جهانپور:

واكسن كرونا از غیر مبدا انگلیس و آمریكا قابل خرید است

واكسن كرونا از غیر مبدا انگلیس و آمریكا قابل خرید است به گزارش رژیم آسان سخنگوی سازمان غذا و دارو اظهار داشت: پروسه بررسی مدارک واکسن های خارجی کرونا در سازمان غذا و دارو ادامه دارد، مهم این است که از مبدا انگلیس و آمریکا نباشد، در این صورت بعد از بررسی و تایید آن قابل خرید و واردات است.


کیانوش جهانپور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره پروسه واردات واکسن کرونا از خارج و نوع واکسن های وارداتی اضافه کرد: خرید و ورود واکسن به دنبال صدور مجوز اضطراری یا موقت سازمان غذا و دارو خواهد بود و پروسه بررسی برمبنای مدارک موجود ادامه دارد، طبیعتا پس از تایید این سازمان واکسن های با مبدا غیرآمریکا و انگلیس، قابل خرید و واردات خواهد بود.
سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره خرید واکسن کرونا از مبدا کشورهای اروپایی اظهار داشت: تفاوتی نمی کند، مهم این است که از مبدا انگلیس و آمریکا نباشد و در هر صورت از مبدا انگلیس و آمریکا واکسنی وارد نخواهد شد، بقیه موارد در وضعیت برابر ارزیابی و حسب مجوز و تایید سازمان غذا و دارو خرید و واردات انجام می شود.
جهانپور قبل از این و بعد از سفر محمد جواد ظریف به مسکو از صدور مجوز واردات واکسن «اسپوتنیک V» از روسیه آگاهی داده بود.
وی اعلام نمود: در بیست و چهارمین جلسه کمیسیون قانونی تشخیص(صلاحیت ساخت و ورود دارو و مواد بیولوژیک) سازمان غذا و دارو، مجوز مصرف اضطراری واکسن Sputnik V محصول شرکت گامالیا کشور روسیه در فرم محلول فریزشده و ویال های تک دوز/۵ دوز در ایران صادر شد و روند بررسی واکسنهای دیگر از مبدا هند، چین، روسیه و... کماکان ادامه دارد.
جهانپور درواکنش به برخی مخالفت ها با ورود واکسن روسی کرونا به کشور اعلام نمود: واکسن اسپوتنیک V شرایط قابل قبولی دارد و تا حالا ۱۴ کشور این واکسن را تایید یا برای آن مجوز مصرف اضطراری صادر کرده اند و پروسه بررسی در سازمان بهداشت جهانی را طی می کند.
وی گفته است که مرجع ملی برای تایید واکسن ها چه داخلی چه خارجی سازمان غذا و داروست و لیست تایید شده سازمان بهداشت جهانی برای کشورها الزام آور نیست.
سخنگوی سازمان غذا و دارو همین طور در توئیتی نوشت: ورود واکسن روسی «اسپوتنیک V بعنوان نخستین واکسن موفق ثبت شده کرونا در جهان و نخستین واکسن کرونا دارای مجوز مصرف در ایران، آغازی بر همکاری مشترک در کشور در حوزه بیوتکنولوژی است و باتوجه به زیرساخت کم نظیر این صنعت در روسیه و هدفگذاری ایران می تواند آغازی بر همکاری مشترک دو کشور و کسب جایگاه درخور در حوزه بیوتکنولوژی و صنعت واکسن سازی در جهان باشد.
وی گفته است: همکاری مشترک ایران و روسیه در حوزه صنعت واکسن سازی و بیوتکنولوژی در دستور کار است و وزارت خارجه نیز دراین زمینه نقش تسهیل گر را خواهد داشت.
پس از اعلام خرید واکسن اسپوتنیک V از روسیه، کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه نیز اعلام نمود: قرارداد خرید و همین طور تولید مشترک واکسن روسی «اسپوتنیک وی» بین تهران و مسکو امضا شده و نخستین محموله این واکسن تا ۱۶ بهمن به ایران ارسال خواهد شد و محموله های بعدی آن نیز به تدریج در بهمن و اسفند وارد کشور می شود.
در پی صدور مجوز اضطراری استفاده از واکسن اسپوتنیک V روسیه در ایران، سعید نمکی وزیر بهداشت اعضای کمیته اجرائی واکسیناسیون کرونا را در ایران متشکل از مسئولان حوزه مرکز توسعه شبکه بهداشت و درمان، مرکز مدیریت بیماریهای واگیر و غیر واگیر، مرکز سلامت محیط و کار و حراست بهداشت منصوب نمود.
پیش از این سند ملی واکسیناسیون ایران در وزارت بهداشت تصویب و ابلاغ گردیده بود. بر طبق این سند مقرر است، واکسیناسیون کرونا در شبکه بهداشتی کشور با اولویت کادر بهداشت و درمان، سالمندان، بیماران خاص و صعب العلاج، مشاغل پر خطر شروع شود و به تدریج به سایر گروهها توسعه یابد.
با این وجود بعد از مخالفت هایی که با بهره گیری از واکسن اسپوتنیک V در ایران انجام شد، سعید نمکی، وزیر بهداشت اعلام نمود: واکسیناسیون با این واکسن از خانواده مسئولان آغاز می شود.
منبع:

1399/11/13
14:38:16
0.0 / 5
1103
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان