احتمال بروز یك بیماری عصبی نادر بر اثر مبتلا شدن به كرونا

احتمال بروز یك بیماری عصبی نادر بر اثر مبتلا شدن به كرونا به گزارش رژیم آسان محققان در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در ۲۱ کشور جهان متوجه بروز یک بیماری عصبی نادر شدند.


به گزارش روز جمعه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از پایگاه اینترنتی «ام. اس. ان»، نخستین مورد مبتلا شدن به کووید-۱۹ به صورت رسمی در دسامبر ۲۰۱۹ گزارش شد. محققان همچنان در حال بررسی اثرات کامل این بیماری، همچون موارد غیرمعمول هستند. یک تجزیه و تحلیل جدید حالا این عفونت را با مبتلا شدن به یک بیماری نادر عصبی مرتبط می کند.
«میلیت عرضی حاد» (ATM) - التهاب نخاع که می تواند سبب درد، فلج و مشکلات حسی شود - در ۴۳ بزرگسال ۲۱ تا ۷۳ ساله مبتلا به کووید-۱۹ در ۲۱ کشور و هم در سه کودک ۳ تا ۱۴ سال تشخیص داده شد.
میلیت عرضی حاد، یک سندرم بالینی است که به دلیل التهاب طناب نخاعی ایجاد می شود. در این سندرم میلین فیبرهای عصبی تخریب می شود. به دلیل صدمه و تخریب میلین فیبرهای عصبی، اختلالات حسی-حرکتی و مشکلات عملکردی مثانه و روده ایجاد می شود. میلیت عرضی معمولا سبب درگیری اندام در هر دو سمت می شود.
میزان بروز «میلیت عرضی حاد» فقط ۱.۳۴ تا ۴.۶ مورد در هر میلیون نفر در سال تخمین زده می شود. در مقابل در یک دوره ۱۰ ماهه، میزان بروز میلیت عرضی حاد در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ حدود ۰.۵ مورد در هر میلیون نفر بوده است که این مورد محققان را متوجه خود کرد.
محققان در مطالعه خود نوشتند: ما متوجه شدیم که «میلیت عرضی حاد»، عارضه عصبی مکرر و غیرمنتظره ناشی از کووید-۱۹ است. بیشتر موارد (یعنی ۶۸ درصد) با یک تاخیر ۱۰ روزه تا ۶ هفته ای از مبتلا شدن به کووید-۱۹ به این عارضه مبتلا شدند که نشان داده است عوارض عصبی بعد از عفونت امکان دارد با واکنش میزبان به این ویروس بروز کند.
این محققان خاطرنشان کردند: تحقیقات جدید به دانش ما در مورد آنچه که در مورد کووید-۱۹ و عوارض عصبی ناشی از آن می دانیم می افزاید. کرونا با مبتلا شدن به خیلی از عوارض در رابطه با سیستم عصبی، مانند اثر «مه مغز» طولانی همراه می باشد.
مه مغز اصطلاحی است که احساسات پریشانی، فراموشی، نداشتن تمرکز و وضوح ذهنی را توصیف می کند. مه مغز هم نشانه شرایط سلامتی ریشه دار و داخلی است. مه مغز می تواند نتیجه طیف وسیعی از مشکلات سلامتی همچون حساسیت به استرس، رژیم غذایی، شیمی درمانی، افسردگی، اضطراب و بی خوابی باشد. مه مغز می تواند این حس را به فرد بدهد که انگار فرآیند تفکر، درک و فهم و به خاطر سپاری آنگونه که باید عمل نمی کنند.
از آنجا که میلیت عرضی حاد بعنوان یک بیماری با واسطه ایمنی شناخته شده است (به این مفهوم که علت اصلی آن مشخص نمی باشد، اما در سیستم دفاعی بدن و فرآیندهای التهابی در بدن دخالت دارد)، محققان نشان می دهند که برخی مکانیسم های بالقوه ایمنی می تواند توضیح دهند که چگونه SARS CoV-۲ به بروز میلیت عرضی حاد منجر می شود.
به گزارش رژیم آسان به نقل از ایرنا، ویروس کرونا معروف به «کووید ۱۹» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ میلادی (۲۴ آذر ۱۳۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد.
ابتدا از این بیماری بعنوان ذات الریه نام برده شد؛ اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی (۹ دیماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام نمود.
«تدروس آدهانوم» مدیرکل سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه ۲۱ اسفندماه ۹۸ در کنفرانسی تصریح کرد که باآنکه واژه همه گیر (pandemic) به علت حساسیتی که دارد نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد؛ اما ارزیابی های این سازمان ویروس کرونا را «همه گیر جهانی» شناسایی و اعلام می کند.
در حال حاضر خیلی از کشورهای جهان همچون ایران درگیر پاندمی ویروس کووید ۱۹ هستند.


1400/02/10
13:19:49
5.0 / 5
338
تگهای خبر: آموزش , بیمار , بیماری , خواب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان