پوشش بیمه ای برای خدمات توانبخشی اتیسم

پوشش بیمه ای برای خدمات توانبخشی اتیسم یکی از اشکالات افراد اتیسم هزینه های درمانی شامل توانبخشی و موارد دیگر است که بتازگی قسمتی از این خدمات همچون خدمات توانبخشی تحت پوشش بیمه های پایه همچون بیمه سلامت قرار گرفته است.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا، اختلالات طیف اتیسم یکی از شایع ترین اختلالات درحال افزایش است که حدوداً به ازای هر ۵۹ تولد یک کودک دارای این اختلال است و یکی از اختلالات عصبی رشدی در زمینه اختلالات روانپزشکی کودکان شمرده می شود که ساختار و کارکرد مغز را با نقایصی مواجه می کند.
تاثیر اتیسم و شدت آن در هر فرد دارای اتیسم متفاوت می باشد. بر طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت، یک درصد از مردم جهان دارای اتیسم هستند و باتوجه به مطالعات انجام شده در ایران حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار نفر بیمار اتیسم برآورد شده است. تعداد جمعیت اختلال اتیسم در کشور حدود ۳۴ هزار نفر شناسایی شده که حدودا نیمی از این بیماران تحت پوشش سازمان بیمه سلامت هستند.
خدمات بیمه سلامت به مبتلایان اتیسم
اختلالات اتیسم در سه سطح خفیف، متوسط و شدید دسته بندی می شوند که هم اکنون اتیسم مطابق کتاب ارزش نسبی خدمات سلامت، خدمات تشخیصی درمانی همچون آزمایش ها، تصویر برداری، دارویی و ویزیت های تخصصی و فوق تخصصی تحت پوشش بیمه هستند. بسته خدمات غیر دارویی اتیسم شامل مداخلات کاردرمانی، مداخلات گفتاردرمانی، مداخلات رفتاری آموزشی و مداخلات مشاوره ای حمایتی، ویزیت های تخصصی و فوق تخصصی، خدمات نوار مغز است.
خدمات بهداشتی درمانی در سه بخش شناسایی به هنگام وغربالگری، ارجاع موارد غربالگری شده و تشخیص نهایی و مداخلات درمانی و توانبخشی طبقه بندی می شوند. در موارد اول و دوم، در پایگاه های سلامت مطابق برنامه تنظیمی در ارزیابی رشدی در سنین ۹ ماهگی به بالا شناسایی می شوند و جهت تشخیص نهایی به مراکز ذیصلاح و تایید شده توسط معاونت درمان ارجاع خواهند شد.
بنابراعلام پایگاه خبری بیمه سلامت، حنان حاجی محمودی _ مدیرکل دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت درباره خدمات این سازمان به افراد اتیسم، اظهار داشت: عمده مداخلات درمانی دارای شواهد علمی دراختلال طیف اتیسم بطور کلی به دو دسته مداخلات دارویی و غیردارویی شامل توانبخشی و روانشناسی تقسیم می شوند. منظور از مداخلات دارویی، مداخلاتی است که توسط پزشک و بوسیله تجویز دارو یا سفارش ها و مداخلات تغذیه ای صورت می گیرد. روانپزشک کودک و نوجوان، روانپزشک عمومی، متخصص مغز و اعصاب کودک و متخصص اطفال آموزش دیده مجاز به ارائه این نوع از خدمات هستند.
وی افزود: مداخلات غیر دارویی شامل توانبخشی و روانشناسی نیز مداخلاتی هستند که در زمینه توانبخشی، آموزشی و مشاوره توسط دانش آموختگان مرتبط از توانبخشی، روانشناسی و مشاوره و بر طبق رشته تحصیلی و کوریکولوم های آموزشی مصوب آنها به اجرا در می آیند.
حاجی محمودی بیان کرد: شناسنامه واستاندارد خدمات توانبخشی در اختلالات اتیسم درباب بهره برداری از ۶ کد خدمتی ستاره دار غیر بیمه ای به استانها ابلاغ گردیده است. ارائه خدمات کار درمانی و گفتار درمانی به افراد اتیسم تا حالا باتوجه به تفاهم نامه بین سازمان بیمه سلامت و سازمان بهزیستی، فقط مبتلایان به اتیسم تحت پوشش سازمان بهزیستی می توانستند از خدمات کار درمانی و گفتار درمانی شامل ۵ کدخدمتی در تعهد سازمان بیمه سلامت بهره مند شوند. با ابلاغ بسته خدمات توانبخشی بیماران طیف اتیسم شامل ۶ کدخدمتی در حیطه مداخلات کاردرمانی، مداخلات گفتاردرمانی، مداخلات رفتاری آموزشی و مداخلات مشاوره ای حمایتی تحت پوشش سازمان بیمه سلامت قرار گرفته و کلیه افراد اتیسم تا اختتام سن ۶ سالگی از این خدمات بهره مند خواهند شد.
مدیرکل دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت دراین زمینه نیز اظهار نمود: هزینه سهم پرداختی سازمان بیمه سلامت برای خدمات توان بخشی در ۶ کدخدمتی مذکور، جهت گروه سنی زیر ۶ سال، با احتساب رشد تعرفه در سال ۱۴۰۰ بیش از ۷۶ میلیارد تومان برآورد می شود. خدمات اتیسم تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفت یکی از نیازهای اساسی مبتلایان به اتیسم، پوشش بیمه ای خدمات توانبخشی بوده که این موارد بتازگی تحت پوشش بیمه های پایه همچون سازمان بیمه سلامت قرار گرفته است.
همین طور سعیده صالح غفاری_ مدیرعامل انجمن اتیسم ایران دراین زمینه، اظهار داشت: پوشش خدمات بیمه ای توانبخشی مربوط به افراد اتیسم توسط سازمان بیمه سلامت و سایر سازمان های بیمه گر پایه شروع شد. باتوجه به پیگیری های انجام شده برای پوشش بیمه ای خدمات توانبخشی شامل کار درمانی، گفتار درمانی و رفتار درمانی و حمایت های مدیرعامل سازمان بیمه سلامت، این خدمات تحت پوشش بیمه قرار گرفته است.
وی افزود: بیمه نیروهای مسلح نیز خدمات مربوطه را تحت پوشش قرار دادند تا افراد تحت پوشش این بیمه نیز از این خدمات بهره مند شوند. مصوبه شورای عالی بیمه سلامت نیز درهفته اخیر توسط وزیر بهداشت به سازمان های بیمه گر که خدمات توانبخشی اتیسم را تحت پوشش دارند، ابلاغ گردیده است. در این ابلاغیه بسته خدمتی تعریف و کدهای خدمتی نهایی و خلاصه شرح خدمات در سطوح یک، دو و سه طیف اختلال اتیسم قید شده است.1400/05/06
22:47:33
5.0 / 5
233
تگهای خبر: آموزش , بیمار , پزشك , تغذیه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان