علائم هشدار كووید ۱۹

علائم هشدار كووید ۱۹ به گزارش رژیم آسان یك متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری با اشاره به افزایش قابل توجه موارد ابتلای كووید 19 در مقایسه با پیك های قبل و همین طور افزایش ابتلاهای خانوادگی و موارد حاد بیماری طی یك ماهه اخیر، اظهار داشت: سفارش اكید این است كه در هر زمان و ساعتی چه در هفته و روزهای اول و چه در هفته دوم بیماری، با مشاهده هر كدام از علائم هشدار یعنی تب بیش از 5 روز، سرفه های مستمر و همراه با خلط و همین طور تنگی نفس، سریعابه پزشك و مراكز درمانی مراجعه شود.


دکتر علیرضا فاطمی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه در پیک اخیر همه گیری شاهد افزایش قابل توجه موارد مبتلاشدن در مقایسه با پیک های قبلی بیماری هستیم، اظهار نمود: ابتلاهای درون خانوادگی و مراجعه بیماران با شرایط حاد و شدید از مشخصه های اصلی پیک اخیر اپیدمی است، البته این مساله الزاما به مدلول خطرناک تر شدن ویروس نیست، بلکه کاهش سطح رعایت ها در میان خانواده ها و همین طور افزایش آمار مبتلاشدن از دلیلهای اصلی این مساله است، چونکه میزان بالای مبتلاشدن با افزایش تعداد مبتلایان بدحال ارتباط مستقیم دارد.
علایم اصلی کروناویروس در مبتلایان دو ماه اخیر
وی با اعلان اینکه علائم اصلی کروناویروس در مبتلایان دو ماه اخیر نسبت به ماه های قبلی تغییر چندانی نکرده است، عنوان کرد: کماکان تب، بدن درد، سردرد، سرفه و علائم گوارشی از اصلی ترین علائم این بیماری است. البته یکی از علایمی که از انتهای بهار شایع تر شد، اختلال در حس بویایی و چشایی مبتلایان است که وجود این علامت بویژه در فصول سرد سال و باتوجه به همزمانی بروز سایر بیماری های تنفسی همچون انفولانزا و سرماخوردگی، به تفکیک و افتراق این بیماری ها کمک زیادی می کند.
معاون آموزشی بیمارستان شهدای تجریش با اعلان اینکه هیچ یک از علائم کووید ۱۹ به صورت صد در صدی در تمامی بیماران بروز نمی کند، بیان کرد: حتی تب بعنوان شایع ترین علامت کرونا در صد در صد بیماران دیده نمی گردد، در همین راستا بااینکه از بین رفتن حس بویایی و چشایی ارزش بالایی در تشخیص کووید دارد، ولی نبود آن رد کننده ابتلای افراد نیست.
اکثر مبتلایان سیری خفیف و خود محدود شونده طی می کنند
این متخصص بیماری های عفونی با تاکید بر اینکه سفارش های پزشکی و درمانی به مبتلایان نسبت به ماه های قبل تغییری نکرده است، اظهار داشت: کماکان بیشتر مبتلایان یک سیر خفیف و خود محدود شونده را فقط با درمان های علامتی و استراحت در منزل طی می کنند، با این وجود سفارش کلی این است که با بروز علائم جدید و هشدارگونه حتما با پزشک مشورت کنند.


علایم هشدار کووید ۱۹
وی با اشاره به بعضی از علائم هشدار کووید، مطرح کرد: ادامه تب تا بیش از ۵ روز، بروز سرفه به صورت مستمر و مداوم خصوصا اگر همراه با خلط باشد و بروز تنگی نفس چه در حال استراحت و چه در هنگام فعالیت از مهمترین علائم هشدار این بیماریست که در این موارد سفارش نمی گردد که فرد همچنان به خود درمانی و درمان های علامتی ادامه دهد.
وی با تاکید بر مراجعه سریع به پزشک در زمان بروز علائم هشدار، اظهار داشت: شاید پزشک پس از بررسی و معاینه بیمار، همچنان به ادامه درمان قبلی و استراحت در منزل سفارش کند، ولی در این موارد حتما باید پزشک در ارتباط با ادامه درمان در بیمارستان و یا منزل تصمیم گیری کند.
فاطمی یکی از چالش های بیماری کووید ۱۹ را غیرقابل پیش بینی بودن روند و سیر بیماری در افراد دانست و اظهار داشت: معمولا علائم و آثار بیماری در هفته اول ناشی از تکثیر ویروس بوده و در هفته دوم علائم به دنبال پاسخ شدید سیستم ایمنی بدن بروز می کند.
سیر بیماری در هفته دوم
وی افزود: معمولا درمان بیمارانی که در هفته دوم بدحال می شوند، با چالش بیشتری مواجه می باشد، چونکه پزشک علاوه بر ویروس باید با سیستم ایمنی پیکر شخص هم جنگیده و واکنش های خیلی شدید آنرا مهار کند، پس سفارش اکید این است که در هر زمان و ساعتی چه در هفته و روزهای اول و چه در هفته دوم، بیمار با مشاهده هر کدام از علائم هشدار یعنی تب بیش از چند روز، سرفه های مستمر و همراه با خلط و تنگی نفس، سریعا به پزشک و مراکز درمانی مراجعه کند.
توصیه های پزشکی برای درمان در منزل
او همینطور در ارتباط با بیمارانی که در منزل دوره بیماری را طی می کنند، سفارش کرد: استراحت با هدف ارائه فرصت ترمیم و بهبود به بدن، مصرف بالای مایعات سالم و طبیعی، استفاده از دمنوش های گیاهی مطمئن، مصرف لبنیات و آبمیوه های طبیعی، مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین و محتوای کمتر چربی و همین طور مواد غذایی تقویت کننده سیستم ایمنی به بازگشت انرژی بیمار و روند بهبودی کمک زیادی می کند.
فاطمی با اعلان اینکه چندین برابر تعداد بیماران بستری در بیمارستان، بیمارانی هستند که به صورت سرپایی معاینه و با همین سفارش های خانگی درمان می شوند، اظهار نمود: بسته به نظر پزشک درمان های علامتی و دارویی نیز در منزل تجویز می شود ولی سفارش اکید می شود که بیماران به صورت خودسرانه نسبت به مصرف دارو اقدام نکنند.
ارتباط آلودگی هوا با تشدید بیماری و اپیدمی کرونا
این متخصص عفونی همین طور درباب ارتباط آلودگی هوا با تشدید بیماری و اپیدمی کرونا، اظهار نمود: ثابت شده که بیشتر ویروس های تنفسی در هوای ساکن؛ که مشخصه اصلی هوای آلوده و پدیده وارونگی هواست، ماندگاری بالاتری در محیط دارند، پس در این شرایط شانس انتقال بیماری به سایرین افزوده می شود، از جانب دیگر وجود گازهای سمی در هوای آلوده زمینه را برای التهاب مجاری تنفسی فراهم نموده و در این شرایط پذیرش ویروس و لطمه پذیری فرد نیز بیشتر می شود.
وی با تاکید بر لزوم پرهیز از حضور سالمندان، کودکان، افراد دارای بیماری های زمینه ای و سایر افراد در معرض خطر در محیط های باز در شهرها و مناطق دارای آلودگی هوا، اظهار نمود: البته رعایت پروتکل های بهداشتی و پوشش ماسک علاوه بر تاثیرگذاری در پیش گیری از بروز بیماری های تنفسی، لطمه های ناشی از آلودگی هوا را نیز می کاهد.
فشار ناشی از اپیدمی بر بیمارستان ها طی ماه اخیر چندبرابر شده
متخصص عفونی بیمارستان شهدای تجریش با اشاره به افزایش شدید بار ناشی از بیماری کرونا بر دوش کادر درمان و بیمارستان ها بویژه در پیک سوم بیماری، عنوان کرد: طی ۹ ماه گذشته بخش های کرونایی بیمارستان ها بی وقفه فعال بوده ولی فشار ناشی از اپیدمی طی ماه اخیر چندبرابر شده و بیشتر بیمارستان های دولتی را با مشکل کمبود تخت و نیروی انسانی مواجه کرده است.
فاطمی در خاتمه با تاکید بر اینکه سطح رعایت پروتکل ها و اصول بهداشتی از طرف مردم با افزایش موارد بیماری و تحمیل بار ناشی از آن بر کادر درمان و بیمارستان ها مرتبط می باشد، اظهار داشت: ثابت شده هر زمانی که رعایت پروتکل ها کاهش یافته و یا مسافرت ها و تجمع ها افزایش یافته، طی کمتر از دو هفته بیمارستان ها با حجم بالایی از بیماران مواجه می شوند، پس باتوجه به شرایط غیرقابل پیش بینی بیماری و لطمه پذیری همه افراد در مقابل آن، باید بیش از پیش بر رعایت پروتکل های بهداشتی، فاصله گذاری های فیزیکی، پوشش ماسک و اعمال مداخلات جدی تر برای کنترل بیماری تاکید شود.
منبع:

1399/08/06
22:38:03
5.0 / 5
1821
تگهای خبر: آموزش , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان