واكسن كووایران بركت از شروع تا انجام

واكسن كووایران بركت از شروع تا انجام رژیم آسان: اولین واکسن ایرانی به نام ˮکوو ایران برکتˮ که مراحل مختلف کارآزمایی بالینی را می گذراند و در کنار موفقیت های بدست آمده در تست انسانی، تولید انبوه آن در دستور کار قرار گرفته و ظرفیت تولید این واکسن ایرانی در بهار 1400 به 3 میلیون دوز می رسد.


به گزارش روز سه شنبه ایرنا، ویروس جهانگیر کرونا از زمستان سال ۹۸ در چین شروع شد و با سرعت بی سابقه ای جهان را درنوردید و کشورها را با بحران بی سابقه ای روبرو کرد.
کرونا ویروسی بود که نه درمانی برای آن وجود داشت نه واکسنی. اعمال محدودیت های اجتماعی، استفاده از ماسک و شست و شوی مرتب دست ها تنها چاره مقابله با این ویروس برپایه سفارش های سازمان جهانی بهداشت و کارشناسان بهداشتی اعلام گردید.
با گذشت بیشتر از یک سال از تلاشهای وسیع کشورها برای مهار و مقابله با کرونا، این ویروس همچنان یک چالش اساسی برای تمام کشورهای جهان به حساب می آید. خیلی از فعالیت ها و برنامه های در زمینه های مختلف ورزشی، آموزشی، اقتصادی، تولید و تجارت با محدودیت و حتی تعطیلی روبرو شده است. جهش های تازه ویروس در انگلیس، برزیل و آفریقای جنوبی مشکلات مضاعفی را برای مهار این ویروس سرکش پدید آورد.
در این میان محققان در خیلی از نقاط دنیا برای یافتن راه درمان یا واکسن این بیماری تلاشهای خویش را آغاز کردند و بعد از ماه ها تلاش موفقیت هایی بدست آوردند. با این وجود روند توزیع واکسن امیدبخش نبوده است و تا ایمن سازی جهانی راه طولانی درپیش است.
به گفته تدروس آدانوم رئیس سازمان جهانی بهداشت برای محافظت از مردم دنیا، باید مطمئن شویم افراد در معرض خطر، همه جا و نه فقط در کشورهایی که پول واکسن را دارند، مصون شوند.
این ویروس به ایران هم راه پیدا کرد، اما در شرایطی که تجهیزات و امکانات پزشکی برای مقابله با این ویروس همه گیر مورد نیاز بود، تحریم های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا مانع دسترسی ایران شد. شرکتهای دانش بنیان در این شرایط به میدان آمدند و تمام همت خویش را برای تولید تجهیزات و امکانات مقابله با این ویروس به کار گرفتند تا کشور در تولید کیت های تشخیص ویروس، ماسک و سایر اقلام محافظتی به خودکفایی برسد.
در حوزه تولید واکسن هم شرکتهای انستیتو پاستور، موسسه رازی و بنیاد برکت مطالعه و تحقیقات خویش را در این حوزه شروع کردند.
کوو ایران برکت، اولین واکسن ایرانی کرونا است که کارآزمایی بالینی آن از ۹ دیماه سال قبل با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و رئیس ستاد اجرایی فرمان امام، آغاز و این محصول فناورانه به سه داوطلب تزریق شد.
ستاد اجرایی فرمان امام در جهت تأمین نیاز کشور به واکسن کرونا با استفاده از توان و اندوخته های علمی پژوهشگران ایرانی اقدام به ایجاد بسترهای لازم برای تولید این محصول فناورانه کرد و دانشگاه علوم پزشکی تهران هم موظف به انجام کارآزمایی بالینی این واکسن ایرانی شد.
این واکسن ایرانی که از ویروس کشته شده کرونا است، با موفقیت مرحله اول تست انسانی خویش را طی کرده و در حال عبور از مرحله دوم کارآزمایی بالینی است.
مرحله سوم یا آخر تست انسانی واکسن ایرانی کرونا به نام "کُوو ایران برکت" ظرف ۲ هفته آینده شروع می شود. باتوجه به دریافت مجوز تلفیقی مراحل دوم و سوم تست انسانی، در میانه های مرحله دوم، فاز سوم کارآزمایی اولین واکسن ایرانی کرونا شروع خواهد شد.
دست اندرکاران تولید و کارآزمایی بالینی این واکسن ایرانی با تمام توان و ظرفیت در تلاش هستند تا از اواخر خرداد ماه ۱۴۰۰ این محصول را در چارچوب واکسیناسیون عمومی در دسترس هموطنان قرار دهند.
همزمان با انجام مراحل مختلف کارآزمایی بالینی، بسترهای لازم شامل ساخت کارخانه و تأمین تجهیزات لازم برای تولید نیمه صنعتی فراهم شده و به احتمال فراوان از اردیبهشت ماه این مورد محقق می شود.
ستاد اجرایی فرمان امام در تلاش جهت راه اندازی خط تولید صنعتی واکسن است به این مفهوم که عملیات راه اندازی ساختمان این مورد به پایان رسیده، ۲۰ تا ۳۰ درصد تجهیزات این خط تولید نصب شده، ۲۰ درصد تجهیزات درحال نصب است و مابقی هم تا اوایل تابستان نصب می شود تا این خط تولید ماده بهره برداری شود.
مطالعه فاز یک تست انسانی واکسن کوو ایران برکت با موفقیت انجام شد
مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران، تعداد داوطلبان مرحله اول تست بالینی واکسن ایرانی کرونا را ۵۶ نفر اعلام نمود و اظهار داشت: همه آنها طی دو مرحله واکسن خویش را دریافت نمودند و به عبارتی مطالعه فاز یک تست انسانی واکسن کووایران برکت به پایان رسید.
دکتر حامد حسینی، تعداد دوزهای تزریقی واکسن کرونا به داوطلبان را در ۲ مرحله روزهای صفر و ۱۴ اعلام نمود و اضافه کرد: تزریق انسانی مرحله اول مطالعات بالینی اولین واکسن کرونا ساخت پژوهشگران ایرانی در ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) از ۹ دیماه آغاز و تا روز ۳۰ بهمن به تمام داوطلبان تزریق شد.
وی افزود: ۵۶ داوطلب دو مرحله واکسن خویش را طی این مدت دریافت نمودند و کار تزریق این مرحله به پایان رسید.
حسینی اضافه کرد: تا ۱۴ اسفند ماه آخرین نمونه خونگیری از داوطلبان انجام و نتایج نهایی فاز یک تست انسانی در اختیار سازمان غذا و دارو قرار گرفت.
واکسن کوو ایران برکت ایمن است
مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید براینکه فاز اول مطالعه بالینی واکسن ایرانی کرونا (کووایران برکت) با موفقیت به پایان رسید، اظهار داشت: ثابت کردیم محصول پژوهشی ما ایمن است.
حسینی در مراسم شروع به کار فاز ۲ و ۳ کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی کرونا که روز ۲۵ اسفند سال قبل برگزار شد، تصریح کرد: خوشحالیم که با موفقیت فاز اول تست انسانی را طی کردیم و فاز ۲ و ۳ کارآزمایی بالینی شروع شده است.
فازهای ۲ مطالعات بالینی نخستین واکسن ایرانی کرونا آغاز شد
فازهای ۲ مطالعات بالینی نخستین واکسن ایرانی کرونا ساخته شده در ستاد اجرایی فرمان امام (ره) به نام " کوو ایران برکت" ۲۵ اسفند ماه با تزریق بر روی دو داوطلب شروع شد.
تعداد داوطلبان مرحله دوم تست انسانی واکسن ایران برکت ۲۸۰ نفر هستند که از این تعداد ۲۰۰ نفر کمتر از ۵۰ سال و بقیه داوطلبان بیشتر از ۵۰ سال می باشند.
مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: تا روز ۲۰ فروردین ۱۸۲ داوطلب وارد فاز دوم طرح مطالعاتی واکسن شدند و در تلاش هستیم تا آخر فروردین تمامی داوطلب فاز ۲ وارد این مطالعه شده و واکسن خویش را دریافت نمایند.
حسینی اضافه کرد: ۲۵ اسفند سال قبل مرحله دوم تست انسانی این واکسن شروع شد و تا آخر فروردین ماه دوز اول واکسن به داوطلبان این مرحله تزریق می شود و حدود ۵۰ داوطلب هم دوز دوم خویش را تا آن زمان دریافت می کنند.

مرحله آخر تست انسانی واکسن ایران برکت ظرف ۲ هفته آینده آغاز می شود
مجری مطالعات بالینی واکسن ایرانی کرونا در این مورد به خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا اظهار داشت: مرحله سوم یا آخر تست انسانی واکسن ایرانی کرونا به نام "کُوو ایران برکت" ظرف ۲ هفته آینده شروع می شود.
دکتر محمدرضا صالحی اضافه کرد: مرحله دوم تست انسانی این محصول فناورانه در اجرا است و در میانه های این مرحله، فاز سوم کارآزمایی اولین واکسن ایرانی کرونا شروع خواهد شد.
به گزارش رژیم آسان به نقل از ایرنا، مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن کوو ایران با جمعیت ۲۰ هزار نفری در شش شهر همچون تهران و کرج انجام می شود.

تولید واکسن ایران برکت احیانا از اردیبهشت ۱۴۰۰ آغاز می شود
رییس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) با تکیه بر روند مطلوب تولید انبوه واکسن" کوو ایران برکت" اظهار داشت: فاز اول آماده سازی تولید واکسن با ظرفیت سه میلیون دوز به اتمام رسیده و پیشبینی می شود از اردیبهشت تولید این واکسن ایرانی آغاز شود.
محمد مخبر عنوان کرد: در فاز دوم تولید واکسن برای ظرفیت ۱۲ میلیون دوز در ماه برنامه ریزی شده است. راه اندازی ساختمان کارخانه به پایان رسیده و تجهیزات این مجموعه در حال نصب بوده و امید است تا اواسط تیرماه ۱۴۰۰ تولید واکسن با این ظرفیت هم شروع شود.
وی افزود: با افزایش تولید اولین واکسن ایرانی کرونا به ۱۲ میلیون دوز در ماه، بخش عمده ای از نیاز کشور در این حوزه تأمین خواهد شد.
مخبر در پاسخ به این سؤال که آیا به دنبال صادرات این محصول فناورانه هستید، بیان داشت: هم اکنون تمرکز ما بر داخل کشور است؛ به عبارتی به دنبال رفع نیاز هموطنان در این حوزه هستیم.

آغاز واکسیناسیون عمومی احیانا از خرداد ۱۴۰۰ با واکسن ایرانی
رییس ستاد اجرایی فرمان امام با ابراز امیدواری نسبت به اینکه واکسیناسیون عمومی با واکسن ایران برکت از خرداد ماه سال جاری آغاز شود، اظهار داشت: با همه توان در این راه در حرکت هستیم.
وی ضمن اشاره به اینکه فاز اول انسانی واکسن کوو ایران برکت به پایان رسیده و نتایج این مرحله خیلی خوب بوده است، اظهار داشت: فاز دوم کارآزمایی بالینی واکسن ایران برکت هم از نیمه خود عبور کرده و امید است اوایل اردیبهشت فاز سوم را آغاز نماییم.

درخواست برخی کشورها برای همکاری در تست بالینی واکسن ایران برکت
مجری مطالعات بالینی واکسن ایرانی کرونا اظهار داشت: کشورهای اطراف تمایل دارند وارد مرحله (فاز) سوم کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی کرونا به نام "کوو ایران برکت" شوند.
صالحی عنوان کرد: شرکت شفا فارمد و مجموعه برکت در حال بررسی درخواست این کشورها هستند تا در صورت امکان بعضی از کشورهای اطراف وارد فاز سوم کارآزمایی بالینی این واکسن شوند.
وی افزود: در صورت انعقاد قرارداد و عبور موفقیت آمیز این واکسن از مرحله سوم تست انسانی، این کشورها می توانند از این واکسن در واکسیناسیون عمومی خود هم استفاده کنند.منبع:

1400/01/24
14:22:48
5.0 / 5
636
تگهای خبر: آموزش , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان