاع نمی توانیم مجموعه خوبی را بسازیم چون که باید حداقل مکانی در سه یا چهار طبقه را بسازیم تا پاسخگوی نیاز همراهان بیمار باشد.
حسینی اظهار داشت: از راه شورای شهر بیرجند پیگیر هستیم که این زمین را به احسن تبدیل نماییم تا مشکل ارتفاع سازی رفع گردد و شهرداری هم زمینی در نزدیکی بیمارستان ولیعصر دارد که اگر با نظر مساعد شهردار و اعضای شورای شهر در اختیار مجموعه ما قرار گیرد، بلافاصله کار ساخت را شروع خواهیم کرد.
وی اضافه کرد: مدیریت جدید بنیاد مستضعفان همکاری و مساعدت خوبی دارد که امیدواریم هرچه زودتر مشکل زمین مجموعه رفع گردد و الان منتظر نتیجه شورای شهر بیرجند برای رفع مشکل زمین هستیم.
مدیرعامل مجمع خیرین سلامت خراسان جنوبی اظهار داشت: در صورت رفع مشکل زمین در زمینه ساخت مرکز همراهان بیمار مشکل مالی نداریم و خیرین پای کار هستند چونکه ساخت این مرکز از نیازهای ضروری مردم است و باید هرچه زودتر با رفع مشکل زمین، کار ساخت را شروع نماییم.
وی بیان نمود: درخواست ما از دستگاههای متولی این است که همکاری کنند تا هرچه زودتر مشکل زمین رفع و با ساخت این مجموعه دغدغه همراهان بیمار در مرکز استان برای همیشه رفع گردد.
حسینی اظهار داشت: ما آمادگی داریم که در صورت حل مشکل زمین با همه توان و در کمترین زمان نسبت به اجرای پروژه اقدام نماییم.
به نظر می رسد باید سفارش مقام معظم رهبری در خصوص کاهش دغدغه خانواده های بیماران بار دیگر مرور شود که فرمودند: «ما می خواهیم اگر کسی در خانواده مریض شد، آن خانواده بیشتر از مریض داری رنج دیگری نداشته باشد».
امید می رود با همکاری مسئولان متولی مشکل زمین مرکز اقامتی همراهان بیمار در بیرجند هرچه زودتر رفع و با همت خیرین عملیات اجرایی این طرح در بیرجند آغاز شود تا تسکینی بر آلام خانواده بیماران باشد.
در حال حاضر ۱۴ بیمارستان با هزار و ۴۵۶ تخت ثابت در استان خراسان جنوبی زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی بیرجند هستند که بیشترین آنها در مرکز استان فعالیت دارند.

1400/10/20
12:55:37
5.0 / 5
155
تگهای خبر: آموزش , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان