شباهت مكانیسم مرگ سلول های عصبی در آلزایمر، دیابت و اختلال دوقطبی

شباهت مكانیسم مرگ سلول های عصبی در آلزایمر، دیابت و اختلال دوقطبی رژیم آسان: عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان از اشتراك مكانیسم مرگ سلول های عصبی در آلزایمر، دیابت و اختلال دو قطبی آگاهی داد و احتمال داد اگر درمانی برای آلزایمر مقابل این پروتئین خاص یافت شود، ممكنست به دیابت و اختلال دوقطبی نیز قابل تعمیم باشد.


دکتر کوروش شاه پسند در گفت و گو با ایسنا درباره نتیجه یکی از آخرین تحقیقات خود و همکارانش، اظهار داشت: ما به داده های جدیدی در خصوص این که مکانیسم مرگ سلول های عصبی در آلزایمر، دیابت و اختلال دوقطبی مشترک است و عامل مرگ آنها یکسان است، دست یافتیم.
وی درباره عامل مرگ این سلول های عصبی، اظهار داشت: عامل مرگ آنها حالت خاصی از پروتئینی به نام تائو است که در شرایط آلزایمری گرفتار تغییرات غیرطبیعی و در نهایت سبب مرگ سلول های عصبی می شود. در شرایط استرسی دیابت و اختلال دوقطبی نیز همین وضعیت برای پروتئین تائو رخ می دهد و همان حالتی را به خود می گیرد که موقع آلزایمر به آن گرفتار می شود.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان بیان کرد: پیش بینی می نماییم اگر درمانی برای آلزایمر مقابل این پروتئین خاص یافت شود، ممکنست به دیابت و اختلال دوقطبی نیز قابل تعمیم باشد.
شاه پسند درباره وضعیت فعلی داروی آلزایمر که قبل تر اعلام گردید در سطح آزمایشگاهی به دست آمده است، اظهار داشت: هنوز کارآزمایی بالینی دارویی که در سطح آزمایشگاهی به درمان آلزایمر پاسخ مثبت داده بود، آغاز نشده است.
منبع:

1399/07/12
13:52:19
5.0 / 5
1857
تگهای خبر: دارو , درمان , دیابت , طب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان