وزیر بهداشت:

ایران درخشان ترین كشور در حوزه تولید واكسن كووید در دنیا است

ایران درخشان ترین كشور در حوزه تولید واكسن كووید در دنیا است به گزارش رژیم آسان اصفهان وزیر بهداشت اظهار داشت: امروز یکی از موثرترین و پویاترین واکسن های جهان در اختیار مجموعه انستیتو پاستور است.سعید نمکی، امروز (دوشنبه_۶ اردیبهشت) در بیست و سومین آیین پویش ره سلامت و شروع فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا، (انستیتو پاستور ایران_انستیتو فینلای کوبا) که در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار شد، اظهار نمود: بحران کرونا گاهی آن قدر سختی داشت که نمی توان گفت. گاهی آنقدر کسالت بار شد که واژه ای نمی توان برای آن یافت. تلخ ترین و سخت ترین لحظات زمانی بود که خبر شهادت همکاری می رسید که در راه یاری رساندن به بیماران نفس خودش بند آمده بود.

وی اضافه کرد: نخستین کشوری در منطقه بودیم که آغاز به رصد و بیماریابی کردیم. اوایل کیت تشخیص نداشتیم و پس از شیوع پیک در گیلان و قم، تعدادی کیت را یکی از همکاران ما با کیف دستی از سازمان بهداشت جهانی آورد. بعد از آن کیت ساختیم و دانشجویان ایرانی ووهان را با این کیت ها آزمایش کردیم.

وزیر بهداشت با عرض تشکر از دکتر بیگلری و مجموعه بسیار مقتدر علمی پاستور درخواست نمود که همه کمک کنند و شبانه روز تلاش شود تا دستیابی به این موفقیت ها زودتر محقق شود.

نمکی با اعلان اینکه انستیو پاستور لیدر شیپ آزمایشگاه های تشخیصی کرونا شد، اظهار نمود: امروز یکی از موثرترین و پویاترین واکسن های جهان در اختیار مجموعه انستیو پاستور است. زمانیکه کرونا آمد، یک ماه پیش از ورود به کشور خودرا آماده کردیم و یکی از ظریف ترین و علمی ترین شیوه های مدیریت کووید در جهان در کشوری با دست های بسته اما چشم های باز انجام شد و در این اقیانوس بلا شنا کردیم.

وی با اعلان اینکه در کشور به همه جنبه ها پرداخته شد، اشاره کرد: اینکه ۵۶ روز طول کشید تا از وارد کننده شوینده، ماسک و لباس محافظ به تولید کننده و بعد صادر کننده تبدیل شدیم، یک حماسه است و شوخی نیست.

وزیر بهداشت اظهار داشت: اینکه چه شد تا این اتفاق افتاد؟ فقط لطف خدا و عشق بود. بیستون را عشق کند و شهرتش فرهاد برد!

نمکی با اعلان اینکه افراد عاشق در این سرزمین کارهای بسیاری کرده اند، اضافه کرد: خیلی ها می خواستند ما زمین بخوریم و فکر می کردند کرونا تیر آخر به نظام جمهوری اسلامی است، اما نتوانستند. مدعی خواست که از بیخ کند ریشه ما /غافل از آنکه خدا هست در اندیشه ما!

وی با اشاره به اینکه یکی از زمینه هایی که از روز اول به آن پرداختم، واکسن بود، اشاره کرد: از تک تک دوستان دعوت کردم بیایند فکری برای واکسن نماییم. کوواکس قرار بود ۸ میلیون دوز به ما بدهد چانه زنی کردیم و به ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز رساندیم، اما تعداد تولیدکنندگان، میزان تولید و زور کوواکس را می دانستم و قلدرانی که واکسن را به دست گرفته اند و اینکه بهداشت جهانی حریف آنها نمی گردد را می دانستم، اما راهی نداشتیم و شروع کردیم.

۴ ماه مانند آوارگان دنبال واکسن بودیم

وزیر بهداشت افزود: ۴ ماه برای انتقال پول ما را اذیت کردند و مانند آوارگان که سفره خودمان را باید کوچه به کوچه می بردیم تا یک جا پهن نماییم و نان خودمان را بخوریم، دنبال واکسن بودیم.

نمکی اضافه کرد: در این شرایط می دانستیم که نیاز به تولید داخلی واکسن داریم و رایزنی با کشورهای مختلف را شروع کردیم. ۳ هزار و ۱۲۰ صفحه مکاتبه دارم، بعنوان نمونه اردیبهشت ۹۹ با وزیر بهداشت روسیه صحبت کردم. بگذریم از اباطیلی که می گویند، بگذارید بگویند تا خسته شوند. با هند، چین و... صحبت کردیم و ۹ ماه طول کشید با روسیه صحبت نماییم و ۱۱ ماه طول کشید تکنولوژی واکسن را بیاوریم.

وی اظهار داشت: یک نفر تماس گرفت که کسی واکسن اسپوتنیک دارد و می خواهد به ایران بفروشد، شبکه مخوفی شکل گرفته بود و در این دام نیفتادیم و خودمان بطور مستقیم وارد عمل شدیم. بعد از آن دنبال واردات رفتیم، اما واردات واکسن غیر از کوواکس همین است که می بینید یعنی قطره چکانی! ۸۵ درصد را چند کشور مصرف کردند و اگر سفره سر ریز شد برای بقیه می ریزند.

وزیر بهداشت با اعلان اینکه اگر راهی باز باشد تولید داخلی با تاکید بر دانشمندان این مرز و بوم است که یکی از اینها پاستور است، اشاره کرد: ۳۰ سال پیش مسئول بهداشت این کشور بودم همیشه دنبال این بودم کشور باید تکان بخورد. اعتقاد ندارم باید دانش بومی را نفی و دست به بیرون دراز کرد.

نمکی اظهار داشت: اعتقاد داشتم حداقل ۳ سال گرفتار کووید هستیم، هر ۶ ماه باید واکسن بزنیم، موتاسیون های سرزمینی داریم که از موتاسیون های دیگر کشورها متفاوت می باشد، ما باید موسساتی داشته باشیم که برای این موتاسیون ها گام به گام قدم بردارند البته نیاز به زیرساخت خوب دارد.

وی با اعلان اینکه ۳۰ سال پیش با دیدن انیتیتو پاستور بغض کردم، چونکه بوی مرگ می داد، اشاره کرد: در آن زمان گفتم باید این ظرفیت را فعال کرد. برخی عاشق اند، عاشق کاسب نمی گردد اگر هم چیزی بدست آورد، رزق حلالی است که پای عشق شان بدست می آورند. بعد که از وزارت خانه رفتم حدودا این زنجیره رها گردید و وقتی کرونا آمد گفتم خدایا کمک کن زیرساخت واکسن کشور را بعنوان یک سرمایه ملی فعال نماییم.

وزیر بهداشت اظهار داشت: واکسن چهار راه تبادل علوم پزشکی و غیرپزشکی وابسته است و اگر کشوری واکسن ساز شد بسیاری از زیرساخت ها و قدرت ها را خواهد داشت. روزی واکسن را به نازل ترین قیمت آوردند گفتم این توطئه است. جمع شدند با صهیونیست ها و می گویند کشوری که واکسن می سازد بمب میکروبی هم می تواند بسازد. زیر بار این فریب نروید دو روز دیگر ورشکست می شوید و اینها دیگر شما را رها می کنند.

نمکی افزود: ۹ میلیون ارز وزارت بهداشت را به جهاد کشاورزی دادم که خط تولید واکسن راه بیفتد. ۵ بورس دادیم اما متاسفانه هم در رازی و هم پاستور اتفاقی که باید می افتاد نیفتاد. حالا یک دفعه دیگر این خودباوری را در کشور زنده کردیم. خیلی ها به ریش ما خندیدند اما مگر به این سادگی است، گفتیم بسادگی نیست اما مسیر است.

وی افزود: اگر خودرا باور داشته باشیم و عاشق این سرزمین باشیم می توانیم، امروز کشورمان از سرافرازترین ها در عرصه واکسن باشد. چند ماه پیش گفتم و خیلی ها تفسیر به خالی بندی کردند اما راه خودرا ادامه دادیم.

وزیر بهداشت اضافه کرد: امروز نه بعنوان وزیر بهداشت، بلکه عاشق این سرزمین و معلم علم ایمونولوژی می گویم ایران درخشان ترین کشور در حوزه تولید واکسن کووید در دنیا است.

نمکی اضافه کرد: امروز دیگر من باشم یا نباشم ژنرال های عرصه تولید کار خودرا کرده اند و دیگر نمی گردد آنها را متوقف کرد. دیگر ترمزی برای این قطار نیست و راه افتاده است. حالا با ۶ پلت فورم متفاوت در کشور کار می نماییم و هر کسی کار خودش را می کند. هر ۶ مورد به نتیجه نزدیک شده است. از یک کاری در آینده نزدیک در پاستور پرده برداری می نماییم که از این کار هم زیباتر و شکیل تر است.

وی افزود: عده ای ما را تخطئه کردند که چرا فاز سوم کارآزمایی بالینی بقیه کشورها را استفاده نکردید. نامه ها موجود است که اهتمام کردم اگر راضی شوند در این سرزمین خودمان واکسن بسازیم. گفتم من مردم را راضی می کنم، اما به این حقارت وا نمی دارم که برای یک ماه زودتر، عامل آزمایش واکسن کشور دیگری شوند.

نمکی اظهار داشت: گزارش فاز یک و دو کوبا را تا ۳ بامدادان خواندم و یک شبه همه جزییات را به خاطر سپردم. به پاستور گفتم واکسن خوبی است. فاز یک و دو به خوبی انجام شده است. وقتی واکسن غریبه ها را داریم چرا خودمان این کار را نکنیم این که می گویم پس از اردیبهشت تحولی خواهیم داشت برای همین است.

وزیر بهداشت با اعلان اینکه امیدوارم این فاز شروع یک حرکت بزرگ واکسن سازی باشد، اشاره کرد: امیدوارم در آینده نزدیک مردم بتوانند افتخار کنند با واکسن ایرانی ایمن شده اند.

منبع:

1400/02/06
13:49:15
5.0 / 5
672
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان