در گفت وگو با رژیم آسان عنوان شد

چگونگی شناسایی و غربالگری كودكان اوتیسم، لزوم تشخیص بهنگام بیماری

چگونگی شناسایی و غربالگری كودكان اوتیسم، لزوم تشخیص بهنگام بیماری رژیم آسان: اوتیسم یا درخودماندگی نوعی اختلال رشدی است و تاكید متخصصان آن است كه تشخیص هرچه سریع تر این اختلال می تواند منجر به بروز مهارت های لازم برای رسیدن به حداكثر توانایی كودك شود.


سعیده صالح غفاری_ مدیرعامل انجمن اوتیسم ایران در گفت و گو با ایسنا، با تاكید بر ضرورت تشخیص هرچه سریع تر بیماری اوتیسم، اظهار داشت: اختلال افراد طیف اوتیسم هرچه سریعتر تشخیص داده شود، آموزش پذیری آنها راحت تر خواهد بود و از یك سطح توانایی مؤثری در جامعه برخورد خواهند شد. آنها می توانند حداقل مهارت های فردی خودرا كسب كنند و به مدرسه بروند، اما اگر تشخیص زودهنگام اتفاق نیفتد متأسفانه این بچه ها پس از شش سالگی نسبت به آموزش پذیری برای تغییر و اصلاح رفتار و برنامه های توانبخشی مانند كاردرمانی ذهنی و جسمی، مقاوم می شوند.
وی ادامه داد: انجمن اوتیسم بارها از وزارت بهداشت، سازمان بهزیستی و آموزش و پرورش استثنایی برای مباحث غربالگری این كودكان درخواست هایی را داشته است تا غربالگری را جدی تر گرفته و در دستور كار خود قرار دهند. وزارت بهداشت غربال كودكان زیر دو سال را در شبكه بهداشت كشوری خود پایلوت كرده است. این برنامه در سه استان از مهرماه سال ۹۷ شروع شده است. كودكان متولد شده برای انجام خدمات بهداشتی مانند اندازه گیری قد و وزن به خانه های بهداشت بازگشت می كنند و در همان جا سعی كردیم تا بتوانیم مراحل رشد و تكامل كودكان را در نظر گرفته و شناسایی اوتیسم را در آنها در دستور كار قرار دهیم.
مدیرعامل انجمن اوتیسم افزود: اگر به هر دلیلی كودكان پیش از دوسالگی توسط افراد وزارت بهداشت و خانه های بهداشت غربال نشوند، بعد از دوسالگی هنگام ورود به مراكز آموزشی مانند مهدكودك ها، توسط بهزیستی شناسایی و غربال می شوند. در فرم های طراحی شده خاص تخصصی كه در سامانه شناسایی اوتیسم وجود دارد، كودكان طیف اوتیسم غربالگری می شوند. بخش دیگر خدمات بهزیستی مربوط به سامانه آنلاین است كه ظاهراً پرسشنامه ای فرندلی در این سامانه طراحی شده كه جزئیات بیشتر آنرا سازمان بهزیستی می تواند بیان كند.
او در آخر غربالگری مرحله سوم را هنگام ورود به مدرسه معرفی نمود و اضافه كرد: بعضی از كودكان هم هستند كه نه بوسیله خانه های بهداشت و نه بوسیله سامانه بهزیستی شناسایی نمی شوند كه در نتیجه هنگام ورود به مدرسه توسط آموزش و پرورش استثنایی مورد غربالگری قرار می گیرند. باید نهایتاً تا شش سالگی فرآیند تشخیص بیماری طی شده باشد. امیدواریم كه با تلاش های صورت گرفته توسط انجمن اوتیسم، وزارت بهداشت، سازمان بهزیستی، رسانه ها و. …خانواده ها تشویق شوند تا به سامانه غربالگری مراجعه نموده و پس از درنوردیدن این مراحل نسبت به بیماری كودك خود آگاه شوند. البته تشخیص نهایی بیماری برای كودك مشكوك به اوتیسم، تنها توسط روانپزشك كودك و نوجوان و یا نهایتاً متخصص مغز و اعصاب قابل تأیید است.
منبع:

1398/04/22
14:39:33
5.0 / 5
4508
تگهای خبر: آموزش , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان