علایم و عوامل زایمان زودرس

علایم و عوامل زایمان زودرس رژیم آسان: زایمان زودرس و قبل از موعد به وضعیتی اطلاق می شود كه نوزاد بیشتر از سه هفته پیش از تاریخ تعیین شده متولد شود. به بیان دیگر، تولد زودرس قبل از هفته سی و هفت حاملگی رخ می دهد.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا، نوزادانی كه گرفتار تولد زودهنگام و قبل از موعد می شوند اغلب با مشكلات جسمی مواجهند. بطور معمول عوارض ناشی از تولد زودهنگام متفاوت می باشد. با این وجود هر چه نوزاد زودتر از زمان تعیین شده متولد شود با خطر بیشتری روبرو می شود.
از جمله نشانه های تولد زودهنگام می توان به موارد زیر اشاره كرد:
- جثه بدنی كوچك با سر بزرگ
- پوشیده بودن بدن نوزاد با موهای بسیار نازك
- پایین بودن دمای بدن خصوصاً بلافاصله بعد از تولد
- مشكل تنفسی
- عدم واكنش برای مكیدن شیر یا بلع آن
از جمله شاخصهای خطرزا در تولد قبل از موعد می توان به موارد زیر اشاره كرد:
- سابقه زایمان زودهنگام
- چندقلوزایی
- وقفه كمتر از شش ماه بین حاملگی ها
- حاملگی به روش لقاح مصنوعی
- استعمال سیگار یا مواد مخدر
- ابتلای مادر به بیماری های مزمن از قبیل فشار خون بالا و دیابت
بنابر گزارش سایت تخصصی "مایوكلینیك"، همین طور به دلیلهای ناشناخته ای زنان سیاه پوست بیشتر از زنان دیگر احتمال دارد گرفتار وضع حمل زودهنگام شوند. هرچند احتمال بروز این مشكل برای تمامی زنان حامله وجود دارد. در واقع در خیلی از زنان حاملگی كه گرفتار این عارضه می شوند شاخصهای خطرزای شناخته شده ای مشاهده نمی گردد.
درحالیكه تمام نوزادان نارس و زودرس گرفتار مشكلات جسمی نمی شوند با این وجود تولد زودهنگام با مشكلات جسمی كوتاه مدت و طولانی مدت هم راه است. بطور كلی، هر چه نوزاد زودتر متولد شود بیشتر در معرض مشكلات جسمی قرار دارد. بعضی از این عوارض هنگام تولد ظاهر می شوند درحالیكه علایم بعضی از آنها سال ها بعد بروز پیدا می كند.
برای مثال مشكلات تنفسی، قلبی، مغزی، متابولیك و سیستم ایمنی همچون عوارض تولد زودهنگام هستند كه در هفته های نخست بروز می كنند.
همین طور در طولانی مدت تولد زودهنگام به بروز مشكلاتی همچون فلج مغزی، اختلال در یادگیری، مشكلات بینایی، شنوایی، رفتاری و روان شناختی منجر می شود.

تاثیر گرمای هوا بر زایمان زودهنگام
علاوه بر موارد فوق تازه ترین تحقیقات پزشكی نشان میدهد كه گرمای هوا نیز با افزایش موارد تولد نوزادان نارس ارتباط دارد.
به نوشته روزنامه ژاپن تودی، پژوهشگران اعتقاد دارند كه آب و هوای گرم می تواند سبب افزایش احتمال تولد قبل از موعد در نوزادان شود؛ پدیده ای كه به سلامت نوزاد لطمه می زند و احتمال می رود با بالا رفتن هر چه بیشتر دما در اثر پدیده تغییرات اقلیمی، این مساله تشدید شود.
تعدادی از محققان در كالیفرنیا اظهار داشتند: در فاصله سال های ۱۹۶۹ تا ۱۹۸۸ بطور میانگین ۲۵ هزار كودك در دوره گرم تر سال حدود دو هفته زودتر متولد شده اند.
درحالیكه معین نمی باشد چرا مادران حامله در دمای آب و هوایی بالا زودتر وضع حمل می كنند، پژوهشگران آگهی دادند تولد نوزادان قبل از زمان طبیعی، موضوعی است كه باید جدی گرفته شود.
پژوهشگران تاكید كردند: تولد زودهنگان نوزادان می تواند بر روند رشد آنان تاثیر گذاشته و حتی این تاثیرات برای طولانی مدت ادامه پیدا كند هرچند لازم است تحقیقات بیشتری در این رابطه صورت گیرد.
بگفته پژوهشگران آب و هوای گرم سطح هورمون اكسی توسین در بدن مادر را كه تنظیم كننده زمان وضع حمل است بالا می برد. هرچند ممكنست گرمای هوا سبب وارد شدن فشار بر سیستم قلبی-عروقی و زایمان زودهنگام شود.
منبع:

1398/09/20
21:39:06
5.0 / 5
4659
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , دیابت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان