۵ میلیون نفر در ایران دیابت دارند

۵ میلیون نفر در ایران دیابت دارند به گزارش رژیم آسان رئیس انجمن دیابت ایران اظهار داشت: حدود پنج میلیون نفر در ایران به دیابت مبتلا هستند كه البته طبق تحقیقات جهانی نیمی از مبتلایان به دیابت از بیماری خود اطلاعی ندارند.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا، دكتر كامران نیكوسخن در حاشیه همایش دیابت اظهار داشت: حدود ۵ میلیون نفر در ایران به دیابت مبتلا هستند كه البته طبق تحقیقات جهانی نیمی از مبتلایان به دیابت از بیماری خود اطلاعی ندارند و به یقین آمار مبتلایان بسیار بیشتر از این است.
وی اظهار داشت: خیلی از افراد در جامعه، دیابت را تنها بعنوان یك بیماری ساده اختلال در قند خون می شناسند كه فرد می تواند بعد از مبتلا شدن به آن تا آخر عمر از راه مصرف قرص های كاهنده قند خون و در نوع شدیدتر آن، تزریق انسولین به زندگی عادی اش ادامه دهد. اما واقعیت این است كه وجود اختلال در قندخون تنها یك بیماری ساده نیست، بلكه در صورت عدم شناسایی و مراقبت می تواند منشا خیلی از بیماری های غیرواگیر شده و خیلی از اعضای مهم و اساسی بدن همچون قلب، كلیه و چشم ها را از بین ببرد.
وی ادامه داد: سن افراد یكی از مهم ترین عوامل خطر مبتلا شدن به دیابت است و سفارش می شود افراد بالای ۴۵ سال از لحاظ دیابت غربالگری شوند و آزمایش قند انجام دهند، در صورتیكه مشكلی نداشتند باید هر سه سال یكبار این آزمایش را تكرار كنند.
نیكوسخن اظهار داشت: عدم كسب دانش وآگاهی كم در ارتباط با بیماری مزمنی چون دیابت، مشكلی رایج در میان افراد مبتلا به این بیماری است. این امر می تواند منجر به عوارض جدی در بیماران شود و هزینه های سنگینی را به نظام سلامت تحمیل كند. ازاین رو ضروری می باشد كه كاركنان بهداشتی از روش های موثر انتقال اطلاعات برای این افراد استفاده كنند.
وی خاطرنشان كرد: اضافه وزن، سابقه خانوادگی و كم تحركی از دیگر عوامل مهم مبتلا شدن به دیابت هستند كه متأسفانه در بعضی استان ها این موارد بسیار بیشتر به چشم می خورد.
بنابر اعلام روابط عمومی برگزاری این همایش، وی ادامه داد: مصرف شیرینی جات ما را به دیابت مبتلا نمی كند، بلكه این اضافه وزن است كه نقش اصلی را دارد؛ به طوریكه هر یك كیلوگرم اضافه وزن، پنج درصد خطر مبتلا شدن به دیابت را زیاد می كند.
نیكو سخن در انتها تصریح كرد: برخلاف گذشته كه فقط افراد مسن به بیماری دیابت مبتلا می شدند، امروز به علت شیوه زندگی و تغذیه ای، دیابت دیگر متعلق به یك سن و سال نیست و حتی كودكان و نوجوانان هم به آن مبتلا می شوند.1398/02/15
19:17:38
5.0 / 5
4859
تگهای خبر: بیمار , بیماری , تغذیه , دیابت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان