جهانپور:

واكسن اسپوتنیك وی ساخت ایران تا آخر بهار در دسترس قرار می گیرد

واكسن اسپوتنیك وی ساخت ایران تا آخر بهار در دسترس قرار می گیرد به گزارش رژیم آسان رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از آماده شدن واکسن کرونا «اسپوتنیک وی» ساخت ایران تا آخر بهار اطلاع داد.


به گزارش خبرنگار سلامت ایرنا، کیانوش جهانپور روز پنجشنبه در حساب توییتر خود نوشت: محموله بانک سلولی برای تولید واکسن «اسپوتنیک وی» امروز وارد کشور شد و بزودی تولید این واکسن در شرکت اکتوورکو آغاز خواهد شد.
وی افزود: با آغاز مراحل کشت و تولید، نخستین سری واکسن تا آخر بهار در دسترس قرار می گیرد.
جهانپور پیش از این هم به ایرنا اظهار داشته بود: سه شرکت ایرانی داوطلب تولید مشترک واکسن کرونا «اسپوتنیک وی» در ایران هستند و از راه سفارت ایران در روسیه به موسسه گامالیا معرفی گشتند. یکی از این شرکت ها از بقیه جلوتر است، البته دو شرکت دیگر هم پشت سر آن هستند و هر سه شرکت توانایی تولید این واکسن را در ایران دارند.
وی افزود: به نظر می آید زیرساخت و خطوط تولید واکسن اسپوتنیک در ایران آماده است، مهم تأمین مواد اولیه و جانبی است تا کار تولید شروع شود، به محض اینکه این امکانات آماده شود و طرف روس، سل بانک را در اختیار این شرکت ها قرار دهد از زمان در اختیار گذاشتن سل بانک به شرکتهای ایرانی پس از ۴۵ روز تا دو ماه، نخستین تولیدات واکسن اسپوتنیک در ایران وارد بازار می شود.
جهانپور اظهار نمود: فناوری تولید این واکسن در ارتباط با کشور روسیه است و شرکت روسی امکانات خطوط تولید سه شرکت ایرانی را تایید کرده است. واکسن یک فرآورده بیولوژیک است. این شرکت ها قبلا هم فرآورده های بیولوژیک تولید کرده اند و برخی زیرساخت ها و پلتفورم های آنها با زیرساخت های تولید واکسن، مشترک است اما تولید این واکسن به توافق دو طرف و فراهم شدن امکانات و مواد اولیه و جانبی تولید واکسن مربوط است.
به گزارش رژیم آسان به نقل از ایرنا، تابحال ۶۶۷ هزار و ۲۰۲ دوز واکسن کرونا شامل دوز اول و دوم در کشور تزریق شده است. واکسیناسیون کرونا در ایران از روز ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ شروع شده است.منبع:

1400/02/03
13:16:16
5.0 / 5
815
تگهای خبر: آموزش , پزشك , تولید , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان