رییس دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی:

طول عمر كمتر مردان ایرانی نسبت به زنان

طول عمر كمتر مردان ایرانی نسبت به زنان به گزارش رژیم آسان رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تشریح عوامل خطر سلامت مردان و مقایسه بروز بیماریها در مردان نسبت به زنان، اظهار داشت: امیدواریم برای گروه آقایان سالمند که از مشکلات بیشتری رنج می برند برنامه های عمومی سلامت بیشتری در نظر گرفته شود.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا زالی در پنجمین کنگره سلامت مردان، اظهار داشت: در طول ۱۴ سال اخیر هفته ای بعنوان هفته ملی سلامت مردان نام گذاری شد و التفات ویژه در قالب روز سلامت مردان به همت همکاران ما در انجمن اورولوژی شکل گرفت و ما شاهد آن بودیم که در طول سالهای اخیر برنامه متنوع و جذاب و با نگاهی راهبردی در جهت اصلاح ساختار سلامت مردان در کشور شکل گرفت.
وی ادامه داد: مردان به سبب جایگاه متفاوت سرشتی، اقلیمی و شرایط متفاوت حرفه ای و بهداشتی که دارند در معرض امراض مختلف هستند. در سالهای اخیر مطالعات گوناگون حاکی از آن بوده است که مردان اصولا در جوامع صنعتی و در حال پیشرفت همچون کشور ما به سبب نوع لطمه پذیری در کارهای پیرامونی و بیرون از منزل در لطمه پذیری بیشتری هستند. به سبب حجم بالای درگیری آقایان در زندگی روزمره از آنجایی که نقش اصلی را در تدارک اقتصاد خانواده دارند باعث شده است با غفلت عمومی از سلامت خود روبرو باشند و بنا بر این متاسفانه خیلی از آقایان در بیماریهای مزمن و کاهنده توانایی های عمومی معمولا دیر به پزشک مراجعه می کنند و این مساله وخامت بیماریها را بیشتر می کند.
زالی افزود: اگر بخواهیم مقایسه ای درباب به خطر افتادن سلامت مردان داشته باشیم طبیعتا تنها بحث زیان و خسران اجتماعی و فرهنگی نیست بلکه می تواند آثار گوناگون دیرپا در توسعه هر کشور را ایفا کند. بدین سبب طبیعتا التفات ویژه به سلامت مردان و ترویج برنامه ریزی برای سلامت آنها امری ضروری می باشد. بنظر می رسد بیش از دو سوم بیماری هایی که حوزه سلامت مردان را تهدید می کند و یا منجر به مرگ و میر و یا کاهش توانایی سلامت مردان می شود را می توان پیشگیری کرد.
وی با اشاره به اینکه در کشور ما مردان به دلیلهای متفاوتی علاوه بر جنبه های افتراقی بیولوژیک در برنامه های مختلف سلامتی لطمه پذیری بیشتری دارند، اظهار نمود: در مقایسه با بانوان ایرانی، آقایان بین ۵ تا ۱۰ برابر در حوادث و صحنه های ترافیکی شهری لطمه پذیرتر هستند؛ همین طور در حوزه سقوط و بیماریهای ناشی از تروما بین ۳ تا ۵ برابر احتمال بروز مرگ و میر و حوادث در آقایان نسبت به بانوان فزونی دارد. در بحث بیماری هایی همچون اسکیزوفرنی، افسردگی های مزمن طولانی مدت، HIV، بیماری شغلی، سرطان ها و... در آقایان شیوع بیشتری دارد. اگر در کشورمان بیش از ۳۶ سرطان در نقشه کشوری داشته باشیم، ۳۲ سرطان در آقایان از شیوع بالاتری برخوردارست و برخی سرطان ها مثل سرطان پروستات مختص آقایان است و از هر ۶ مرد ایرانی یک مرد احتمال مبتلاشدن به سرطان را در طول زندگی خود خواهد داشت که این احتمال پس از ۶۵ سالگی به تصاعد افزایش خواهد یافت.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اشاره کرد: آقایان به سبب درگیری های استرسی و شغلی آثار زیانبار استرسی را در ابعاد روانی، اجتماعی و سلامتی تجربه می کنند. بطور مثال در مورد آقایان مواردی که منجر به بروز مشکلات روانی می شود از نظر دیرپا بودن، مزمن بودن و ثبات بیشتر و عدم پاسخ به درمان متعارف شاید شیوع بیشتری داشته باشد. بااینکه برخی اختلالات در خانم ها و آقایان مشترک است اما دیرپا بودن و پاسخ اندک به درمان در بعضی اختلالات روانی مزمن در آقایان شیوع بالاتری دارد.
وی ادامه داد: همین طور حوادثی مانند سوختگی ها، سقوط و حوادث ترافیکی در آقایان بیشتر است. اگر مقایسه ای نماییم که فرد مذکر ایرانی در بازه زمانی ۳۰ تا ۷۰ سالگی نسبت به بروز بیماریهای کشنده چه شانسی را دارد ۱.۵ برابر این شانس نسبت به خانم ها افزایش می یابد. تعدادی از بیماریهای تنفسی، آسم، بیماری انسداد ریوی، بیماری قلبی و مرگ و میر ناشی از آن، حوادث ناشی از فشارخون بالا و... در آقایان وجود دارد و اگر نیم نگاهی به آمار میزان ابتلای آقایان به بیماریها در جامعه ایرانی داشته باشیم، این آمار می تواند به شدت نگران کننده باشد. پیش بینی می شود بیش از ۲۰ تا ۲۵ درصد آقایان به مواد دخانی همچون سیگار اعتیاد دارند و حدود ۱۸ درصد آقایان از فشارخون بالا برخوردار می باشند و اگر سهم موارد دیگر را هم در نظر بگیریم بیش از ۹۵ درصد آقایان در طول زندگی خود حتما گرفتار عامل کاهنده کیفیت زندگی و طول عمر می شوند.
وی ادامه داد: سهم بیماریهای قلبی در آقایان شیوع بالاتری دارد و نهایتا مجموعه این عوامل باعث شده مردان ایرانی طول عمر کمتری نسبت به بانوان داشته باشند. این شرایط نشان میدهد باید با برنامه های پیشگیری نسبت به تغییر الگوی زندگی به تقلیل عوامل پرمخاطره در سلامت آقایان فکر نماییم و همین طور به شکلی عمل نماییم که خیلی از بیماریها در آقایان مانند سرطان پروستات، بیماری قلبی و... کم شود. در مورد بیماری کرونا با وجود اینکه پیش بینی می نماییم تنها ۱۵ درصد سهم ابتلای آقایان بیش از خانم ها باشد اما وقتی مرگ و میر را در استان تهران مقایسه می نماییم گاهی احتمال مرگ آقایان بیش از ۳۰ درصد از خانم ها بیشتر است. حدود ۶۰ درصد مبتلاشدن در استان تهران مربوط به آقایان است و در مورد مرگ و میر کرونا این عدد به ۷۰ درصد می رسد.
زالی اضافه کرد: علت اینکه مردان در همه دنیا در تحولات اخیر نسبت به بیماری کرونا لطمه پذیری بیستری دارند یک بخشی ابعاد بیولوژیکی دارد. آقایان میزان بیشتری از گیرنده ace2 در بدن خود دارند و از جانب دیگر هورمون استروژن و وجود یک کروموزوم X اضافی در خانم ها به صورتی یک نقش حفاظتی در زمینه ارتقای سیستم ایمنی ایفا می کند، بدین سبب بنظر می رسد تنها اینکه آقایان بیش از خانم ها در مراودات اجتماعی حضور دارند بعنوان عامل خطر اصلی نیست و سایر علل خطر بیولوژیک هم در بیماری زایی نقش دارند.
وی ادامه داد: امیدواریم برای گروه آقایان سالمند که از مشکلات بیشتری رنج می برند برنامه های عمومی سلامت بیشتری در نظر گرفته شود. بار بیماری آقایان، طراحی و بازمهندسی برنامه های سلامت مردان، ایجاد برنامه بهداشتی با سهولت بیشتر برای آقایان، ایجاد پروسه حمایتی در وضعیت شغلی، برنامه ریزی برای غربالگری های مبتنی بر پروتکل های بروز، طراحی برنامه مداخله ای در عرصه بهداشتی و... برای ارتقای سلامت مردان بسیار مهم می باشد. پرداختن به ابعاد روانشناختی، تقلیل استرس ها، کاهش عوامل پرخطر هم می تواند اجزای مهمی در کاهش لطمه به مردان باشد.
منبع:

1399/11/29
14:16:39
0.0 / 5
858
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , خانواده
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان