در گفت وگو با رژیم آسان تشریح شد

كاهش كارایی واكسن در جهش هندی كرونا

كاهش كارایی واكسن در جهش هندی كرونا به گزارش رژیم آسان رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن ارائه توضیحاتی پیرامون خاصیت های کرونای جهش یافته هندی، اظهار داشت: برمبنای اطلاعات محدود اعلام می شود که کیفیت واکسن ها می تواند 50 درصد نسبت به این واریانت جدید کم شود اما، حتی اگر واکسن ها کفایت ایده آل نداشته باشند بازهم می توانند از ابتلای شدید و مرگ و میر جلوگیری نمایند.


دکتر علیرضا ناجی در گفت و گو با ایسنا، درباره ویروس کرونای جهش یافته هندی، اظهار داشت: منشا پیدایش این جهش جدید از کشور هند است و آنرا با نام علمی D.1.167 می شناسیم. این جهش از ویروس به سرعت تمام هندوستان را در بر گرفته و الان می توان گفت هندوستان بواسطه این واریانت زیر بار کووید۱۹ مدفون شده است. این در حالیست که این واریانت جدید در سراسر دنیا وجود دارد.
ویژگیهای کرونای هندیوی درباره خصوصیات این نوع از جهش در ویروس، بیان کرد: وجود همزمان دو موتاسیون E۴۸۴Q و L۴۵۲R است. موتاسیون ۴۵۲ در واریانت آمریکایی در کالیفرنیا شناسایی شد، این موتاسیون سرعت انتقال ویروس را بیشتر می کند که در مورد جهش هندی هم اعلام می شود حدودا ۲۰ درصد قدرت انتقال آن بالا رفته است. البته به سبب اینکه اطلاعات خیلی کامل نیست اعداد اعلام شده هم متفاوت است؛ اما در هر حال می دانیم قدرت سرایت نوع جهش یافته زیاد است. موتاسیون ۴۸۴ نیز پیش تر در واریانت های برزیلی و آفریقای جنوبی مشاهده می شد و ما را نگران می کند؛ برای اینکه سبب شده واکسن هایی که فعلا برای مقابله با کووید۱۹ تولید شده است کفایت لازم را در مقابل این واریانت نداشته باشند.
واریانت هندی کرونا؛ هشداری جدی برای جهانوی اضافه کرد: با کنار هم قرار دادن این دو خصلت ما با واریانتی روبرو می باشیم که هم سرعت انتقال بسیار بالایی دارد و هم سبب نگرانی می شود که اگر این جهش در کل کشور و جهان به گردش درآید برنامه های واکسیناسیون گرفتار مشکل شود. پیش از این جهش، ما درمورد واریانت های برزیلی و آفریقای جنوبی هم همین نگرانی را داشتیم اما این واریانت ها خیلی گسترش پیدا نکردند در صورتیکه واریانت هندی کسب مزیت کرده و هشداری جدی برای جهان است.
قانون مبارزه با کروناناجی با اشاره به اینکه تمام واریانت ها حاصل دید غیرعلمی دنیا نسبت به کووید۱۹ است، اظهار نمود: هرچقدر اجازه دهیم ویروس ها در گردش باشند احتمال موتاسیون ها افزایش می یابد. واریانت های رخ داده همچون واریانت انگلیسی، آفریقای جنوبی، هندی و... در کشورهایی رخ داده است که مدتی سیاست های ایمنی گله ای را دنبال کردند یا مدیریت بیماری را رها کردند که چرخش گسترده و لجام گسیخته ویروس صورت گرفت. ما در مقابل یک ویروس زیرک و هوشمند قرار داریم که قانون مبارزه با آن قانون کشورهای پیشرفته ای همچون نیوزلند، کره جنوبی، چین و... است که در صدر مبارزه با ویروس قرار گرفتند.
وی اضافه کرد: نگرانی که درباره تاثیر واکسیناسیون داریم مربوط به تمام دنیا است برای اینکه ما همه در یک کشتی هستیم و اینکه برخی کشورها واکسن تزریق کنند و به سایر کشورها بی توجه باشند کاری بسیار غلط است. دنیا باید بداند در مقابل کووید۱۹ مهم ترین راه حل همکاری است و کسب منافع از واکسن کمکی به دنیا نخواهد کرد. حتی در صورت واکسیناسیون یک کشور، با پخش واریانت های این چنینی ممکنست تمام برنامه های کنترلی تحت تاثیر قرار گیرد.
نمایان شدن آتش زیر خاکستر در هندوستاناهمیت پایش ژنتیکی ویروساین ویروس شناس افزود: شناسایی و اطلاع یافتن در مورد واریانت های جدید مستلزم انجام پایش های ژنتیکی است که این کار هم هزینه های بسیار بالایی دارد و موفق ترین کشورها مانند انگلستان دراین زمینه با هزینه بسیار بالا در تابستان سال قبل این پایش ژنتیکی را شروع کرد ولی حالا برای سایر کشورها هم این نیاز حس می شود که باید به شکل گسترده تری به پایش ژنتیکی بپردازیم. در هر صورت در هندوستان به سبب شرایط و بافت اجتماعی، جمعیت بسیار زیاد و... ویروس به سرعت به گردش درآمده است. پیش از این مساله برخی می گفتند چرا با این جمعیت و نوع زندگی اتفاقی در هندوستان نمی افتد که حالا می بینیم آتش زیر خاکستر در آنجا نمایان شد. هندوستان هم جزو کشورهایی است که از نظر تشخیص ژنومی ویروس فعال بوده اما اینکه شیوع نوع جهش یافته را دیرتر اعلام نموده است یا خیر نیازمند بررسی های بیشتر است. فعلا مهم ترین نکته همین اطلاع ما از وجود چنین جهشی است.
وی اضافه کرد: مطلبی که مهم تر از بروز واریانت های جدید است، این نکته است که مجال برای تغییر و جهش در ویروس توسط خود انسان ها به ویروس داده می شود. باید کاری نماییم که فضای جهش از ویروس گرفته شود و این کار جز با تقویت برنامه های کنترلی که این روزها ملال آور خوانده می شود، وجود ندارد. رعایت بهداشت فردی و رعایت پروتکل ها اصلی ترین اقدامی است که می توان انجام داد چون نمی توان ویروس را دور زد. اقدام مهم دیگر شناسایی موارد بیماری و ایزولاسیون درمان آنها است و در نهایت واکسیناسیون گام آخر است.
علایم کرونای هندیناجی با تاکید بر اهمیت نظام پایش ویروس، بیان کرد: بیماریهای تنفسی می توانند مجموعه ای از علایم را به همراه داشته باشند که ممکنست همه علایم در یک فرد بیمار ظاهر نشود. اتفاقی که با جهش ویروس می افتد این است که ممکنست با جهشی که رخ می دهد یکی از علایم قبلی ویروس بیش از گذشته نمود پیدا کند. بدین سبب بطور کلی علایم مبتلاشدن به کرونا همان موارد پیشین است، اما برخی واریانت ها تاثیرات متفاوتی می گذارند و مثلا سبب می شوند پیشرفت بیماری از فاز ویروسی به فاز التهابی تسریع شود که این تغییرات هم از ویروس بعید نیست؛ برای اینکه ویروس می کوشد از تغییرات برای کسب منافع استفاده نماید. در مورد ویروس کرونای هندی گزارشات تا حالا می گوید هم میزان تلفات ناشی از آن بیشتر است و هم بیماری وخیم تری به وجود می آورد. در مورد واریانت انگلیسی هم چنین پیش بینی هایی می کردیم اما گزارشات جدید می گوید خیلی هم تفاوتی میان گونه انگلیسی و نوع کلاسیک نبوده است؛ شاید این مساله مربوط به غافلگیری ابتدایی ما باشد که با آمادگی و مراقبت بیشتر می توانیم مرگ و میر ویروس را کنترل نماییم در هر حال در مورد جهش هندی نیز باید دید چه اقدام کنترلی قدرتمندی می توان برای سرکوب آن انجام داد.
وی با اشاره به اینکه برای شناسایی انواع جهش یافته کرونا نیاز به انجام آزمایش ژنتیکی بعد از آزمایش PCR است، اشاره کرد: البته عموم مردم نیاز به انجام این آزمایش ندارند و تنها مورد مهم مثبت یا منفی بودن تست اولیه است که بعد از آن بدانند چگونه باید از خود و اطرافیانشان مراقبت کنند اما، متولی سیستم بهداشتی درمانی برای جمع آوری داده ها و آنالیز شرایط بیماری این آزمایش را انجام می دهد. خوشبختانه بستر انجام چنین آزمایشی برقرار است اما شبکه منسجم برای تقویت شناسایی، موضوعی بسیار مهمست.
احتمال مبتلاشدن به کرونای هندی در بهبودیافتگان واریانتهای قبلیناجی با تاکید بر اینکه احتمال ابتلای مجدد به جهش هندی در بهبودیافتگان از نوع ووهان و انگلیسی ویروس، وجود دارد، اظهار نمود: برمبنای اطلاعات محدود اعلام می شود که کیفیت واکسن ها می تواند ۵۰ درصد نسبت به این واریانت جدید کم شود. واکسن ها در مقابل واریانت های آفریقای جنوبی و برزیلی هم همین حالت را داشتند به شکلی که شرکت های واکسن سازی مبادرت به تولید واکسن های جدید مقابل این واریانت ها کرده اند. بدین سبب احتمال ابتلای مجدد هم در کسانی که واکسن زدند و هم در بهبود یافتگان وجود دارد؛ اما حتی اگر واکسن ها کفایت ایده آل نداشته باشند بازهم می توانند از ابتلای شدید و مرگ و میر جلوگیری نمایند و نباید دست از تولید و تزریق آن برداشت.
ویروس هندی به ایران رسیده یا خیر؟وی اضافه کرد: در مورد زمان ورود ویروس هندی به ایران نمی توان نظر داد و برای من هم قابل قبول نیست که ویروسی که در کشورهای همسایه همچون پاکستان و افغانستان کولاک می کند به ایران نیامده باشد. بنظر می رسد پای ویروس هندی به ایران هم رسیده باشد و فقط ما هنوز متوجه آن نشده ایم. نمی خواهیم مردم را بترسانیم اما باید از شرایط آگاه و باخبر باشند، نباید از واریانت های جدید بترسیم بلکه باید دنبال چاره جویی باشیم.
منبع:

1400/02/08
15:50:33
5.0 / 5
1038
تگهای خبر: ایده آل , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان