عضو كمیته علمی ستاد مقابله با كرونا:

واكسن های موجود بر نوع انگلیسی كرونا موثر است

واكسن های موجود بر نوع انگلیسی كرونا موثر است به گزارش رژیم آسان ˮمسعود مردانیˮ ضمن اشاره به اینکه جهش کروموزومی در کرونا قدرت انتقال ویروس را دو برابر افزایش داده است، اظهار داشت: این جهش سبب تغییر ساختار کلی ویروس نشده و واکسن های موجود همچنان موثرند. کشور انگلیس هم که درگیر این فرم جهش یافته از ویروس کرونا است، از واکسن های موجود استفاده می نماید.


گسترش ویروس کرونا که از شهر ووهان در چین شروع شد بنا به ماهیت خطرناک و سرایت بسیار سریع آن ابعاد مختلف زندگی اجتماعی در همه جای جهان را بطور جدی و بنیادین به چالش کشید به شکلی که سازمان بهداشت جهانی آنرا پدیده ای همه گیر اعلام نمود. ویروسی که یک تنه جهان را زمین گیر کرد و تمام پیشرفت های عصر صنعتی بشر در خیلی از حوزه ها به چالش کشیده شد. خیلی از مشاغل هم به صورت کامل تعطیل شدند تا بدین سان انسانی که این روزها با این ویروس منحوس دست و پنجه نرم می کند برای حق حیات بجنگد. کرونا همچنان در جهان جولان می دهد، با این وجود، تلاش ها برای آخر دادن به آن، وارد مرحله تازه ای شده و با تولید واکسن، مردم خوشحال از روزهای پایانی عمر این ویروس بودند اما این آخر راه نیست و خبرها حاکی از آنست که گونه جدید و جهش یافته ای از کرونا در انگلیس شناسایی شده است.
با شناسایی گونه جدید ویروس کرونا، معادلات به هم ریخته است. در ایام گذشته کشورهای مختلف مرزهای خویش را به روی انگلیس بسته اند. علاوه بر کشورهای اروپایی، عربستان، تایلند و کلمبیا هم به سبب نگرانی از شیوع گونه جدید ویروس کرونا دست به اقدام مشابهی زده اند. از طرفی برخی کشورها قوانین سفت و سخت تری برای مسافران از انگلیس در نظر گرفته اند. به صورت مثال مسافرانی که از انگلیس وارد یونان می شوند، فارغ از اینکه نتیجه آزمایش کرونا آنها منفی باشد باید هفت روز خویش را قرنطینه کنند. رسانه های استرالیایی، آمریکایی و آفریقایی هم با انتشار گزارش هایی نسبت به سرایت ویروس جدید و افزایش فشارها بر اوضاع بحرانی کنونی اخطار دادند.
بررسی ها بر روی گونه جدید ویروس کرونا فعلاً در ابتدای راه است و هنوز در مورد ماهیت آن پرسش های بی پاسخ و نگران کننده زیادی وجود دارد. هنوز به صورت دقیق معین نیست رفتار این ویروس تغییر یافته نسبت به گونه اولیه چه تغییراتی داشته است اما نگرانی ها در همه جهان و همینطور ایران وجود دارد که این گونه ویروس در کشور شیوع پیدا نکند. پژوهشگر ایرنا در همین خصوص با «مسعود مردانی» عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، گفت و گویی انجام داده است که را در ادامه می خوانید:


ایرنا: از چه زمانی ویروس جدید کرونا، در انگلیس مشاهده شده و تا کنون به کدام کشورها سرایت کرده است؟
مردانی: ویروس جدید کرونا از اواخر شهریورماه سال جاری در جنوب لندن پیدا شده و از همین جا به جنوب انگلیس انتشار پیدا کرد و پس از آن به هلند، دانمارک و ایتالیا رسید و حتی هم اکنون گزارش هایی وجود دارد که در عمان هم این بیماری مشاهده شده و در استرالیا هم انتشار پیدا کرده است.
ایرنا: آیا واکسن کووید در مقابل ویروس جهش یافته کرونا مصونیت ایجاد می کند؟
مردانی: این ویروس جهش کروموزومی پیدا کرده اما خوشبختانه این جهش سبب تغییر ساختار کلی ویروس نشده است که واکسن کرونا را بی اثر کند و هنوز هم کشورهایی مانند انگلیس که خودشان درگیر این فرم جهش یافته از ویروس کرونا هستند از همین واکسن کرونا که وجود دارد استفاده می نمایند و بنظر می رسد که همین واکسن می تواند حتی برای عدم ابتلای به این فرم از ویروس که جهش یافته هم موثر باشد.
ایرنا: خصوصیت ها و تفاوت های گونه جدید ویروس کرونا نسبت به ویروس قبلی در چیست؟
مردانی: ویروس کرونای جدید که از انگلیس شیوع پیدا کرده است به شدت عفونی بوده و حتی میزانی ۲ برابری با ویروس کرونای قبلی دارد، ۷۰ درصد در تماسهای عادی و افرادی که مبتلا هستند سبب ابتلای جدید می شوند. پس این ویروس بسیار شدیدتر است و خیلی سریع در جامعه گسترش پیدا می کند و دوست دارد که خودش را به جای ویروس قبلی جایگزین کند.
ایرنا: تشخیص افراد مبتلا به این ویروس چگونه امکان پذیر است؟
مردانی: برای روش تشخیص این نوع از ویروس هفته ها یا ماه های وقت لازم است که ما بتوانیم تشخیص دهیم چونکه احتیاج به مطالعات فیلوژنتیک یا مطالعات کروموزومی دارد.
ایرنا: آیا مورد تازه ای از این ویروس در ایران مشاهده شده است؟
مردانی: در ایران مورد ثابت شده ای از این ویروس جدید وجود ندارد اما اگر مسافری از لندن وارد کشور شود، همانگونه که به هلند رفته ممکنست وارد ایران هم شود اما اینکه ما هم اکنون موردی پیدا کرده باشیم، آزمایش داده باشد و گفته باشیم که این فرم جهش یافته از ویروس کرونا است، تابحال پیدا نشده است.
ایرنا: دولت برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونای جدید چه اقداماتی انجام داده است؟
مردانی: در وهله نخست تمام پروازهایی که از مقصد لندن به تهران می آمد، قطع شده اند. تمام پروازهای مستقیم و غیر مستقیم که از کشورهای اروپایی به مقاصد واسط مانند امارات، دوحه، استانبول و جاهای دیگر می آید و مسافرانی وارد ایران می شوند، فهرست آنها تهیه شده و تست آنها گرفته می شود و همینطور افرادی که از کشورهای اروپایی وارد می شوند را در قرنطینه نگهداری می کنند تا اشتباهی که در مورد ویروس قدیمی کرونا به وجود آمد و از چین وارد کشور شد، دیگر تکرار نشود.منبع:

1399/10/08
12:57:56
5.0 / 5
1416
تگهای خبر: بیمار , بیماری , تولید , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان