روانشناس بالینی:

بعد از كرونا شاهد موجی از بیماری های روانی خواهیم بود

بعد از كرونا شاهد موجی از بیماری های روانی خواهیم بود به گزارش رژیم آسان روانشناس بالینی با اشاره به اینکه کرونا زمینه ساز برخی بیماری های روانی در آینده خواهد شد، اظهار داشت: بعد از کرونا شاهد موجی از بیماری های روحی همچون افسردگی، اختلال شخصیت، بروز خشونت و حتی انتقام گیری های کورکورانه افراد از یکدیگر خواهیم بود.


ماه ها از انتشار کرونا در کشور می گذرد. از شدت این پاندمی نه تنها کم نشده بلکه امروز مردم با موج چهارم و پنجم این بیماری منحوس دست و پنجه نرم می کنند. در این میان کرونا با موج سواری بر ترس و ضعف بعضی از بیماران و افراد مبتلا آنها را به کام مرگ می کشاند.
حال با ورود به دوره دیگری از این بیماری، بسیاری از مردم خطر مبتلا شدن و مرگ ناشی از کرونا را پشت در خانه هایشان احساس می کنند.
دوباره همه چیز به حالت آماده باش روزهای نخست این بیماری برگشته است. ترس از مبتلا شدن و عواقب بیماری سبب شده تا حتی آنهایی هم که کرونا را جدی نمی گرفتند امروز با دو سه ماسک بر روی چهره هایشان در خیابان ها و اماکن عمومی تردد کنند.
این درحالی است فشارهای اقتصادی ناشی از دوران قرنطینه، خانه نشینی های مکرر، عدم تعامل با دوستان و آشنایان، استرس ها و اضطراب های مبتلا شدن به این بیماری، از دست دادن شغل و از رونق افتادن کسب و کار، عدم دسترسی به واکسن و... سبب شده بسیاری از مردم جوامع مختلف و بخصوص کشورمان احساس امنیت نکنند و در ادامه گرفتار و درگیر بیماری های روحی و روانی در آینده شوند.
عطاءالله محمدی روانشناس روز جمعه ضمن اشاره به اینکه بعد از کرونا با موجی از بیماری های روحی و روانی در کشور مواجه خواهیم بود، اضافه کرد: استرس، اضطراب، افسردگی، بروز رفتارهای خشن و پرخاشگرانه، اعتیاد، بزه کاری، اختلال شخصیت و... بعضی از مشکلاتی هستند که در دوران بعد از کرونا در سطح جامعه نمایان خواهد شد.
وی افزود: با عنایت به صدمه پذیری و زمینه های پزشکی که هر فردی دارد، این رفتارها خودش را نشان خواهد داد. بدون شک در بعضی از افراد هم کرونا بستر و زمینه ساز آشکار شدن بعضی از بیماری های روانی می شود.
این روانشناس با تکیه بر اینکه نخستین نیاز هر انسانی در جوامع مختلف امنیت روانی او است، خاطرنشان کرد: زمانی که انسانی متولد می شود نخستین نیازش احساس امنیت است. احساس امنیت به این مفهوم که کسی از او مراقبت می کند. این نخستین ارتباط عاطفی کودک و سرپرست وی یعنی مادر یا جانشین مادر است.
محمدی اضافه کرد: حال اگر این احساس امنیت بعد از مسائل دیگری همچون تغذیه و نیازهای فیزیولوژیکی، ابراز مهر و محبت به وی یا پشتیبانی از او در مقابل ناتوانی هایش به درستی صورت گیرد، این حس امنیت به صورت قوی در انسان به وجود می آید، رشد پیدا کرده و به مرور شکل محکمی به خود می گیرد. حال این کودک در بزرگسالی انسانی سالم، دارای عزت و اعتماد به نفس خوب و سلامت روان خواهد بود.
این روانشناس عنوان کرد: حال اگر این امنیت روانی در هر جامعه ای تهدید شود، بدون شک اختلال های جدی در زندگی افراد شکل می گیرد. چونکه این احساس امنیت روانی همیشه برای انسان ها به صورت نیاز باقی می ماند که این احساس نیاز فقط از جانب والدین به فرد تزریق نمی گردد بلکه انسان در تمام طول زندگی اش احتیاج به امنیت روانی دارد.
وی ضمن اشاره به اینکه این نیازها برای رشد هر انسانی ضروری می باشد، تصریح کرد: اگر امنیت روانی فرد در هر جامعه رخت ببندد، بدون شک آن جامعه، جامعه سالمی نخواهد بود.
محمدی با مثال جامعه جنگ زده بیان نمود: به صورت معمول مشکلات روانی در یک جامعه که درگیر جنگ است خودش را نشان نمی دهد بلکه بعد از جنگ مسائل روانی و بار منفی ناشی از جنگ نمایان می شود. بنابراین این مهم می باشد که برای پیشگیری از بحران های روانی در آینده، مسئولین مدیریت بحران کرده و درک درستی از نیازهای انسانی داشته باشند و بتوانند امنیت روانی جامعه را در زمان بحران تأمین کنند.
این روانشناس با تکیه بر اینکه این شرایط پدیده جدیدی است که هیچگاه انسان با آن مواجه نبوده، اظهار داشت: افراد با اتفاقی قابل پیشبینی اما غیرقابل کنترل روبرو شده اند. برای مثال افراد می توانند با واکسن زدن از این بیماری تاحدی در امان بمانند اما در بعضی از کشورها شرایط واکسن زدن هنوز مهیا نشده و همه اینها امنیت روانی افراد را متزلزل می کند.
محمدی اضافه کرد: در این میان بسیاری از خانواده ها گرفتار بیماری شده و گاهی به خاطر درگیری همه اعضای خانواده به کرونا آنها حتی قادر به پرستاری از یکدیگر نیستند. حتی خیلی ها عزیزانشان را در این شرایط از دست داده و نمی توانند به خوبی گذشته سوگواری کنند. هرچند که روش های تلفنی و مجازی جایگزین همدلی حضوری شده است. همه اینها امنیت روانی فرد را تهدید می کند.
وی افزود: حال در یک جامعه وقتی افراد شاهد این باشند که جانشان ارزش ندارد به مرور اعتماد خویش را به مسئولین از دست می دهند و همه اینها می تواند در آینده باعث پدیدار شدن خشونت و مشکلاتی مثل انتقام گیری های کورکورانه افراد از یکدیگر شود.
محمدی ضمن اشاره به اینکه جای نگرانی در آینده وجود دارد، تصریح کرد: هم اکنون همه در عین بلا هستند و افراد تلاش می کنند خودشان را با شرایط جدید سازگار کنند اما با آخر این شرایط، فشارها و استرس های روانی ناشی از کرونا در زمان های آینده آثار دردناکی را برای مردم به جا خواهد گذشت.
این روانشناس عنوان کرد: بنابراین لازم است که مسئولین مربوطه از همین امروز با مدیریت درست شرایط، از بروز مشکلات روحی و روانی افراد جامعه در آینده جلوگیری نمایند.
ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به صورتی که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.
بر اساس آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تابحال حدود ۱۴۶ میلیون نفر را در دنیا به صورت قطعی مبتلا کرده و حدود سه میلیون نفر هم بر اثر بیماری کووید۱۹ جان خویش را از دست داده اند.
ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از راه دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی همچون علایم بیماری کووید ۱۹ است. بیشتر از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس هم گرفتار بیماری خفیف می شوند.
جهش ویروس کرونا در انگلستان، بزریل، هندوستان و آفریقا که باعث افزایش سرایت، بیماری زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.
از ابتدای شیوع کرونا در کشور (۱۳۹۸) تا کنون ۷۳ هزار و ۹۰۶ از هموطنان جان خویش را از دست داده اند.
از: فاطمه شیریمنبع:

1400/02/17
17:48:32
5.0 / 5
562
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , تغذیه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان