وزوز گوش عارضه کدام واکسن کووید-۱۹ است؟

وزوز گوش عارضه کدام واکسن کووید-۱۹ است؟ به گزارش رژیم آسان خراسان رضوی چند صد نفر از اهالی کالیفرنیا در ایالات متحده می گویند که بعد از دریافت واکسن کووید-۱۹ در گوش خود صدای زنگ شنیدند اما آیا زنگ و یا وزوز گوش بعنوان یک عارضه جانبی نادر واکسن کووید-۱۹ محسوب می شود؟به نقل از نیوز در ماه آگوست سازمان غذا و دارو(FDA) و آژانس دارویی اروپا(EMA) وزوز گوش را بعنوان عارضه جانبی احتمالی واکسن جانسون و جانسون اعلام نمودند. با این وجود نهادهای نظارتی در ایالات متحده اظهار کردند: هیچ رابطه علت و معلولی بین این عارضه و واکسن های فایزر و مدرنا که از فناوری مختلف استفاده می نماید، وجود ندارد.

از روز چهارشنبه، بیشتر از ۱۰ هزار و ۲۵۰ نفر در ایالات متحده گزارشی در مورد وزوز گوش به پایگاه اطلاعاتی مراکز کنترل و جلوگیری از بیماری ها(CDC) عرضه کرده اند. اغلب گزارش ها شامل افرادی است که با فایزر یا مدرنا واکسینه شده اند. این پایگاه داده گزارش هایی از مردم جمع آوری می کند که امکان دارد ناقص، نادرست یا تایید نشده باشد.

مراکز کنترل و جلوگیری از بیماری ها اعلام نموده اند تعیین این که آیا وزوز گوش با واکسیناسیون ارتباط دارد، دشوار است چونکه این بیماری بسیار رایج و درک علت آن دشوار است. تخمین زده می شود نزدیک به ۱۵ درصد از مردم، یعنی حدود ۵۰ میلیون آمریکایی، نوعی وزوز گوش را پس از کرونا تجربه می کنند؛ علل وزوز گوش، صدمه به سر، احتقان سینوسی، اضطراب، بیماری های خود ایمنی و فشار خون بالاست.

دکتر رابرت اسکولی، کارشناس بیماری های عفونی از سن دیگو کالیفرنیا، در این خصوص اظهار نمود: افراد بعد از عفونت های ویروسی و پس از واکسیناسیون با انواع دیگر واکسن ها هم به وزوز گوش مبتلا می شوند اما این عارضه برای همه افراد رخ نمی دهد؛ ازاین رو دشوار است که بفهمیم علت وزوز گوش تزریق واکسن عفونت ویروسی دیگر یا عامل دیگری است.

اسکولی اظهار داشت: بعضی از گزارش های وزوز گوش بعد از واکسن ناشی از پاسخ ایمنی غیر منتظره به تلقیح یا التهاب بوده است؛ باآنکه مکانیسم دقیق آن معلوم نیست اما اغلب گزارش ها احیانا اتفاقی است که توسط چیز دیگری بوجود آمده است؛ بعضی از این گزارش ها وزوز گوش را در کمتر از یک روز بعد از واکسیناسیون اعلام نمودند که برای پاسخ ایمنی زمان بسیار کمی است چون پاسخ های ایمنی معمولاً پس از یک یا ۲ هفته ایجاد می شوند.

در کارآزمایی بالینی فایزر ۶ مورد وزوز گوش در افراد واکسینه شده گزارش شد که هیچ موردی در گروه دارونما وجود نداشت.

شرکت فایزر در این خصوص گفته محققان هر موردی را بررسی و مشخص کردند که هر ۶ نفر دارای بیماری های زمینه ای(مانند سابقه وزوز گوش و میگرن، سابقه فشار خون بالا، آلرژی فصلی و کم کاری تیروئید) بودند یا داروهایی مصرف می کردند که احتمال بیشتری برای بروز این مسئله عرضه می دهند. علت دیگری برای این رویداد نسبت به واکسن وجود دارد.

نتایج تحقیقات در مورد کووید-۱۹ حاکی از ارتباط این بیماری با مشکلات شنوایی است. بر مبنای نتایج تحقیق دانشگاه منچستر، ۱۴.۸ درصد از افراد مبتلا به کووید-۱۹ وزوز گوش و ۷.۶ درصد آنان کم شنوایی را تجربه می کنند.
1400/07/01
11:48:10
5.0 / 5
383
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان