رییس مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت مطرح كرد

نظام سلامت، در حال پوست اندازی، ضرورت توسعه خودمراقبتی در كشور

نظام سلامت، در حال پوست اندازی، ضرورت توسعه خودمراقبتی در كشور به گزارش رژیم آسان رئیس مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اظهار داشت: نظام سلامت در حال پوست اندازی، تحول گفتمانی و حركت به سمت تضمین سلامت آتیه كشور است و در این راستا باید الزامات لازم مانند توانمندسازی اجتماع محور، توسعه سهم خودمراقبتی از كل مراقبت های سلامت، نظام سلامت الكترونیك شامل پرونده الكترونیك سلامت، نظام ارجاع، استقرار و توسعه پزشكی خانواده و حاكمیت راهنماهای بالینی، آماده و تكمیل شود.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا، دكتر كیانوش جهانپور درباره حركت نظام سلامت به سمت تضمین سلامت شهروندان اضافه كرد: یكی از مهم ترین مسائل در زمینه تضمین سلامت جامعه، توانمندسازی اجتماع محور و ارائه آموزش های لازم در زمینه خودمراقبتی است و در واقع باید خودمراقبتی را یكی از قطعات مهم تضمین كننده سلامت جامعه دانست و امروز ۷۵ تا ۹۰ درصد خدمات سلامت عملا سهم خود مراقبتی است و تنها ۱۰ تا ۲۵ درصد خدمات بهداشتی و درمانی از طرف نظام ارائه خدمت ارائه می شود.

وی افزود: خودمراقبتی شامل اقداماتی است كه هر فرد، از دانش و مهارت خود بعنوان یك منبع استفاده می نماید تا به صورت مستقل، از سلامت خود مراقبت كند و در همه سطوح پیشگیری، درمان و بازتوانی قابل تعریف است؛ به این معنا كه تصمیم گیری درباره خود و با اتكا به خود و برمبنای آموزش های مدون و همگانی اتفاق می افتد. البته این تصمیم گیری می تواند شامل مشورت و كسب كمك تخصصی یا غیرتخصصی از دیگران نیز اتفاق افتد.

جهانپور بیان كرد: خودمراقبتی فعالیتی است كه مردم برای تامین، حفظ و ارتقای سلامت خود انجام می دهند، اما گاهی این مراقبت به فرزندان، خانواده، دوستان و جامعه پیرامونی هم گسترش پیدا می كند. یعنی فعالیت هایی كه افراد برای مراقبت از خود یا خانواده خود جهت حفظ سلامت و پیش گیری از مبتلاشدن به بیماری ها انجام می دهند را برای سایر افراد هم در حد بضاعت و توان انجام دهند.

رئیس مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: در این زمینه معمولا مادر خانواده نقش مهم و اساسی دارد. در این زمینه، شیوه اصلی كار در كنترل سلامتی جامعه بوسیله كنترل عوامل ایجاد خطر و بیماری زا انجام می شود. البته باید توجه كرد كه خودمراقبتی رفتاری داوطلبانه و آموخته شده است. همین طور حق و مسئولیتی همگانی شمرده می شود كه افراد برای حفظ سلامت خود، خانواده و نزدیكان خود انجام می دهند. همین طور می توان خودمراقبتی را قسمتی از نظام مراقبت های نوزادان، كودكان، نوجوانان و سالمندان نیز دانست.

بنابر اعلام وبدا، او در آخر اضافه كرد: نظام سلامت ما ناگزیر از پوست اندازی و تحول گفتمانی است و اگر از گام دوم تحول نظام سلامت صحبتی می شود، در واقع سخن از یك تغییر پارادایم و تحول در گفتمان رایج سلامت است برای پاسخ دادن به نیازهای امروز و فردای جامعه ایرانی در حوزه سلامت.
منبع:

1398/06/11
18:59:30
5.0 / 5
4810
تگهای خبر: آموزش , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان