زمان رضایت گیری برای اهدای عضو از مرگ مغزی، در ایران چقدر است؟

زمان رضایت گیری برای اهدای عضو از مرگ مغزی، در ایران چقدر است؟ رژیم آسان: رئیس مركز مدیریت پیوند و بیماری های وزارت بهداشت ضمن مقایسه زمان رضایت گیری برای اهدای عضو از مرگ مغزی در ایران و برخی كشورهای دیگر، اظهار داشت: زمان رضایت گیری برای این مساله در ایران بین 6 تا نود ساعت به طول می انجامد.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا، دكتر مهدی شادنوش با اشاره به اینكه كشور اسپانیا رتبه اول اهدای عضو در سطح جهان را دارد، اشاره كرد: در خیلی از كشورها كه در حوزه اهدای عضو فرهنگسازی گسترده ای انجام شده است، میانگین زمان رضایت گیری از خانواده ها، ۴ تا ۶ دقیقه محاسبه شده است؛ چونكه در این كشورها خانواده ها از قبل اطلاعات صحیح و لازم درباب مرگ مغزی و اهدای عضو را كسب كرده اند. اما در ایران به جهت اینكه خانواده ای راضی به اهدای عضو شود، زمان رضایت گیری بین ۶ تا ۹۰ ساعت به طول می انجامد.

وی تصریح كرد: در گزارش های جهانی امسال، جزیره مالتا كه ۴۸۰ هزار نفر جمعیت دارد، رتبه ۶ جهانی را در حوزه اهدای عضو كسب كرده است؛ درحالی كه در سه تا چهار سال اخیر در حیطه اهدای عضو فعالیت آنچنانی نداشته است. بدین سبب با فرهنگ سازی صحیح توانسته به پیشرفت خوبی در این زمینه رسیده و با عنایت به جمعیت تحت پوشش عدد ۳۰ را در شاخص PMP (تعداد اهدای عضو در یك میلیون نفر جمعیت) كسب كرده است.
بنابر اعلام وبدا، شادنوش اضافه كرد: برای ایران با عنایت به جمعیت تحت پوشش، عدد ۴۰ برای شاخص PMP مطلوب است، اما متاسفانه این شاخص هم اكنون ۱۱.۵ است. بدین سبب تا نقطه مطلوب فاصله بسیار زیادی داریم و این مساله لزوم فرهنگ سازی بیشتر در حوزه اهدای عضو را بیشتر از پیش نمودار می كند.

رئیس مركز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت اشاره كرد: برخی از خانواده ها مرگ مغزی را با اموری مانند كما اشتباه می گیرند. در مورد كما امكان بازگشت فرد وجود دارد. اما فردی كه مرگ مغزی می شود، امكان بازگشت به حیات را ندارد. خانواده ها باید بدانند كه پس از تایید مرگ مغزی عزیزشان از طرف متخصصان خبره، امكان حیات مجدد وجود ندارد. بدین سبب با تصمیم صحیح و بموقع می توانند حداقل جان سایر بیمارانی كه نیازمند عضو پیوندی هستند را نجات دهند.
منبع:

1398/04/19
14:47:02
5.0 / 5
4500
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان