24 دیماه و آخرین خبرهای كرونایی استان ها

24 دیماه و آخرین خبرهای كرونایی استان ها بعد از محدودیت های ستاد ملی مقابله با کرونا در هفته های اخیر، همکاری مردم و تلاش شبانه روزی مدافعان عرصه سلامت، آمارها این نوید را می دهند که تلفات ناشی از این بیماری به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کرده و امید به کنترل آن بیشتر از پیش افزایش یافته است.


خبرهای رسیده از نقاط مختلف کشور حکایت از تداوم کاهش مبتلا شدن و فوتی کرونایی به جز استان مازندران دارد، الان بر مبنای آخرین تحلیل ها، تنها شهرستان های ساری، آمل، فریدونکنار، قائمشهر و نکا در استان مازندران و بندرگز و کردکوی در استان گلستان در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین ۳۰ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۱۹ شهرستان در وضعیت زرد و ۱۹۲ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.
همچنان تنها راه چاره، رعایت فاصله فیزیکی، استفاده از ماسک و رعایت همه پروتکل های بهداشتی پیشگیرانه است. کاهش آمار مرگ و میر از یک سو و تست واکسن در جهان از طرفی نباید ما را بیش از حد خوشبین سازد که این بیماری دیگر کنترل شده و می توان در مراقبت های پیشگیرانه کم کاری کرد.
با رسیدن مرحله تست انسانی واکسن کرونا در جهان از جانب کشورهای صاحب علم، همچون ایران، این امیدها برای ریشه کنی کرونا هم افزوده شده و همه امیدوارند که با همین واکسیناسیون ها، این دوره موحش به پایان برسد و زندگی روال عادی خویش را از سر بگیرد.
دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام نمود که واکسن کرونا برپایه اصول کارشناسی به زودی تأمین می شود.
وی روز چهارشنبه از محل رصدخانه سلامت وزارت بهداشت اضافه کرد: واکسن کرونا بر مبنای نگاه و اصول کارشناسی به زودی تأمین می شود و ارز لازم برای خرید واکسن هم تأمین شده است.
نمکی اضافه کرد: برای تهیه واکسن از منابع معتبر تلاش می نماییم و به رغم بحث های که در جامعه است در وزارت بهداشت با نگاه کارشناسی خدمت تصمیم گیران رده بالای جمهوری اسلامی هستیم و بدون توجه به هر پدیده غیر کارشناسی کار را دنبال می نماییم. در دولت هم بنده مبحث را طرح کردم. بانک مرکزی هم برای تأمین ارز اعلام آمادگی کرد و بزودی واکسن را وارد می نماییم.
وی افزود: پروتکل های تزریق واکسن کرونا هم تدوین شده و معلوم است که به چه گروههای هدف و صدمه پذیر باید تزریق نماییم و از کجا باید شروع نماییم. در مورد واکسن داخلی هم آزمایش انسانی بسیار موفق بوده است و به رغم برخی جوسازی ها کار به خوبی جلو می رود.وضعیت کرونا در دیگر استان ها
بر اساس آخرین آمار فوتی های ناشی از کرونا در آذربایجان غربی به ۳ هزار و ۴۱۵ نفر رسید و رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی در این حوزه اظهار داشت: روند فوت شهروندان استان بر اثر مبتلا شدن به کرونا همچنان ادامه داشته و با اضافه شدن ۶ نفر دیگر طی ۲۴ ساعت گذشته، کل فوتی های ناشی از این ویروس در استان به سه هزار و ۴۱۵ نفر رسیده است.
دکتر جواد آقازاده اضافه کرد: ۶ فوتی ناشی از کرونا در آذربایجان غربی طی ۲۴ ساعت گذشته شامل ۲ نفر در هریک از شهرهای ارومهی و میاندوآب و یک نفر در هریک از شهرهای سلماس و نقده بودند.
وی افزود: در ۲۴ ساعت گذشته همینطور ۲۰۰ نفر به تعداد مبتلایان و حدود ۵۰ نفر به تعداد بستری شدگان ناشی از کرونا در آذربایجان غربی افزوده شد و تعداد مبتلایان به کووید ۱۹ در آذربایجان غربی به ۱۰۱ هزار و ۲۸۲ نفر افزایش یافت.
بهبود نسبی شیوع بیماری کووید ۱۹ در گلستان به علت اجرای طرح محدودیت کرونا، باعث عادی انگاری برخی مردم، کاهش استفاده از ماسک و برگزاری دورهمی های خانوادگی شده که به قول متولیان بهداشت و درمان، تکرار این رفتارها احتمال اوج گیری باردیگر این ویروس را در استان افزایش خواهد داد.
براساس اعلام مسئولان دانشگاه علوم پزشکی گلستان هم اکنون کردکوی و بندرگز در وضعیت قرمز، گرگان، مینودشت، علی آبادکتول و بندرترکمن در وضعیت نارنجی و مراوه تپه، گنبدکاووس، آزادشهر، کلاله، رامیان، گالیکش، گمیشان و آق قلا در وضعیت زرد انتشار کرونا قرار دارند که سهل انگاری در رعایت اصول بهداشتی بخصوص در مناطقی با وضعیت زرد و نارنجی، می تواند سبب تغییر رنگ آنها و افزایش تعداد مبتلایان و جان باختگان کرونا شود.
مدیر شبکه بهداشت و درمان مینودشت اظهار داشت: با افزایش دورهمی ها وضعیت این شهرستان در هفته جاری از زرد به نارنجی تغییر کرده و الان ۲۲ بیمار کرونایی مینودشت در مراکز درمانی بستری هستند.
ابراهیم فدایی مهم ترین عامل افزایش بیماران کرونایی در مینودشت را شرکت در دورهمی ها و استفاده کمتر از ماسک اعلام نمود و اضافه کرد: بیشتر افراد رجوع کننده به بیمارستان مینودشت علت مبتلا شدن خود به کرونا را حضور در دورهمی ها و یا ارتباط با افراد حاضر در این جمع های خانوادگی می دانند.
ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته جان یک نفر دیگر را در استان سمنان گرفت و بر این اساس از آغاز انتشار کرونا تا ظهر سه شنبه تعداد جانباختگان این بیماری در استان به ۸۷۵ نفر رسید.
کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت مقابله با کرونا استان سمنان با عرضه آخرین آمار شیوع این ویروس در استان اعلام نمود: ۷۲ مورد قطعی مبتلا شدن به ویروس کرونا در استان سمنان از ظهر دوشنبه تا ظهر سه شنبه شناسایی شد و مجموع آمار بیماران کووید ۱۹ در این استان از ابتدا تا به امروز به ۲۱ هزار و ۵۸۳نفر رسید.
بنابر این گزارش، ۹۱ نفر به خاطر ابتلای قطعی به ویروس کرونا در مراکز درمانی استان سمنان بستری هستند و ۱۴ هزار و ۹۸۹ نفر تابحال به صورت سرپایی درمان شدند.
طبق اعلام این کمیته، موارد بهبودی و ترخیص بیماران کووید ۱۹ در این استان به ۶ هزار و ۹۳۹ نفر رسید.
در استان اردبیل هم شیوع کووید.۱۹ در استان اردبیل با ادامه روند نزولی در وضعیت امیدوار کننده مهار قرار گرفته به صورتی که مجموع بیماران کرونای بستری شده همزمان در این استان بعد از ۴.۵ ماه به زیر ۲۰۰ نفر کاهش یافته و به ۱۸۷ نفر رسیده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل اظهار داشت: با زرد شدن وضعیت شیوع ویروس کرونا، مجموع افراد بستری مبتلا به کووید.۱۹ در مراکز درمانی این استان با ۳۱۶ نفر کاهش نسبت به بالاترین رکورد ثبت شده به ۱۸۷ نفر رسیده است.
دکتر شهرام حبیب زاده از بستری شدن ۲۶ نفر بیمار جدید مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اردبیل طی شبانه روز گذشته اطلاع داد و اضافه کرد: که این آمار ۸۷ نفر کمتر از بالاترین رکورد ثبت شده در این استان است.
او ضمن اشاره به زرد شدن وضعیت انتشار کرونا در این استان از پنج روز پیش و جان باختن یک نفر دیگر از مبتلایان کرونا در شبانه روز گذشته افزود: تابحال یک هزار و ۳۱۸ نفر در این استان به دلیل مبتلا شدن به کرونا جان خویش را از دست داده اند.
از شیراز خبر رسیده که جانشین استاندار فارس در ستاد استانی مدیریت کرونا ضمن اشاره به افزایش بهبودی ۹۷ درصدی مبتلایان به کرونا در این استان اظهار داشت: هم اینک ضریب اشغال تخت های بیمارستانی استان توسط افراد مبتلا به کرونا به کمتر از ۲۰ درصد رسیده است.
عبدالرضا قاسم پور عنوان کرد: ۱۹ شهر فارس در مواجهه با بیماری کرونا در وضعیت آبی و ۱۷ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.
او افزود: تعداد شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی هم در استان به صفر و درصد مثبت شدن تست های کرونا هم به زیر ۲۰ درصد رسیده است.
از سوی دیگر معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران اظهار داشت که الان حدود یکصد روستای استان در وضعیت قرمز و نارنجی کرونایی قرار دارند.
دکتر قاسم اویس اضافه کرد: تمام محدودیت های کرونایی با وضعیت قرمز و نارنجی برای این روستاها همانند شهرها اعمال می شود. وی این محدودیت ها را شامل ممانعت از ورود خودرو های غیربومی، مسافران غیر مقیم، تردد شبانه و تعطیلی مشاغل بیان کرد.
اویس اظهار داشت: الان با همکاری دهیاری و پایگاه های بسیج محلات در تمام این روستاها ایستگاه ورود و خروج برای نظارت بر ترددها به راه افتاده است.
وی اضافه کرد: به هر حال روستاهای مازندران پیش از این در موج اول و دوم کرونا هم در معرض تردد غیر بومی ها قرار داشتند ولی آن زمان با ایجاد محدودیت تردد تا حدودی مشکلات کاهش یافته بود و الان در پیک موج سوم هم با اجرای محدودیت ها و تعطیلی تالارها و رستوران ها برای برگزاری عروسی، هجوم به باغات در روستاها برای برگزاری این گونه آیین ها افزایش یافت و نتیجه این شد که برخی روستاهای بزرگ ما به وضعیت قرمز کرونایی رسیدند.
البته در این میان معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اظهار داشت: مردم هوشیار باشند چونکه وضعیت فعلی خراسان جنوبی از نظر کرونا بسیار شکننده است.
کامبیز مهدی زاده اضافه کرد: شرایط استان خراسان جنوبی از لحاظ شیوع کرونا به سمت مطلوب پیش می رود و چندین روز متوالی است که موارد بروز بیماری کووید ۱۹ کم شده و مرگ ناشی از کرونا هم کاهش داشته است.
وی حفظ این دستاورد خوب را ضروری دانست و عنوان کرد: مردم باید بدانند شکنندگی این وضعیت کاملا محرز و نگران کننده است.
رییس مرکز بهداشت استان خراسان جنوبی اظهار داشت: در صورت رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی و محدودیت ها به خصوص افزایش سفرها، بازگشایی تالارها و مراکز تجمعی و برگزاری جلسات مختلف شاهد بروز مجدد بیماری و خیز چهارم کرونا در فصل زمستان خواهیم بود.
همینطور زنجان بار دیگر روز بدون مرگ کرونایی را تجربه کرده و رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان اظهار داشت: طی ۲۴ ساعت گذشته هیچ گونه مورد فوتی بر اثر کرونا در سطح این استان گزارش نشد که این شرایط سومین بار از زمان شیوع این ویروس به حساب می آید.
دکتر پرویز قزلباش اضافه کرد: بعد از گذشت بیشتر از ۱۰ ماه از شیوع کرونا تابحال یک هزارو ۱۱۰ نفر در استان زنجان جان خویش را بر اثر مبتلا شدن به این بیماری از دست داده اند که روز گذشته موردی از فوت بر اثر این ویروس اعلام نشد. از آغاز شیوع کرونا در این استان تابحال مجموع مبتلایان به این بیماری" تمامی موارد مثبت بر مبنای یافته های آزمایشگاهی" به رقم ۴۲ هزارو ۹۹۹ نفر رسیده است.
وی یادآوری کرد: در زمان حاضر شمار مبتلایان و بستری ها در بیمارستان های این استان روند نزولی دارد بطوریکه اغلب شهرهای استان رنگ زرد کرونایی به خود گرفته است.
از سوی دیگر رئیس بیمارستان امام رضا(ع) شهرستان اسلامشهر از کاهش ۸۰ درصدی بستری بیماران مبتلا به ویروس کرونا در این بیمارستان اطلاع داد.
دکتر علی اکبر معدنی پور اضافه کرد: فوتی های در ارتباط با کرونا هم کاهش قابل ملاحظه ای یافته و به جزء دو، سه مورد خاص که فرد مبتلا درگیر بیماری های زمینه ای حاد بود فوتی در ایام گذشته نداشتیم.
وی با اشاره به اینکه محدودیت های اعمال شده و اجرای طرح شهید سلیمانی در نزولی شدن آمارهای در ارتباط با کرونا موثر بوده است، بیان نمود: این روزها فرصتی برای کاهش فشار کاری برای کادر پزشکی و پرستاری بوجود آمده که امیدواریم با هوشیاری مردم و رعایت الزامات بهداشتی همچنان شاهد بهبود شرایط شهرستان در مورد این بیماری منحوس باشیم. از طرفی
به گفته فرمانده ناحیه مقاومت سپاه سرپل ذهاب طرح شهیدسلیمانی نقش مهمی در پایش سلامت مردم سرپل ذهاب داشته است و ۳۰۰ بسیجی در طرح سلامت شهید سلیمانی به منظور مشارکت در غربالگری کرونا حضور داشتند که اجرای این طرح نقش مهمی در پایش سلامت مردم این شهرستان داشته است.
سرهنگ پاسداری نوروز اکبری اضافه کرد: تأثیر اجرای طرح شهید سلیمانی در سرتاسر کشور مشهود است و کاهش آمار مبتلایان ویروس کرونا نشان دهنده آثار مثبت اجرای آن است.
همچنین رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود از بستری ۴۳ بیمار مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان امام حسین(ع) اطلاع داد و اظهار داشت: تعداد سه هزارو ۶۹۵ بیمار کووید۱۹ از آغاز همه گیری کرونا تابحال در بخش های مختص به این بیماری بستری شدند.
رضا چمن با اشاره به اینکه همه گیری ویروس کرونا هنوز ادامه دارد، اضافه کرد: تعداد مبتلایان به این بیماری از آغاز همه گیری تابحال در شرق استان سمنان به ۶ هزار تن رسیده است.
وی از شناسایی ۶۴ مورد جدید مبتلا شدن به ویروس کرونا در ۴۸ ساعت گذشته اطلاع داد و عنوان کرد: در ۲۴ ساعت گذشته ۳۰ بیمار با علائم مشکوک به مراکز درمانی شهرستان های شاهرود و میامی رجوع کردند که از این تعداد هفت تن بستری شدند.
در هرمزگان، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اظهار داشت: در ۲۴ ساعت گذشته سه مبتلا به ویروس کرونا در استان جان خویش را از دست دادند و شمار فوتی های کرونا در هرمزگان به ۹۷۵ نفر رسید.
دکتر فاطمه نوروزیان اضافه کرد: فوتی های ۲۴ ساعت گذشته شامل سه مرد در بازه سنی ۳۲ تا ۸۰ سال از شهرستان های بندرعباس و رودان است. الان ۷۵ مبتلا به کرونا هم در بیمارستان های هرمزگان بستری هستند که حال ۱۴ نفر از آنها وخیم گزارش شده است.
نوروزیان خاطرنشان کرد: از آغاز دیماه تا بیستم همین ماه، میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی در استان هرمزگان حدود ۹۰ درصد بوده اما در ایام اخیر شاهد کاهش این مسئله در استان بودیم که می تواند سلامت هرمزگان را به خطر بیاندازد.
رئیس شبکه بهداشت و درمان گناوه اظهار داشت: روند آمار ابتلای به ویروس کرونا در این شهرستان که در ماه قبل نزولی بود، با عادی انگاری مردم، صعودی و نگران کننده شده است.
عصمت حیدری روز چهارشنبه در گفتگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی اضافه کرد: برپایه بررسی های صورت گرفته، درصد بیشتری از نمونه های گرفته شده دیماه جاری در این شهرستان در مقایسه با آذر مثبت شده است.
وی اظهارکرد: درحالیکه در هفته سوم آذرماه، ۱۴ درصد نمونه های گرفته شده مثبت بودند، در هفته سوم دیماه جاری حدود ۲۶ درصد مثبت تشخیص داده شد که این روند نشان داده است بیماری کرونا در حال انتشار سریع در میان افراد جامعه است.
در این میان رئیس شبکه بهداشت و درمان گناوه گفت: روند آمار ابتلای به ویروس کرونا در این شهرستان که در ماه قبل نزولی بود، با عادی انگاری مردم، صعودی و نگران کننده شده است.
عصمت حیدری اضافه کرد: برپایه بررسی های صورت گرفته، درصد بیشتری از نمونه های گرفته شده دیماه جاری در این شهرستان در مقایسه با آذر مثبت شده است. درحالیکه در هفته سوم آذرماه، ۱۴ درصد نمونه های گرفته شده مثبت بودند، در هفته سوم دیماه جاری حدود ۲۶ درصد مثبت تشخیص داده شد که این روند نشان داده است بیماری کرونا در حال انتشار سریع در میان افراد جامعه است.
به گفته فرماندارآستارا اولین مرحله غربالگری کرونا معروف به طرح شهید سلیمانی با پوشش ۹۷.۵ درصد جمعیت به پایان رسید و بخش دوم آن شامل پایش مجدد افراد بالای ۶۰ سال و حمایت معیشتی و درمانی از آنها شروع می شود.
عباس صابر بیان نمود: از اول آذرماه با همکاری کادر درمان و نیروهای بسیج، انتظامی، هلال احمر و سایر اعضای این ستاد کار بزرگی برای بیماریابی در شهرستان انجام گرفت و طبق آمارها هزار و ۷۰۰ خانه خالی از سکنه و موارد جزئی عدم همکاری ثبت شده است ضمن آنکه منازل خالی به افراد غیربومی و جمعیت شناور مربوط است.
همچنین سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد ننسبت به برخی سهل انگاری ها از جانب تعدادی مردم در جلوگیری از ویروس کرونا اخطار داد و اظهار داشت: حالا ۵۳ فرد مبتلا به کووید ۱۹ در بخش مراقبت های ویژه مراکز درمانی این استان بستری هستند.
دکتر سیدابراهیم سلمانی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: همینطور ۱۵۲ بیمار مشکوک به ویروس کرونا در بیمارستان های استان تحت درمان قرار دارند.
وی با اشاره به اینکه ویروس کرونا در حال چرخش است، مردم باید نسبت به سلامت خود و خانواده شان مراقب و هوشیار باشند، عنوان کرد: اگر جامعه گرفتار ساده انگاری و کاهش حساسیت نسبت به رعایت اصول بهداشتی شود، امکان دارد در آینده با موج جدیدی از ویروس مواجه شویم.
از ایلام هم خبر رسیده که استفاده از ماسک کاهش پیدا کرده است و معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار ایلام اظهار داشت: هفته گذشته میزان استفاده از ماسک در استان ۹۵ درصد بود اما طی ۲ روز گذشته این میزان بشدت کاهش یافته است که می تواند خطر و صدمه جدی در مورد اوج گرفتن باردیگر کرونا به همراه داشته باشد.
معروف بسطامی عنوان کرد: هفته گذشته روند کرونا در استان به سمت مطلوب شدن پیش رفت اما این مورد به منزله آخر کرونا و سهل انگاری از جانب مردم نیست.
وی با اشاره به اینکه امیدواریم این همراهی تا آخر ریشه کنی کرونا تداوم داشته باشد، اضافه کرد: تا ریشه کنی این ویروس فاصله داریم و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی چه بسا وضعیت استان را از آبی به سمت وضعیت بدتر سوق دهد.
بسطامی خاطرنشان کرد: بر مبنای اعلام وزارت بهداشت وضعیت استان آبی است اما هنوز دستورالعملی برای این وضعیت ابلاغ نشده و همان دستورالعمل های وضعیت زرد اعمال می شود.
وی افزود: ازهفته گذشته وضعیت بستری ها و فوتی ها در استان به استثنای سه فوتی ۲۱ دیماه روند کاهشی داشته است.
الان وضعیت شهرستان گیلانغرب از لحاظ مبتلا شدن به ویروس کرونا طبق اعلام ستاد کرونا وزارت بهداشت زرد است و برای قطع کامل زنجیره انتقال این ویروس باید دستورالعمل های بهداشتی و رعایت بهداشت را جدی بگیریم.
کوروش محمودیان نماینده عالی دولت در گیلانغرب اظهار داشت: از آغاز همه گیری سرایت کرونا تابحال یک هزار و ۱۲۷ تن در این شهرستان به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده اند که از این تعداد ۶۲ تن جان خویش را از دست داده اند و الان یک نفر در بیمارستان بستری و تحت مراقبت قرار دارد.
همچنین مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور اظهار داشت: از مجموع آزمایش های افراد بستری و سرپایی مشکوک به این بیماری در شهرستان قشم، پاسخ آزمایش ۳۳ درصد مثبت شد.
دکتر محمد اسماعیل مطلق روز اضافه کرد: ۲۸ درصد از افراد مبتلا به ویروس کرونا هم در بیمارستان قشم بستری و بیشتر از ۹۸ درصد از آنان با سلامتی کامل ترخیص شدند. عملکرد جزیره قشم در تشخیص، درمان، کنترل و جلوگیری از ابتلای بیماری کرونا مطلوب ارزیابی می شود.
ناظر اجرای طرح سردار سلیمانی در وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: تعطیلی ۲ ماهه در نوروز ۹۹ توسط فرماندار قشم، سبب پیشگیری از شیوع کرونا در این جزیره شد که این کار قابل تقدیر است.گزارش کرونایی استان ها
اعتماد به تغییر رنگ کرونا، آتش زیر خاکستر
گلستان و خطر اوج گیری باردیگر کرونا با ساده انگاری مردم
هشدار نسبت به بازگشایی ها درقم همزمان با احتمال بروز موج زمستانه کرونا

تازه ترین آمار مبتلایان و فوتی های کرونا در کشور
سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: تابحال یک میلیون و ۳۰۵ هزار و ۳۳۹ نفر در کشور به صورت قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۹۷ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۵۶ هزار و ۴۵۷ نفر رسیده است.
به گزارش رژیم آسان به نقل از ایرنا، سیما سادات لاری روز چهارشنبه با بیان آخرین آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا در ایران اضافه کرد: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۲۴ دی ۱۳۹۹) بر مبنای معیارهای قطعی تشخیصی ۶ هزار و ۳۱۷ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و ۶۵۳ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۳۰۵ هزار و ۳۳۹ نفر رسید.
سخنگوی وزارت بهداشت اظهار داشت: خوشبختانه تابحال یک میلیون و ۹۴ هزار و ۳۸۸ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند. همینطور ۴۴۶۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تابحال ۸ میلیون و ۳۱۶ هزار و ۳۷۵ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام شده است.
به گزارش رژیم آسان به نقل از ایرنا، ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر گردید به صورتی که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.
بیماری کووید ۱۹ بر مبنای آمار رسمی کشورها تابحال بیشتر از ۹۱ میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرده و بیشتر از یک میلیون و ۹۵۰ هزار نفر هم بر اثر این بیماری جان خویش را از داده اند.
ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه و سرفه و حتی قطرات تنفسی از راه دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی همچون علایم بیماری کووید ۱۹ است. بیشتر از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس گرفتار بیماری خفیف می شوند.
جهش ویروس کرونا در انگلستان که باعث افزایش سرایت و بیماری زایی آن شده، نگرانی های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.منبع:

1399/10/24
23:56:37
0.0 / 5
736
تگهای خبر: آموزش , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان