مروری بر نتایج یك پژوهش؛

چه عواملی بر كیفیت خواب بیماران موثر است؟

چه عواملی بر كیفیت خواب بیماران موثر است؟ رژیم آسان: از اساسی ترین مشكلات بیماران بستری در بخش های مراقبت های ویژه كیفیت خواب آنها است، در این بخش ها عوامل مخل آسایش دیداری و شنیداری مختلف وجود دارد كه می تواند بر نتایج درمان بیمار تاثیر منفی بگذارد.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا، اختلال خواب یكی از مهم ترین و شایع ترین استرسورهای بخش مراقبت های ویژه است. بیماران بستری در بخش مراقبت های ویژه نیز اختلال خواب را بعنوان یكی از استرس آورترین تجربیات خود و نیز بعنوان یكی از مهم ترین عوامل ایجاد ناراحتی در این بخش گزارش كرده اند.
خواب برای ذخیره و بازسازی انرژی و بهبود وضعیت جسمی لازم است و محرومیت از آن دارای نتایج فیزیولوژیك وسیعی برای بیماران به ویژه بیماران بدحال است. كمبود و اختلال خواب جزء یكی از مهم ترین استرسورها شمرده می شود و با افزایش سطح كورتیزول و كاهش لنفوسیت ها و منوسیت ها منجر به سركوب سیستم ایمنی می شود.»
در پژوهشی كه در ارتباط با "تاثیر استفاده همزمان از گوش بند و ماسك چشمی در شب بر كیفیت خواب بیماران بستری در بخش مراقبت های ویژه" توسط تیم پژوهشگران متشكل از سیمین شرفی (دانشكده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشكی بیرجند)، فاطمه حاجی آبادی (دانشكده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشكی مشهد)، مهدیه راضی(دانشكده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشكی بیرجند) و مهناز بهرامی(دانشكده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشكی مشهد) انجام شده، آمده است: « استفاده همزمان از گوش بند وماسك چشمی در بهبود كیفیت خواب بیماران بستری در بخش مراقبت های ویژه موثر بود، بدین سبب بعنوان یك روش ساده، كم هزینه و موثر می تواند در این بیماران مورد استفاده قرار بگیرد و در پیش گیری از عوارض ناشی از اختلال در خواب كمك كننده باشد.»
در این پژوهش كه با جامعه آماری 73 بیمار بستری در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان های قائم(عج) و امام رضا(ع)مشهد انجام شده، آمده است: « پاسخ های منفی دیگر به كمبود خواب عبارتند از تغییر در تهویه و تنفس، انقباض عروق محیطی، تغییر حركات معده ای_روده ای، تغییرات بیوشیمیایی خون و ادرار و افزایش تنش اسكلتی_عضلانی، كمبود خواب در ایجاد اختلال در عملكرد عضلانی راه های هوایی فوقانی موثر است و بدین سان روند جداسازی بیمار از ونتیلاتور را تحت تاثیر قرار می دهد.»
پژوهشگران می گویند: « از آنجائیكه مراقبت از بیماران بدحال متكی به استفاده از انواع ابزارهای تكنیكی با آلارم های حمایتی گوناگون و نیاز به وجود پرسنل رده های بالا كه منجر به مشاوره ها و مكالمه های گوناگون بر بالین بیمار می شود، است در نتیجه سر و صدا بعنوان یكی از مهم ترین عوامل مختل كننده خواب در بیماران بدحال معرفی شده است. قرار گرفتن بیماران بخش مراقبت های ویژه در معرض سروصدای زیاد موجب افزایش شمار بیدار شدن و كاهش زمان خواب می شود.
میانگین سروصدای شبانه در بخش مراقبت های ویژه در حدود 56 دسی بل با ماكزیمم 86 دسی بل است، در صورتیكه در سال 1397، EPA سفارش كرد كه سروصدای بیمارستان نباید بطور میانگین از 45 دسی بل در روز و 35 دسی بل در شب تجاوز كند و پس از گذشت بیشتر از 40 سال این سفارش به قوت خود باقی است.»
شرفی و همكارانش می گویند: «موضوع مهم دیگر در این زمینه بحث ریتم گردشی است كه مهم ترین عامل موثر خارجی بر این ریتم، نور و تاریكی است. در بخش مراقبت های ویژه نور همیشه وجود دارد. نور درخشان جهت بررسی بیمار و مشاهده دقیق و انجام مراقبت ها و نیز در هنگام پذیرش و انتقال بیماران لازم است. در معرض نور قرار گرفتن در طول شب موجب سركوب ترشح ملاتونین و به دنبال آن اختلال در سیكل خواب و بیدار شدن های مكرر و عوارض ناشی از بیخوابی می شود. گرچه اهتمام می شود درطی شب از شدت روشنایی این بخش كاسته شود ولی بسته به شدت بدحال بودن بیماران میزان این نور متفاوت می باشد.»
در نتایج این پژوهش آمده است: « استفاده همزمان از ماسك چشمی و گوش بند می تواند بعنوان مداخله پرستاری موثر و هزینه اثربخش در بخش های مراقبت های ویژه توسط پرستاران و مسئولین بخش های مورد توجه قرار گیرد تا به ارتقاء سطح كیفیت خواب بیماران كمك گردد.»
این پژوهش در شماره چهارم مجله پرستاری مراقبت های ویژه انتشار یافته است.
منبع:

1398/08/27
13:12:18
5.0 / 5
4553
تگهای خبر: بیمار , پزشك , خواب , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان