بستری بیماران كرونایی در مازندران 20 درصد بیشتر شد

بستری بیماران كرونایی در مازندران 20 درصد بیشتر شد افزایش ۲۰ درصدی بستری بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان های مازندران طی کمتر از یک هفته گذشته و تنگ تر شدن حلقه محاصره کرونای انگلیسی، نگرانی در باره ورود این استان به موج چهارم انتشار کرونا را جدی تر کرده است.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایرنا، تازه ترین گزارش روزانه دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل نشان داده است که آمار بیماران کرونایی بستری در بیمارستان ها با پیمودن مسیر افزایشی متوالی طی چهار روز گذشته حالا به ۵۳۱ نفر رسیده است و ورودی روزانه بیماران جدید هم هر روز در حال افزایش می باشد.
طبق این گزارش طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۰۴ بیمار جدید با علایم بالینی مشکوک به کووید ۱۹ در بیمارستان های استان بستری شدند در حالیکه در همین مدت ۸۶ بیمار کرونایی بعد از بهبودی نسبی ترخیص شدند تا درمانشان را منزل پیگیری کنند.
آمار بیماران کرونایی بستری در بیمارستان های مازندران در حالی یک مرتبه دیگر بیشتر از ۵۰۰ نفر شده است که بعد از ۶ ماه طی روند سینوسی و چهار ماه پس از ورود به موج سوم، ۲۹ اسفند ماه زیر ۵۰۰ نفر رسیده و این امیدواری را بوجود آورده بود که با رعایت پروتکلهای بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی بود بار بیمارستان های استان در فروردین ماه سال ۱۴۰۰ سبک تر شود.
طبق گزارش روزانه دانشگاه های علوم پزشکی مازندران، آمار بیماران بستری کووید ۱۹ در بیمارستان های استان که روز ۲۷ اسفند ۵۳۳ نفر بود، روز ۲۹ اسفند به ۴۶۵ نفر و روز سی ام اسفند هم به ۴۶۱ نفر کاهش یافته بود ولی این روند کاهشی چندان دوام نیافت و از دوم فروردین سال جاری باردیگر افزایشی شد و بستری ها به ۴۷۵ نفر رسید. روز سوم فروردین هم آمار بستری ها به ۴۸۲ نفر افزایش پیدا کرد. روز چهارم فروردین به ۵۱۴ نفر رسید و امروز پنجم فروردین هم با ادامه روند صعودی به ۵۳۱ تن افزایش یافت.
رد پای شلوغی های شب عید در بیمارستان ها
کارشناسان بهداشت و درمان و مسؤلان ستاد مقابله با کرونای مازندران اعتقاد دارند که افزایشی شدن آمار روزانه بستری بیماران کرونایی در استان طی روزهای اخیر نتیجه شلوغی بازارهای خرید شب عید و ازدحام جمعیتی همراه با کم توجهی به پروتکلهای بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی است.
این گمانه زنی البته با عنایت به مشاهدات خبرنگاران ایرنا در شهرهای مختلف مازندران چندان هم دور از حقیقت نیست. ماه اسفند در همان حال که برای بیمارستان های مازندران تا حدود زیادی خلوتی بخش های کرونایی را به دنبال داشت، ولی برای بازار، ماه شلوغی و ازدحام خریدهای شب عید بود؛ تا جایی که در خیابان های مرکزی برخی از شهرها مانند خیابان قارن و انقلاب ساری و بازارهای سنتی مانند نرگسیه جای سوزن انداختن نبود و اگر ماسک بر چهره مردم نبود، تشخیص این که شرایط کشور کرونایی است، امکان پذیر نبود.
بیمارستان های مازندران که حدود پنج ماه زیر بار روند افزایشی بستری بیماران کرونایی کمر خم کرده و طولانی ترین موج سوم شیوع کرونای کشور را شاهد بودند، تازه از اوایل اسفند ماه اندکی احساس راحتی کردند و کادر درمان توانستند در این ماه اندکی خستگی از تن بیرون کنند. ولی ظاهرا بر خلاف خوشبینی های اولیه، این روند چندان دوام نیاورد و بی توجهی به هشدارها در باره رعایت پروتکلهای بهداشتی هنگام خرید شب عید، بار دیگر مسیر افزایشی بستری بیماران کرونایی را به استان تحمیل کرده است.
بررسی گزارش های روزانه دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل طی ۶ ماه اخیر نشان داده است که آخرین بار مهر ماه سال ۹۹ آمار بیماران کرونایی بیمارستان های استان کمتر از ۵۰۰ نفر بود و از آن زمان به بعد روند افزایشی آغاز شد که در نهایت آذر ماه به موج سوم رسید.
آمار بیماران کووید ۱۹ بستری در بیمارستان های استان اول آذر ماه به ۷۹۱ نفر رسید و در یک دوره یک ماه تا اول دی با افزایش بیشتر از ۲۰۰ نفری روی رقم یکهزار و ۲ نفر فرود آمد. این روند افزایشی همچنان ادامه یافت تا این که روز اول بهمن آمار بیماران کرونایی بستری به یکهزار و ۳۳۲ نفر رسید. نیمه اول بهمن اوج شلوغی بیبمارستان های مازندران و قرار گرفتن کل استان در وضعیت نارنجی و قرمز بود و آمار بیماران بستری هم به بیشتر از یکهزار و ۵۰۰ نفر رسید.
کاهشی شدن موج سوم کرونا در مازندران از نیمه دوم بهمن ماه آغاز شد و در فاصله حدود ۲ هفته ای آمار بیماران بستری در روز اول اسفند به ۸۱۲ نفر رسید. با اینکه روند کاهشی در نیمه دوم بهمن با سرعت نسبتا خوبی همراه بود، ولی در ماه اسفند با کندی همراه شد بگونه ای که برای رسیدن آمار به زیر ۵۰۰ نفر در روز ۲۹ اسفند، حدودا یک ماه زمان برد.
پیشروی میهمان ناخوانده
اگر چه افزایشی شدن بستری بیماران کرونایی در بیمارستان های مازندران به تنهایی سبب نگرانی جدی است، ولی ورود کرونای انگلیسی و سرعت پیشروی آن طی سه هفته گذشته مزید بر علت شده است تا همگان به صورت جدی نگران ورود استان به موج چهار باشند.
ورود کرونای جهش یافته انگلیسی به مازندران نخستین بار ۲۴ اسفند ماه سال گذشته با شناسایی ۲ بیمار در قائمشهر تایید شد و تنها کمتر از سه هفته زمان نیاز داشت تا تعداد مبتلایان به این ویروس در استان مرز ۵۰ نفر را پشت سر گذاشته و به هفت شهرستان برسد.
طبق گزارش تازه دانشگاه علوم پزشکی مازندران ویروس کرونای انگلیسی تابحال در قائمشهر، ساری، بابلسر، نور، رامسر، آمل و بابل مشاهده است.هشدارهای نشنیده
کارشناسان بهداشت و درمان معتقدند که رفتارهای اخیر مردم مازندران برای خرید شب عید و آماده شدن برای خوشامدگویی به نوروز و ورورد سیل عظیمی از مسافران به این استان موج چهارم ویروس کرونا را برای این استان قابل پیشبینی کرده بود. یکی از این کارشناسان سرپرست روابط عمومی و اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی مازندران است که پیش تر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ضمن اخطار نسبت به عادی انگاری عمومی، ورود استان به موج چهارم را قابل انتظار توصیف کرده بود.
دکتر سیمین بابایی چند روز پیش با استناد به افزایش حدود ۳۰ درصدی آمار رجوع بیماران مشکوک به کرونا در استان به مراکز درمانی، نسبت به نادیده گرفتن هشدارها در باره سفر نوروزی و رعایت پروتکلهای بهداشتی ابراز نگرانی کرد و اظهار داشت که آمار روزانه مراجعان مشکوک به کرونا در مراکز درمانی استان از مرز یکهزارو ۲۰۰ نفر عبور کرده است که نشان از اوج گیری باردیگر ویروس ناشی از تجمعات انسانی و فراهم کردن شرایط مساعد جهت انتقال ویروس می باشد.
وی هفته های آینده برای مازندران بسیار سرنوشت ساز دانست و اضافه کرد: چونکه روزهای آتی نتیجه سفرها و مهمانی های نوروزی را در ورود به موج جدید کرونا یا تداوم شرایط با ثبات به نمایش می کشد.
خلع سلاح بی موقع
نگرانی مشابهی هم پیش از این از جانب معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران ابراز شده بود. دکتر قاسم اویس اندکی قبل از عید نوروز در حالیکه وضعیت تمامی مناطق مازندران در رنگ بندی کرونایی زرد و آبی اعلام شد، از این تغییر وضعیت بعنوان « خلع سلاح بی موقع مازندران در مقابل کرونا » یاد کرده و ضمن اخطار نسبت به تبعات عادی انگاری بهداشتی در عید نوروز، تاکید کرده بود که رفع محدودیت های کرونایی در روزهای عید زنگ خطر جدی برای استان مازندران در آستانه پرتجمع ترین زمان سال است.
وی عادی شدن شرایط استان برای ایام نوروز را بسیار نگران کننده توصیف کرد و اظهار داشته بود: متاسفانه مازندران در بدترین زمان سال و فصل اوج مسافرت به رنگ بندی کم خطر بازگشته است که می تواند برای بعد از نوروز این استان را با چالش های جدی مواجه کند.
وی خروج مازندران از محدودیت در زمان فرارسیدن پرترافیک ترین زمان سفر و دید و بازدید محلی همزمان با شناسایی چندین مورد کرونای جهش یافته انگلیسی را وضعیت اخطار دهنده توصیف کرد و اظهار داشت: دور نمای رفتار اجتماعی و موقعیت استان در کرونا بسیار نگران کننده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران شیوع کرونای جهش یافته را مضاعف بر شرایط نگران کننده نوروز دانست و اضافه کرد: اگر شرایط به همین شکل باشد مازندران حتما بعد از ایام تعطیلات نوروز یا حتی در خلال تعطیلات با موج جدیدی از همه گیری و شاید خیلی سخت تر از پیک سوم روبه رو شود.


سفر نوروزی ؛ هیزم زیر آتش کرونا
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران امروز پنجشنبه هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزایشی شدن تعداد بیماران بستری کرونایی در استان را قابل پیشبینی توصیف کرد و اظهار داشت: متاسفانه به هشدارهای بهداشتی و درمانی توجهی نشد و بار دیگر شاهد اوج گیری ویروس کرونا هستیم.
وی بازارهای شلوغ، دید و بازدید های نوروزی و مسائلی از این دست را زمینه ساز افزایشی شدن تعداد بیماران کرونایی در مازندران دانست و اضافه کرد: روزهای آینده شرایط سختی برای استان مازندران در پیش است.
دکتر اویس پیش بینی نمود که با عنایت به همین روند افزایشی که از چند روز گذشته آغاز شد، اواخر فروردین ماه یا اوایل اردیبهشت، مازندران شاهد موج جدید از همه گیری کرونا خواهد بود که امکان دارد تشدید عادی انگاری، این زمان را به جلو اندازد.
کوچ بیماران غیربومی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به اینکه در موج سوم کرونا با وجود محدودیت های کرونایی حدودا تمامی بیماران بومی استان بودند، اضافه کرد: اما با برداشته شدن محدودیت ها حالا بیشتر از ۱۰ درصد مبتلایان بستری در مراکز بیمارستانی استان را مسافران و غیربومیان می سازند.
اویس حضور بی پروا و مفرط مسافران در استان را زمینه ساز افزایش تعداد مبتلایان و همینطور اشغال تخت های بیمارستانی استان دانست و اظهار داشت: البته خدمات مراکز درمانی منوط به بومیان نمی گردد اما تردد مسافران می تواند در انتقال سریع ویروس بین مردم بومی استان هم موثر باشد.


موج جدید مسافرت ها به مازندران
رییس پلیس راه استان مازندران هم روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ضمن اشاره به افزایش سه برابری ورود خودرو ها به استان مازندران اظهار داشت: موج های دیگری از مسافرات ها تا آخر تعطیلات نوروزی در راهست که هفته آینده با اتمام دیدو بازدید های نوروزی شدت خواهد گرفت.
سرهنگ علیرضا قدمی از مردم خواست تا برای سلامت خود و خانواده هایشان از سفر به مازندران اجتناب کنند چونکه این استان شرایط مناسبی برای پذیرایی ندارد.
وی همینطور اخطار داد که در صورت کوچکترین تغییری در رنگ بندی کرونایی استان محدودیت های کرونایی به سرعت اعمال خواهد شد و نیاز است همیهنان استان های دیگر از سفر به مازندران اجتناب کنند.منبع:

1400/01/06
13:29:41
5.0 / 5
711
تگهای خبر: بیمار , پزشك , خانواده , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان