22 فروردین ماه و آخرین خبرهای كرونایی استان ها

22 فروردین ماه و آخرین خبرهای كرونایی استان ها ایرنا- اعمال محدودیت های شدید در اکثر نقاط کشور هنوز تغییری در وضعیت رنگ های قرمز و نارنجی ایجاد نکرده و افزایش شمار فوتی ها و مبتلایان مبین آن است که تا رسیدن به شرایط ثبات فاصله داریم.


در پایتخت هم که حالا در وضعیت قرمز قرار دارد با وجود محدودیت در فعالیت مشاغل و دورکاری کارمندان، همچنان تردد در سطح شهر زیاد است و بنا بر اعلام سرهنگ مجید رنجبر رئیس مرکز کنترل ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ امروز ترافیک صبحگاه معابر بزرگراهی پایتخت سنگین بود.
افزایش شمار مبتلایان به ویروس مرگبار کرونا کشور را در شرایط خاصی قرار داده بگونه ای که برخی استان ها از تکمیل تخت های بیمارستانی خبر می دهند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان در این رابطه اعلام نمود که در زمان حاضر ظرفیت بخش آی سی یو بیمارستان های زنجان تکمیل شده است به صورتی که روزانه ۳۰ تا ۳۵ بیمار در صف انتظار ورود به این بخش هستند.
دکتر پرویز قزلباش اضافه کرد: علوم پزشکی استان برای ارائه خدمات به بیماران کرونایی از ظرفیت بخش غیردولتی هم بهره برده و انتظار بر این است که بیمارستان های بهمن و ارتش زنجان بیماران غیر کرونایی را بستری نکنند.
مدیر بیمارستان شهدای پاکدشت در تهران هم با اشاره به اینکه حالا تمامی تخت های بخش کرونایی بیمارستان و بخش ویژه این بیمارستان تکمیل شده است، اظهار داشت: در صورت نیاز ناچار خواهیم بود بخش های عادی را هم تعطیل نماییم.
دکتر هادی کریمی اضافه کرد: الان ظرفیت ۱۷ تخت بخش آی سی یو و بخش اختصاص یافته به بیماران کرونایی تکمیل شده که با افزایش روند مبتلا شدن به کرونا یک بخش جدید به بخش بستری بیماران کرونایی اضافه کردیم که در مجموع ۶۱ بیمار کرونایی در این بخش ها بستری هستند.
رییس شبکه بهداشت و درمان کهگیلویه هم ضمن اشاره به تخصیص پنج بخش برای بستری بیماران کرونایی در بیمارستان امام خمینی دهدشت اظهار داشت: ظرفیت این بخش ها تکمیل شده است.
محمد طاهر طیب زادگان اظهارداشت: علاوه بر بستری بیماران کرونایی در بخشهای داخلی، زنان، گوش حلق و بینی و اورژانس ۲ بخش اطفال و اعصاب و روان هم برای بستری بیماران تخلیه شدند و الان ۱۳۰ بیمار در این بخش ها بستری هستند.
وی وضعیت این شهرستان را بحرانی اعلام نمود و اظهار داشت: با عنایت به افزایش لحظه ای تعداد بیماران و مراجعات از دیگر شهرستانهای لنده و چرام، کمبود فضای فیزیکی بیمارستان مهم ترین مشکل مقابله با این بیماری است.
محدودیت های کرونایی همچنان ادامه دارد و بر مبنای اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا مردم و اصناف باید نسبت به قوانین و دستورالعمل های بهداشتی اهتمام بیشتری داشته باشند تا این موج هم با حداقل مبتلا و فوتی پشت سر گذاشته شود.
در رابطه با این محدودیت ها فرماندار ویژه سقز اظهار داشت: با عنایت به وضعیت قرمز کرونا در این شهر و به منظور کاهش ازدحام، شلوغی و قطع زنجیره انتقال کرونا، بازار بزرگ سقز از امروز تا شنبه ۲۸ فروردین ماه سالجاری تعطیل می باشد.
کامیل کریمیان عنوان کرد: حالا به علت روند رو به رشد ابتلای شهروندان به کرونا و تشدید شدن این بیماری، همکاری بازاریان برای تعطیلی چند روزه، ضروریست چونکه زنجیره این بیماری با دوری کردن از تجمع ها و ماندن در خانه، قطع می شود.
وی افزود: در صورتیکه وضعیت کرونایی سقز بهتر و از وضعیت حاد و بحرانی به سمت نارنجی و آبی پیش برود، تعطیلی بازار، کمتر از یک هفته به طول خواهد انجامید و بازار زودتر باز خواهد شد.
معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری ویژه ملایر نیز اظهار داشت: با عنایت به قرار گرفتن ملایر در وضعیت قرمز کرونا و اعمال محدودیت هایی در خصوص تعطیلی مشاغل گروه های ۲، سه و چهار به جز مشاغل گروه یک، با واحدهای صنفی متخلف و بی توجه به محدودیت های جدید کرونا به شدت برخورد و به مدت یک ماه پلمب خواهند شد.
حسین فارسی عنوان کرد: با واحدهای متخلف و بی توجه به محدودیت های جدید با عنایت به شرایط بحرانی کرونا، بدون بخشایش برخورد می شود.
وی ضمن اشاره به تشدید نظارت و بازرسی های مشترک از واحدهای صنفی اضافه کرد: در این راستا نظارت و بازرسی حدود ۳۰ تیم از اصناف و دیگر نهادها در طول شبانه روز تا خروج ملایر از وضعیت قرمز کرونا و روند نزولی انتشار ویروس و موارد مبتلا شدن و بستری به این بیماری، ادامه دارد.
معاون استاندار لرستان و فرماندار بروجرد هم شرایط کرونایی این شهرستان را بحرانی و خطرناک توصیف کرد و اظهار داشت: کاهش آمار مبتلایان به کرونا و خروج از وضعیت قرمز در این شهرستان نیازمند عزم جدی مردم و همراهی با مسئولان و دستگاههای اجرایی می باشد.
احمد گودرزیان اضافه کرد: با عنایت به وضعیت بحرانی کرونا در بروجرد و ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی از امروز ۲۲ فروردین فعالیت کاری ادارات شهرستان بر حسب دستورالعمل شهرهای با وضعیت قرمز اجرا می شود.
رئیس شبکه بهداشت و درمان سلسله هم اظهار داشت: تمامی تخت های فعال بیمارستان امام خمینی(ره) این شهرستان به علت افزایش تعداد مبتلایان کرونا پر شده است و ظرفیت پذیرش بیمار جدید وجود ندارد.
دکتر حمزه حسنی عنوان کرد: تعداد بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در این شهرستان نسبت به پیش از عید، ۱۰ برابر افزایش پیدا کرده است و الان با پرشدن حدود ۵۰ تخت، در واقع ۹۰ درصد تخت های بیمارستان سلسله به مبتلایان کرونا اختصاص دارد و تاکید می شود شهروندان به هیچ عنوان برای ملاقات بیماران رجوع نکنند.
فرماندار چابهار هم از افزایش محدودیت های کرونایی در این شهرستان اطلاع داد و اضافه کرد: برپایه مصوبات ستاد کرونا از امروز تمامی ورودی ها به چابهار کنترل خواهد شد و در این حوزه، ممنوعیت تردد برای خودرو های با پلاک غیر بومی به پلیس راه اعلام شده است.
رحمدل بامری عنوان کرد: مراکز تجاری غیرضرور منطقه آزاد چابهار و بازارها به مدت ۱۰ روز تعطیل خواهد شد و طی این مدت زمان، پذیرش میهمان در هتل ها، مهمانسراها و حتی مهمانسراهای ادارات ممنوع می باشد.
وی با اشاره به اینکه از آغاز انتشار کرونا در چابهار تابحال یکهزار و ۲۹۴ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده اند، یادآورشد: در این زمان ۳۹ مورد فوتی ناشی از کرونا داشتیم که از این تعداد، سه مورد در ارتباط با سالجاری است.
در ۲۴ ساعت گذشته ۱۷۰ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان های گیلان بستری شدند و الان شهرستان های رشت، رودسر، املش، لنگرود، لاهیجان، آستانه اشرفیه، رودبار، بندرانزلی، صومعه سرا، فومن، تالش، آستارا و خمام در استان گیلان قرمز و سیاهکل، شفت، ماسال و رضوانشهر هم نارنجی هستند که به سمت قرمز می روند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با عنایت به این وضعیت اظهار داشت: رعایت محدودیت های تردد و تعطیلی اصناف بر مبنای دستورالعمل ستاد کرونا الزامی است و مردم باید نسبت به رعایت این محدودیت ها اهتمام کنند.
دکتر آبتین حیدرزاده با اشاره به اینکه در شهرهای قرمز کافه ها و رستوران باید تعطیل شده و به صورت بیرون بر خدمات ارائه کنند، افزود: همشهریان تنها برای کارهای اضطراری از شهر بیرون بروند و حتی المقدور در میان شهرستان های استان جابجایی نداشته باشند.


در ادامه به وضعیت کرونایی دیگر استان ها و شهرهای کشورمان اشاره می شود:
تعداد بستری های کرونایی آذربایجان شرقی حالا به یک هزار و ۵۰ بیمار رسیده در حالیکه این رقم در ۲ هفته قبل ۴۰۰ نفر بود.
همچنین تعداد فوتی های ناشی از ویروس کرونا در استان در ۲ هفته قبل روزانه ۲ تا چهار نفر بود اما حالا به هشت تا ۱۱ نفر در روز افزایش پیدا کرده است.
با توجه به این وضعیت معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز اعلام کرده است که بیمارستان های استان از مدت ها قبل برای موج جدید کرونا آمادگی پیدا کرده اند و شرایط دارویی و امکانات و تجهیزات پزشکی در تمام بیمارستان ها تدارک دیده شده و تابحال هیچ مشکلی وجود ندارد.
عباسعلی درستی اضافه کرد: برای کم کردن بار بستری بیمارستان ها طی روزهای آینده، امکان سرپایی در خیلی از مراکز بهداشتی، کلینیک ها و اورژانس بیمارستان ها فراهم می شود تا فضا و امکانات برای بستری های لازم بدون مشکل در اختیار بیماران حاد قرار بگیرد.
از اهواز هم خبر رسیده که حالا شهرستانهای اندیمشک، امیدیه، مسجدسلیمان، دزفول، لالی، شوشتر، باغملک، ایذه، اهواز، کارون، شوش، خرمشهر، آبادان، رامهرمز، ماهشهر و بهبهان در وضعیت قرمز و ۹ شهرستان آغاجاری، رامشیر، اندیکا، گتوند، دشت آزادگان، هندیجان، شادگان، هفتکل و باوی نارنجی هستند.
دکتر فرهاد ابول نژادیان سخنگوی ستاد مدیریت کرونا خوزستان اظهار داشت: در هفته منتهی به ۲۰ فروردین در استان خوزستان موارد بیماری نسبت به هفته پیش از آن ۱۶ درصد افزایش یافت همینطور موارد بستری و فوت ۲۶ و ۱۳ درصد افزوده شده است.
وی با اشاره به اینکه روزانه حدود ۷۵۰ بیمار مشکوک و قطعی کرونایی در اهواز شناسایی می شود، اضافه کرد: روز گذشته ظرفیت بیمارستان مادر رامهرمز تکمیل و بیمارستان امام خمینی این شهرستان وارد مدار شد همینطور تعداد موارد بستری در هندیجان افزایشی است و احتمال قرمز شدن وضعیت این شهرستان وجود دارد.
وی روند افزایشی تعداد بیماران در دزفول را هم نگران کننده دانست و اظهار داشت: تعداد بیماران سرپایی در دزفول روزانه از ۲۰۰ مورد بیشتر می شود.
فرماندار گچساران هم اظهار داشت: ۲۶ هزارو ۳۱۰ مورد تست کرونا از آغاز انتشار ویروس کرونا تابحال در این شهرستان از افراد با علایم مشکوک گرفته شده که نمونه آزمایشی ۶ هزارو ۴۹۴ نفراز این تعداد مثبت بوده است.
علیرضا اتابک اضافه کرد: الان ۸۸ نفر بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های این شهرستان بستری هستند که از این تعداد ۶۷ نفر در بیمارستان شهید رجایی بستری هستند و ۲ نفر در این شهرستان در روز گذشته بر اثر ویروس کرونا فوت شدند.
رییس کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه هم درباره وضعیت کرونایی این استان ضمن اشاره به اینکه در ۲۴ ساعت گذشته هفت نفر از مبتلایان به کرونا جان خویش را از دست دادند، اظهار داشت: مجموع جان باختگان بر اثر ابتلای قطعی به کرونا از آغاز اپیدمی تابحال در استان به هزار و ۵۴۲ نفر رسیده است.
مهدی محمدی اضافه کرد: در شبانه روز گذشته ۴۰ مورد بیمار مثبت بستری و ۲۵۶ بیمار مثبت سرپایی مبتلا به کرونا در سطح استان شناسایی شدند که نسبت به روز قبل ۱۳۶ نفر کاهش داشته است.
وی یادآورشد: برپایه رنگ بندی اعلام شده شهرستان های کرمانشاه، گیلانغرب، صحنه، هرسین، سنقر کلیایی، کنگاور، پاوه، سرپل ذهاب و اسلام آبادغرب در وضعیت قرمز و شهرستان های جوانرود، روانسر، دالاهو و قصرشیرین در وضعیت نارنجی و شهرستان ثلاث باباجانی در وضعیت زرد قرار دارد.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر کردستان اظهار داشت: طی ۲۵ روز گذشته غربالگری ویروس کرونا برای ۲ هزار و ۳۰۰ نفر از مسافران نوروزی در مرز باشماق مریوان انجام شد.
پیام جلالی عنوان کرد: برپایه دستور العمل ستاد کرونا، غربالگری همه مسافران ورودی از مرز باشماق مریوان برعهده جمعیت هلال احمر و دانشگاه علوم پزشکی کردستان است.
وی اظهار داشت: از هموطنانی که قصد سفر به اقلیم کردستان عراق را دارند تقاضا داریم که با عنایت به بسته بودن مرز مریوان از تجمع در پایانه مرزی خودداری کرده و حتی المقدور مسافرتشان را به تعویق بیاندازند تنها هموطنانی که قصد دارند از اقلیم کردستان عراق به کشور بیایند مورد غربالگری قرار گرفته و با عنایت به امکان گسترش بیماری کرونا، از ورود مسافران عراقی به کشور جلوگیری می شود.
معاون فرماندار بروجرد اظهار داشت: روند ابتلای به کرونا در شهرستان رو به افزایش است و روزانه بیشتر از ۱۰۰ نفر از مبتلایان به این ویروس در بیمارستان بستری می شوند که وضعیت ۴۰ نفر از آنها وخیم است.
مسعود فلاح اضافه کرد: وضعیت کرونایی شهرستان نگران کننده بوده و با عنایت به افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا وضعیت این شهرستان بحرانی و از قرمز به «سیاه» تغییر کرده است.
وی عنوان کرد: شهرستان بروجرد از نظر کرونا نسبت به دیگر شهرستان های استان وضعیت بدتری دارد و بیشتر افرادی که به بیمارستان رجوع می کنند، دارای علائم شدید کرونا هستند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان هم اظهار داشت: هشت بیمار کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان های استان جان باختند و تعداد قربانیان کرونا به یک هزار و ۴۴۱ نفر رسید.
دکتر مریم کوشکی بیان نمود: تابحال ۲۸۲ هزار و ۸۹۷ نمونه تست تشخیص کرونا به آزمایشگاه ارسال شده که از این مجموع، ۲۷۸هزار و ۳۷۸مورد پاسخ داده شده و ۱۹۲هزار و ۲۶۰نمونه آن منفی بوده است.
وی ضمن اشاره به اینکه حالا ۹۰۰ بیمار و مشکوک به کرونا در بیمارستان های استان بستری هستند، اضافه کرد: با عنایت به انتشار ویروس کرونای انگلیسی در استان، مراقبت جدی و رعایت پروتکلهای بهداشتی ضروریست.
شمار مبتلایان کرونا در استان به ۸۶ هزار و ۹۸ نفر رسیده است و هم اکنون تمامی شهرهای لرستان در وضعیت قرمز انتشار کرونا قرار دارند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز هم در خبری اعلام نمود که ۱۹ بیمار بدحال کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته در البرز جان باختند ضمن آنکه حالا ۹۱۹ بیمار دیگر تحت مراقبت پزشکی بیمارستان ها قرار دارند.
دکتر محمد فتحی اظهار داشت: ۱۳۳ بیمار با علایم کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته در مراکز درمانی استان بستری شدند و مجموع موارد بستری از آغاز انتشار کرونا تا امروز در استان البرز به ۳۵ هزار و ۴۷۹ نفر رسیده است.
وی اضافه کرد: با مرگ ۱۹ بیمار کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته شمار جانباختگان این بیماری در استان البرز از آغاز انتشار کرونا تابحال به سه هزارو ۱۹ نفر رسیده است.
از مجموع هفت شهرستان البرز پنج شهرستان در وضعیت قرمز و ۲ شهرستان در وضعیت نارنجی کرونایی قرار دارند و سفارش کارشناسان بهداشت و درمان به مردم البرز برای جلوگیری از شیوع کرونا رعایت پروتکلهای بهداشتی مانند فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و شستن مکرر دست ها است.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان اظهار داشت: در زمان حاضر با عنایت به بروز موج چهارم کرونا در استان ۵۹۶ بیمار در بیمارستان های زنجان بستری هستند که ۳۸ مورد از این آمار مربوط بستری های امروز است.
دکتر علیرضا آرمانی کیان اضافه کرد: از آغاز انتشار کرونا تابحال آمار مبتلایان مثبت سرپایی کرونا بر مبنای تست آزمایشگاهی به ۵۳ هزارو ۶ نفر رسید که یک هزارو ۲۰۷ مورد آن، آمار روز گذشته را شامل می شود که رکورد بالایی به حساب می آید.
وی افزود: آمار موارد مثبت سرپایی استان روند افزایشی دارد و این مورد مبین آن است که تعلل و غفلت از پروتکلهای بهداشتی می تواند مشکلات زیادی را ایجاد نماید.
به گفته وی، بر مبنای آخرین رنگ بندی اعلام شده از جانب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شرایط کرونایی شهرهای زنجان، ابهر و خرمدره قرمز است و مابقی شهرها هم در صورت عای انگاری وضعیت به این رنگ گرفتار خواهند شد.

عناوین دیگر خبرهای کرونایی استان ها
دکترسعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی: مرگ و میر بیماران کرونایی با ویروس موتاسیون یافته در خوزستان بسیار کمتر از حد انتظار و میانگین کشوری است
ابوذر عطاپور فرماندار جیرفت: ادارات این شهرستان با حضور یک دوم کارکنان فعالیت دارند و مراکز بهداشتی و درمانی هم با یک سوم نیرو خدمات دهی می کنند
غلامرضا مهرجو فرماندار گناوه: باتوجه به وضعیت قرمز این شهرستان برپایه مصوبه ستاد ملی کرونا، مشاغل گروه ۲، ۳ و ۴ تا بهبود وضعیت تعطیل هستند و درصورت بازبودن، جریمه و مهروموم خواهند شد
دکتر مهسا میردامادی پزشک فوق تخصص بیماری ریه: برپایه آخرین مطالعات و پژوهش های صورت گرفته و نظر استادان پزشکی عفونی عفونی دنیا، ویروس کرونا دست ساخته بشر نیست و در طبیعت وجود دارد
سید جواد رکاب مدیر درمان تأمین اجتماعی استان بوشهر: شمار تخت‏ های ویژه پذیرش بیماران کرونایی بیمارستان سلمان فارسی این استان با افزایش ۱۲۵ درصدی از ۲۰ تخت به ۴۵ تخت افزایش یافت
کامران مهدوی رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان آباده: وضعیت این شهرستان از نظر شیوع کرونا را نگران کننده است تا چندی پیش آباده در وضعیت آبی کرونا بود اما به علت بی توجهی ها و ساده انگاری ها، این شرایط به بدتر و وخیم تر از قرمز تغییر یافته است
سیامک محبی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم: با انجام یک هزار و ۹۸۵ تست کرونا در روز ۲۱ فروردین ماه، آمار بی سابقه ای در نمونه گیری کرونا در این استان ثبت شد
دکتر شهرام حبیب زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل: آمار مبتلا شدن و بستری بیماران کرونایی در استان اردبیل به شکل غیرمتعارف و فراتر از پیشبینی افزایش پیدا کرده و به ۴۸۹ نفر رسیده است
محمد نوذری استاندار ایلام: این استان دارای بالاترین نرخ مبتلایان کرونا نسبت به جمعیت در کشور است و آمار بستری ها روز به روز در حال افزایش بوده و درصورتیکه با این روال پیش برویم ۱۰ روز دیگر بیمارستان های استان جایی برای پذیرش بیماران نخواهند داشت
دکتر قاسم اویس معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران: وضعیت اجرای پروتکلهای بهداشت در استان نامناسب است و طبق آخرین ارزیابی های میدانی رعایت پروتکلهای بهداشتی در استان به کمتر از ۵۰ درصد رسیده است


گزارش کرونایی استان ها
خبرنگاران استانی ایرنا امروز هم به روال هر روز گزارش هایی از وضعیت استان ها و شهرهای مختلف با عناوین اولین روز محدودیت های کرونایی تهران چگونه گذشت؟، طبیعت اطراف شهر همدان، پاتوق تفریحی در اوج کرونا، وضعیت نگران کننده کرونا در هشترود، نگرانی های اصناف کهگیلویه وبویراحمد در ایام طغیان کرونا و خراسان شمالی در پیچ تند موج چهارم کرونا منتشر نمودند که متن کامل این مطالب در سایت خبرهای استانی قابل مشاهد است.

آخرین وضعیت کرونایی در کشور
سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: در شبانه روز گذشته ۲۱ هزار و ۶۳ بیمار جدید کرونا در کشور شناسایی شدند و با فوت ۲۵۸ نفر دیگر از هموطنان مبتلا به کووید ۱۹ در شبانه روز گذشته، تعداد جان باختگان این بیماری در ایران به ۶۴ هزار و ۴۹۰ نفر رسید.
سیما سادات لاری اضافه کرد: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۲۲ فروردین) بر مبنای معیارهای قطعی تشخیصی ۲۱ هزار و ۶۳ نفر بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و دو هزار و ۷۸۰ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به دو میلیون و ۷۰ هزار و ۱۴۱ نفر رسید.
وی اظهار داشت: تابحال یک میلیون و ۷۱۰ هزار و ۹۷۴ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند. همینطور چهار هزار و ۳۹۲ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تابحال ۱۳ میلیون و ۶۷۳ هزار و ۴۶۶ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.
وی اضافه کرد: الان ۲۵۷ شهرستان همچون همه مراکز استانها و کلانشهرها در وضعیت قرمز قرار دارند. همینطور ۱۲۹ شهرستان نارنجی، ۵۱ شهرستان زرد و ۱۱ شهرستان آبی هستند. بر مبنای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی ممنوع می باشد.
به گزارش رژیم آسان به نقل از ایرنا، ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به صورتی که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.
بر اساس آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تابحال حدود ۱۳۵ میلیون نفر را در دنیا به صورت قطعی مبتلا کرده و حدود دو میلیون و ۹۳۰ هزار نفر هم بر اثر بیماری کووید۱۹ جان خویش را از دست داده اند.
ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از راه دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی همچون علایم بیماری کووید ۱۹ است. بیشتر از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس هم گرفتار بیماری خفیف می شوند.
جهش ویروس کرونا در انگلستان، هندوستان و آفریقا که باعث افزایش سرایت، بیماری زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.منبع:

1400/01/22
21:14:26
5.0 / 5
681
تگهای خبر: آموزش , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان