یك گام دیگر برای حذف تدریجی بیماری كووید ۱۹

یك گام دیگر برای حذف تدریجی بیماری كووید ۱۹ به گزارش رژیم آسان ایرنا- کرونا باآنکه کم شده و مانند ماه های گذشته قربانی نمی گیرد اما همچنان وجود دارد و اینکه برخی ها کاهش آمارها را به معنای اتمام کرونا و بازگشت زندگی به شرایط عادی می پندارند اشتباه بزرگی است، چنین باوری به اوج گیری این ویروس کمک می نماید.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایرنا، آمارهای دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از کاهش محسوس مبتلایان و فوتی های ناشی از کرونا در استان خبر می دهد به طوریکه برپایه اعلام این دانشگاه در شبانه روز گذشته ۱۱ مورد بیمار مثبت بستری و ۴۷ بیمار مثبت سرپایی در استان شناسایی شده در صورتی که این آمارها در آبان و آذر به روزانه بیشتر از ۲۰۰ نفر می رسید.
پیامد همراهی مردم با سفارش های ستاد مقابله با کرونا، کاهش آمار فوتی ها و بستری های ناشی از مبتلا شدن به ویروس کرونا است که برای حفظ وضع موجود و کاهش تدریجی آمار مبتلایان و مرگ ناشی از آن نیازمند استمرار این رویه مردم دارد.
مردم در یک اقدام خوب و هماهنگ مراسم جشن یلدا را سال جاری به صورت مجازی برگزار کردند و با درک وضعیت و شرایط کشور از نظر انتشار کرونا دید و بازدیدهای مرسوم هرساله این جشن باستانی را حذف کردند و امروز خوشبختانه شاهد کاهش آمارهای مرگ و میر و مبتلا شدن به کووید ۱۹ در سطح کشور هستیم.
ویروس کرونا در تجمع ها و دورهمی ها به شدت منتقل می شود و ازاین رو حذف هرگونه دورهمی و تجمعی می تواند به حذف چرخه انتقال کمک نماید و از شمار مبتلایان بکاهد.
رویه کنونی مسئولان در ایجاد محدودیت ها و تعطیلی برخی مراکز به خوبی نتیجه داده و منجر به کاهش آمارها شده اما این وضعیت شکننده و ناپایدار است و امکان دارد با کمی نادیده گرفتن دستورالعمل های بهداشتی به شرایط آبان ماه سال جاری که شمار فوتی های روزانه به ۲۴ نفر رسیده بود، برگردیم.
وزیر بهداشت در ایام اخیر در نامه ای به روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور، راهکارهای پیشگیری از موج جدید ویروس کرونا ارائه و بر رعایت آنها تاکید کرده که همچون این راهکارها رعایت کامل شیوه نامه های بهداشتی است که رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اعتقاد دارد در این حوزه نقش روابط عمومی و فرهنگ سازی در جلوگیری از کووید ۱۹ و توجه بیشتر به دستورالعمل های بهداشتی بسیار مهم و قابل توجه است.
کرونا باآنکه این روزها دیگر تب و تاب آبان ماه را ندارد اما همچنان وجود دارد و تا زمانی که چرخه انتقال آن به صورت کامل حذف نشود و از جانب مسئولان و متخصصان حوزه بهداشت و سلامت آخر آن اعلام نشود نباید دست از رعایت دستورالعمل های بهداشتی کشید.
همچنان زدن ماسک، شست و شوی دست ها و رعایت فاصله با دیگران، عدم تجمع و ازدحام و ترددهای غیرضروری توسط متخصصان حوزه پزشکی برای پیشگیری از مبتلا شدن به کرونا سفارش می شود.
اکنون که مقداری آمارها نسبت به آبان و آذر کاهش یافته برخی آخر کرونا را جشن می گیرند و با عادی انگاشتن شرایط و اوضاع جامعه به تدریج آماده بازگشت به شرایط عادی زندگی هستند در صورتی که کرونا همچنان وجود دارد و از بین نرفته است به طوریکه دکتر «محمودرضا مرادی» رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه به این مورد واکنش نشان داده و می گوید با وجود تاکید دانشگاه علوم پزشکی در مورد ضرورت رعایت شیوه نامه های بهداشتی و هشدارهایی که در این حوزه به شهروندان داده می شود، متاسفانه حالا استان از لحاظ کاری، اجتماعی، روحی و روانی به شرایط عادی بازگشته است.
اکنون رسانه ها هم باید همچنان با حساس کردن جامعه نسبت به کرونا مردم به به ادامه رعایت دستورالعمل های بهداشتی ترغیب کنند تا مبادا محاسبه های اشتباه برخی افراد کرونا را بار دیگر در کشور به اوج برگرداند و شهرها را قرمز و محدودیت ها و ممنوعیت ها را به مردم تحمیل کند.
یک گام بلند دیگر برای حذف کرونا و بازگشت به روال عادی زندگی باید برداریم و آن هم همراهی با سفارش های متخصصان و تجمع نکردن است و باید همه دست به دست هم بدهیم و زمینه بازگشت این ویروس را فراهم نسازیم.
رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اعلام نمود که باید آمادگی مواجهه با پیک بعدی بیماری را داشته باشیم چون که در صورت تداوم این وضعیت و رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی توسط مردم و با عنایت به سرد شدن هوا، با پیک دیگری از بیماری در ماه های بهمن و اسفند مواجه می شویم.
مرادی اخطار داد که در صورت بازگشت به وضعیت قرمز در ماه های پایانی سال مشکلات معیشتی فراوانی برای شهروندان ایجاد خواهد شد، چون که این وضعیت منجر به تعطیل شدن مشاغل گروه سه و چهار می شود و تنها راه کنترل بیماری رعایت دستورالعمل های بهداشتی توسط خود مردم است.
آمارهای در ارتباط با کرونا در استان کرمانشاه در دیماه سال جاری امیدوارکننده است به طوریکه در اغلب روزها آمار فوتی ها به صفر و یا یک یا ۲ نفر رسیده و در ۲۴ ساعت گذشته هم بستری ۵۱ بیمار جدید با علائم ویروس کرونا و ترخیص ۵۱ نفر از بیمارستان بعد از بهبودی اعلام شده و الان ۱۷۱ بیمار در ارتباط با کووید ۱۹ در مراکز درمانی استان بستری هستند.
آمارها به صورت واضح به ما می گوید که با ادامه همین مسیر توسط مردم یعنی حذف دورهمی ها، تجمع ها و ترددهای اضافی و رعایت دستورالعمل های بهداشتی مانند زدن ماسک، شست وشو دست ها و رعایت فاصله ۲ متری با دیگران می توان در آینده ای نزدیک کرونا را کامل حذف و زندگی را به شرایط عادی برگرداند.منبع:

1399/10/15
13:59:24
0.0 / 5
1096
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان