وزیر بهداشت:

هفتمین مورد مبتلا شدن به ویروس جهش یافته كرونا شناسایی شد

هفتمین مورد مبتلا شدن به ویروس جهش یافته كرونا شناسایی شد به گزارش رژیم آسان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: هفتمین مورد مبتلا شدن به ویروس جهش یافته کرونا یا اروپایی را روز گذشته(سه شنبه) شناسایی کردیم که در ارتباط با یک مسافر از هلند بود و در یکی از استان های جنوبی مستقر است.


به گزارش خبرنگار سلامت ایرنا، سعید نمکی روز چهارشنبه درباره آخرین وضعیت بیماری کووید ۱۹ در کشور اضافه کرد: در هیچ کدام از نزدیکان این بیماران، ویروس جهش یافته کرونا پیدا نشده است.
وی افزود: علیرغم این که انگلیسی ها در ابتدا می گفتند فقط ۷۰ درصد قدرت سرایت آن بالاتر است و ما می گفتیم این ادعا صحیح نیست، ثابت شده که بسیار مهاجم تر از آن چیزی است که می گفتند و به شدت می تواند بیماری زایی یا مرگ و میر آن بالا باشد. این مورد این اخطار را به ما می دهد که مردم باید هوشیار باشند. چونکه نمی دانیم از کدام روزنه با وجود همه تلاشی که می نماییم، این ویروس وارد می شود. اگر فاصله گذاری رعایت نشده و سفرها محدود نشود، مطمئن باشید از این ویروس زیان های سرشاری می بریم.
کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی در تهران
وزیر بهداشت بیان نمود: نگرانی هایی را باید اعلام کنم. یکی از این نگرانی ها در مورد کلانشهرها و به خصوص تهران است. گزارش هایی که همکاران من فرستادند و روز گذشته با سه رئیس دانشگاه های علوم پزشکی شهید بهشتی و تهران و ایران جلسه داشتیم نشان داده است آمار رعایت پروتکل های بهداشتی در تهران نصف شده و از ۸۱ درصد به ۳۹ درصد رسیده است. این زنگ خطر بزرگی است که در آینده نزدیک گرفتار می شویم. نسبت بسیار مستقیمی بین عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و افزایش بستری و مرگ و میر وجود دارد.
وی اضافه کرد: اگر خدای نکرده به شکلی گرفتار ویروس مهاجم تر و سرکش تر شویم، این آوار سنگینی بیشتری خواهد داشت.
نمکی افزود: اتوبوس های شهری و مترو و بازارها در تهران مراکز پرخطری هستند که قسمتی از آن دست مردم است. در مورد افزایش ظرفیت مترو و اتوبوس درون شهری باید این گرفتاری را حل می کردیم.
نمکی اظهار داشت: باز از مردم تقاضا می کنم که در مورد سفرها و دورهمی ها و برگزاری مراسم و رفتن به مراکز خرید اگر دقت کافی نکنند و فاصله گذاری کاهش پیدا کند، گرفتاری های بزرگی در مورد مدیریت بیماری خواهیم داشت. امیدواریم همکاران ما در سرتاسر کشور در طرح ملی شهید سلیمانی همکاری کنند. از همه روسای دانشگاه های علوم پزشکی خواستم که کانون های جدید آلودگی را شناسایی نماییم.
وضعیت استان های شمالی ملتهب است
وزیر بهداشت اظهار نمود: وضعیت استان های شمالی به خصوص مازندران، استان ملتهبی است و بیشتر از هزار و ۱۰۰ بستری در این استان داریم. گرچه با همکاری همه دستگاه ها و ارگان ها به حداقل ممکن رسیده، اما باز هم مقدار بالایی است.
وی افزود: موارد فوتی در استان های شمالی باز هم رقم های غیرقابل قبولی است. در استان گلستان، گیلان باز هم نگران خیز بیماری هستیم. گرچه همکاران ما تلاش بی وقفه ای می کنند.
نمکی اظهار داشت: در استان های جنوبی باز هم شاهد افزایش مختصری هستیم. به خصوص در هرمزگان با عنایت به افزایش سفرها به جزایر جنوبی شاهد این افزایش هستیم. امیدواریم این سفرهای بی رویه کام مسافران و میزبانان را تلخ نکند.
وضعیت واکسن کرونا
وی بیان نمود: در ثبت واکسن کرونا از چهار منبع مهم جهان که یک منبع اروپایی، یک منبع از چین و یک سازنده در روسیه و همینطور دو شرکت تولیدکننده در هندوستان در حال کار هستیم که خوش بختانه پرونده ها رسیدگی شده است. بعلاوه آنچه در سبد کوواکس داریم که شرکتهای اروپایی و آسیایی در آن هستند و امیدواریم نخستین محموله ها را برای واکسیناسیون گروه های صدمه پذیر را بزودی وارد نماییم.
نمکی اضافه کرد: همینطور واکسنی که در انستیتو پاستور با همکاری فنی کشور کوبا پیگیری می کردیم به نتیجه رسیده است. در مجموعه ای از بخش خصوصی در حال کار با یکی از شرکتهای معتبر آسیایی هستیم.
وزیر بهداشت افزود: کارآزمایی بالینی در مورد واکسن برکت هم به خوبی پیش می رود و انستیتو رازی هم اجازه تست بالینی را گرفته و این مرحله هم آغاز می شود. یک مجموعه دیگر هم از هفته آینده اجازه کارآزمایی بالینی را می گیرد.
فوت ۹۱ نفر به دلیل کرونا در ۲۴ ساعت گذشته در کشور
نمکی اظهار نمود: متاسفانه در ۲۴ ساعت گذشته در کشورهای مختلف حدود ۱۵ هزار و ۸۷۹ نفر به علت مبتلا شدن به کووید ۱۹ جان خویش را از دست دادند و در ایران هم ۹۱ نفر فوت کردند.
وی افزود: در میان این کشورها آمریکا با چهار هزار و ۴۵ مرگ، انگلیس با ۱۶۳۱ فوتی، برزیل با ۱۲۰۶ مورد مرگ، آلمان با ۹۸۸ مرگ، آفریقای جنوبی ۶۸۰ فوتی، مکزیک ۶۵۹ مرگ، اسپانیا ۵۹۱، روسیه ۵۶۴، ایتالیا ۵۴۱، فرانسه ۴۱۷ و ایران هم متاسفانه با ۹۱ مورد مرگ و میر قرار دارد.
وزیر بهداشت بیان نمود: گرچه این رقم در مقایسه با کشورهای پیشرفته جهان رقم کمتری است، اما باز هم مایه تاسف است.
منبع:

1399/11/08
23:10:22
0.0 / 5
678
تگهای خبر: آموزش , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان