در گفت وگو با رژیم آسان مطرح شد

75مركز تشخیص زودرس سرطان در كشور، وضعیت دسترسی به داروهای سرطان

75مركز تشخیص زودرس سرطان در كشور، وضعیت دسترسی به داروهای سرطان رژیم آسان: رئیس اداره كنترل سرطان وزارت بهداشت با تاكید بر اهمیت نقش مراكز تشخیص زودرس سرطان در كشور، در عین حال درباره آخرین وضعیت راه اندازی مراكز تشخیص زودرس سرطان و همین طور وضعیت داروهای سرطان توضیح داد.


دكتر علی قنبری مطلق در گفت و گو با ایسنا، با تاكید بر اهمیت تشخیص زودرس سرطان اظهار داشت: سال قبل از مجموع ۱۳۷ مركز تشخیص زودرس سرطان در كشور، ۷۵ مركز راه اندازی شد و در حال تكمیل سایر مراكز هستیم. در این زمینه با محدودیت های كمبود بودجه روبه رو بودیم، اما امیدواریم مراكز باقی مانده نیز سریع تر به چرخه ارائه خدمات اضافه شوند.
وی ادامه داد: در فاز اول توسعه برنامه، برنامه ریزی كشوری باید به تدریج توسعه یابد. در همین زمینه در ۵۰هزار نفر از جمعیت تحت پوشش هر دانشگاه علوم پزشكی برنامه تشخیص زودهنگام سرطان را در نظام شبكه بهداشتی در نظر داریم. همین طور با راه اندازی نظام ارجاع در نهایت ظرف چند ماه آینده ارجاع بیماران برای دریافت خدمات از سطح یك به سطح دو كه بیمارستان ها هستند، به صورت الكترونیك صورت خواهد گرفت و بازخورد این امر به سطح یك خدمات منعكس می شود.
رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت، راه اندازی برنامه های كشوری را امری دشوار خواند و اضافه كرد: در سطح نظام شبكه بهداشتی_درمانی كشور، راه اندازی تشخیص زودهنگام سرطان نیز مانند هر برنامه دیگری با دشواری هایی روبه رو است. مهم ترین دستاورد مورد انتظار ما شناسایی افراد مشكوك به سرطان های شایع و پیگیری افرادی است كه سابقه خانوادگی سرطان داشته اند.
وی با تاكید بر اینكه بیماران مبتلا بعد از شناسایی باید در كوتاه ترین زمان ممكن به خدمات درمانی دسترسی پیدا كنند، اضافه كرد: تابحال خدمات شناسایی، غربالگری و درمان در نظام شبكه درمانی كشور ارائه نمی شده و بیمار برمبنای تشخیص پزشك و درخواست خودش مورد بررسی قرار می گرفت كه این مساله موجب تاخیر در تشخیص می شد؛ بدین سبب اصلی ترین تاثیر این اقدامات تشخیصی در چارچوب نظام شبكه، دریافت خدمات توسط بیمار در كوتاه ترین زمان ممكن و ارجاع الكترونیك خدمات است.
قنبری مطلق افزود: این اقدامات منجر به پیش گیری از سرطان، تشخیص زودهنگام سرطان و در نهایت كاهش مرگ ومیر ناشی از سرطان در كشور خواهیم بود.
وی با اشاره به اینكه علاوه بر خدمات تشخیص زودرس سرطان در این مراكز، قسمتی از خدمات درمانی كه تاثیرات پیشگیرانه دارند نیز به بیمار ارائه می شود، اضافه كرد: به جز مشاوره و خدمات تشخیصی، اقدامات درمانی كه منجر به پیش گیری از بیماری ثانویه باشند نیز به بیمار ارائه می شوند. بعنوان مثال اگر شخصی پلیپ روده بزرگ داشته باشد، با برداشتن این پلیپ علاوه بر آنكه اثرات درمانی را شاهد می باشیم، می توانیم از بروز سرطان بعدی در این فرد جلوگیری نماییم.
رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت شایع ترین سرطان میان مردان را سرطان معده و در زنان سرطان سینه معرفی و اشاره كرد: در كودكان البته آمار متفاوت است؛ اما بطور عام، سرطان های خونی و سرطان های مغز بالاترین میزان بروز را در سنین زیر ۱۴ سال دارند.
وی درباب تامین داروی بیماران سرطانی اظهار داشت: درحال حاضر كمبود قابل توجهی برای دارو مشاهده نشده؛ البته امكان دارد به صورت گذرا كمبود دارو در بازار را شاهد باشیم، اما این روند پایدار نبوده است.
منبع:

1398/06/02
13:31:37
5.0 / 5
4658
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان