تأثیر مخرب كووید-۱۹ بر ۴۷۶ میلیون مردم بومی جهان

تأثیر مخرب كووید-۱۹ بر ۴۷۶ میلیون مردم بومی جهان به گزارش رژیم آسان آنتونیو گوترش، دبیركل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز بین المللی مردم بومی جهان اعلام نمود كه كووید-۱۹ تاثیر مخربی بر بیشتر از ۴۷۶ میلیون مردم بومی در سرتاسر دنیا داشته است.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا، دبیرکل سازمان ملل در اینباره تصریح کرد: در طول تاریخ، مردم بومی توسط بیماری هایی نشات گرفته از مناطق دیگر از بین رفته اند که هیچ مصونیتی در مقابل آنها نداشتند.
وی تصریح کرد: قبل از همه گیری فعلی، مردم بومی از قبل با نابرابری های ریشه دار، ننگ و تبعیض روبرو شده بودند. برای مثال دسترسی نامناسب به مراقبت های بهداشتی، آب تمیز و دفع بهداشتی فاضلاب، صدمه پذیری آنان را زیاد می کند. مردم بومی در درجه نخست در مشاغل سنتی و اقتصادهای معیشتی یا در بخش غیر رسمی کار می کنند و همه اینها به شدت تحت تاثیر این همه گیری قرار گرفته اند.
گوترش در ادامه تشریح کرد: زنان بومی که غالباً تأمین کننده اصلی غذا و تغذیه خانواده های خود هستند با تعطیل شدن بازارهای صنایع دستی، تولید و کالاهای دیگر بخصوص تحت فشار قرار گرفته اند. همینطور باید با فوریت به مشکلات کودکان بومی بپردازیم که دسترسی به فرصت های یادگیری مجازی ندارند.
بنابر اظهارات دبیرکل سازمان ملل، در سراسر جهان، مردم بومی در صف نخست اقدامات دشوار زیست محیطی و اقلیمی بوده اند و لغو اجرای اقدامات حفاظت از محیط زیست در طول این بحران، باعث افزایش دست درازی معدنچیان و چوب بران غیرقانونی به سرزمین های مردم بومی شده است. خیلی از افراد بومی قربانی تهدیدها و خشونت ها شده اند و بسیاری هم جان خویش را از دست داده اند.
در رویارویی با چنین تهدیداتی، مردم بومی تاب آوری فوق العاده ای نشان داده اند. جوامع بومی با استقلال برای مدیریت زمین ها، قلمرو و منابع خود، امنیت غذا و مراقبت را از راه محصولات و طب سنتی تضمین کرده اند.
بنابر گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان ملل متحد، مردم "کارن" در تایلند آیین باستانی خود "Kroh Yee" "کروه یی" یا بسته شدن روستا را برای مقابله با همه گیری، احیا کرده اند.
چنین راهکارهایی در سایر کشورهای آسیا و آمریکای لاتین اعمال شده است که جوامع، مناطق خویش را برای پیشگیری از ورود افراد می بندند.
تحقق حقوق افراد بومی به معنای اطمینان از مشارکت و سهیم شدن آنان در پاسخ و راهکارهای بهبودی از کووید-۱۹ است.
گوترش در ادامه تصریح کرد: باید با مردم بومی در تلاش ها برای بازسازی مستحکم تر و بهبودی بعد از بحران، مشورت شود. از آغاز همه گیری جهانی، کارگزاری های تخصصی سازمان ملل متحد کوشیده اند تا از حقوق مردم بومی حمایت کنند. ما برای حفاظت از سلامتی و ایمنی و تأمین دسترسی به حمایت اجتماعی و فرصت های اقتصادی، کمک کرده ایم و نظام ملل متحد به تحقق اعلامیه ملل متحد درباره حقوق افراد بومی و تقویت تاب آوری آنان، متعهد باقی می ماند.
منبع:

1399/05/19
21:19:07
5.0 / 5
1959
تگهای خبر: بیمار , بیماری , تغذیه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان