با حضور مهمانان برجسته از ۴۷ كشور دنیا؛

مخابره پیام صلح ایران به جهان در مجمع جهانی سلامت

مخابره پیام صلح ایران به جهان در مجمع جهانی سلامت به گزارش رژیم آسان دبیر هفتمین نشست منطقه ای مجمع جهانی سلامت با اشاره به اینكه با وجود تبلیغات ایران هراسی دشمنان، مهم ترین و معتبرترین نشست جهانی سلامت كه مظهر عدالت سلامت عمومی است، در ایران برگزار می شود، تصریح كرد: با برگزاری این مجمع پیام صلح خویش را به جهان مخابره خواهیم كرد.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا، امیرحسین تكیان - دبیر هفتمین نشست منطقه ای مجمع جهانی سلامت در نشستی خبری از برگزاری این مجمع برای اولین بار در ایران و به میزبانی كیش اطلاع داد و اضافه كرد: این نشست با حضور ۱۳۵ شخصیت علمی و اجرایی خارجی از ۴۷ كشور جهان، معاون اول رئیس جمهوری، وزرای امور خارجه و بهداشت، بامداد دوشنبه ۹ اردیبهشت در سالن همایش های بین المللی جزیره كیش آغاز به كار می كند. در این جلسه ۱۸۱ سخنرانی توسط وزرا، مسئولان و اساتید علمی كشورهای حاضر در نشست در ۳۰ پنل و ۴ نشست جامع در ۵ گروه شش نفره عرضه خواهد شد.
دبیر هفتمین نشست منطقه ای مجمع جهانی سلامت با اشاره به برگزاری این مجمع در شش محور علمی، بیماری های غیرواگیر و سلامت روان، آموزش پزشكی، محیط زیست و سلامت، سلامت در شرایط ناپایدار، سلامت در جهان در حال گذار و توسعه پایدار سلامت اضافه كرد: هدف از این نشست دستورسازی برای نظام سلامت جهانی است كه در دو مدیا با عنوان مجمع جهانی سلامت كه هر ساله در مهرماه با حضور بیشتر از یكصد كشور در برلین برگزار می گردد و نشست منطقه ای كه هر سال در یك قاره برگزار می شود، در حال انجام می باشد و هفتمین دوره نشست منطقه ای در سال ۹۸ (۲۰۱۹ میلادی) به میزبانی جزیره كیش در ایران ۹ اردیبهشت شروع به كار خواهد نمود.
تكیان درباره تاریخچه نشست اظهار نمود: مجمع جهانی سلامت (World Health Summit) كه تحت نظر صدراعظم آلمان، رئیس جمهوری فرانسه، رئیس اتحادیه اروپا و مشاركت ۲ هزار نفر از ۱۰۰ كشور جهان، شامل وزرای بهداشت، روسای سازمان های بین المللی، مدیران ارشد صنایع در رابطه با سلامت، سیاستگذاران و پژوهشگران و صاحبنظران از سال ۲۰۰۹ تابحال در مهرماه هر سال در برلین پایتخت آلمان برگزار می شود، بعنوان نشست اصلی دستورسازی سلامت جهانی پذیرفته شده است.
پیمان گروه هشت ركن راهبردی مجمع جهانی سلامت است. پیمان گروه هشت كنسرسیومی شامل دانشگاه ها و فرهنگستان های پیشرو جهان است كه در جریان نشست مجمع جهانی سلامت در سال ۲۰۰۹ تشكیل شد و دفتر مركزی آن در برلین، پایتخت آلمان قرار دارد. ماموریت این پیمان بهبود ارتباطات میان دانشگاه های برتر جهان به منظور ارتقاء سلامت جهانی و ایفای نقش فعال و تأثیرگذاری در تصمیمات سلامت دنیا است.
نشست منطقه ای مجمع جهانی سلامت هر سال در اردیبهشت ماه در یك قاره برگزار می گردد. اولین جلسه منطقه ای مجمع جهانی سلامت در سال ۲۰۱۳ در سنگاپور برگزار گردید. نشست های بعدی به ترتیب در برزیل (۲۰۱۴)، ژاپن (۲۰۱۵)، سوئیس (۲۰۱۶)، كانادا (۲۰۱۷) و پرتغال (۲۰۱۸) برگزار شده است.
در نشست شورای عالی این كنسرسیوم كه در سال ۱۳۹۵ درشهر برلین آلمان، دانشگاه علوم پزشكی تهران با اجماع آراء بعنوان نخستین دانشگاه از منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا و تنها عضو منتخب منطقه غرب آسیا به عضویت این پیمان درآمد.
دبیر هفتمین نشست منطقه ای مجمع جهانی سلامت همینطور اظهار داشت: مجمع جهانی سلامت، یك نشست غیر سیاسی است، اما در تصمیم گیری سیاست های جهانی سلامت، جایگاه شناخته شده ای دارد.
وی جذب حمایت در جهت گسترش دسترسی عادلانه مردم به خدمات مطلوب سلامت را از دیگر اهداف برگزاری این مجمع عنوان نمود و اضافه كرد: در هر پنل یك سخنران ایرانی و یك سخنران خارجی موضوعات مربوطه را به صورت مشاركتی مطرح می كنند.
تكیان دلیل انتخاب جزیره كیش برای برگزاری این نشست را حضور فعال دانشگاه علوم پزشكی در كیش، شرایط مناسب و زیرساخت های جزیره كیش، آب و هوای مطلوب، سهولت در تردد مهمانان خارجی و عدم نیاز به ویزا و هم زمانی این رویداد مهم با روز ملی خلیج فارس عنوان نمود.
وی خاطرنشان كرد: یكی از دستوركارهای كمیته علمی هفتمین نشست منطقه ای مجمع جهانی سلامت، توجه به مسائل و مشكلات منطقه همچون آوارگی، جنگ، مسائل قومی و آب و هوا است. در منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت ۲۲ كشور عضو هستند و از ۶۹ میلیون نفر پناهنده جهان، نیمی از آنها در این منطقه زندگی می كنند یا از این منطقه برخاسته اند.
سرگروه پنل توسعه پایدار هفتمین نشست مجمع جهانی سلامت خاطرنشان كرد: برگزاری این نشست در كشور فرصت بسیار خوبی برای دانشمندان و سیاستگذاران كشور است كه با مشاركت صاحب نظران جهانی، چالش های نظام سلامت را مطرح و دستاوردهای نظام سلامت ایران را به دنیا عرضه كنند.
دبیر هفتمین نشست منطقه ای مجمع جهانی سلامت با اشاره به امضای سند توسعه پایدار توسط رئیس جمهور در شهریور ماه ۹۴، تصریح كرد: این سند شامل ۱۷ هدف و ۱۶۹ هدف جزیی است و هدف شماره ۳ مربوط به سلامت است و در نشست منطقه ای مجمع جهانی سلامت در كیش، یكی از پنل ها به توسعه پایدار اختصاص یافته است.
وی خاطرنشان كرد: توسعه پایدار شامل ۵ مفهوم مردم، محیط زیست، صلح، رفاه و مشاركت است. مشاركت یكی از پایه های اصلی برای رسیدن به توسعه پایدار می باشد، ازاین رو در این جلسه، افراد برای حل مسائل مختلف نظام سلامت در جهان، مشاركت می كنند.
رونمایی از دو سند جهانی مبارزه با تصادفات(تروما) و شماره مخصوص مجله lancet ویژه نامه ایرانِ در حال گذار همینطور رونمایی از سند مبارزه با چاقی بعنوان اسناد مهم جهانی از نقاط ممتاز این نشست است كه دبیرهفتمین نشست مجمع جهانی سلامت به آن اشاره نمود و اضافه كرد: در نشست سال قبل یك شبكه دانشجویی برای نخستین بار در ایران تشكیل شد كه در این جلسه یك روز به برگزاری همایش دانشجویی با حضور ۲۰۰ دانشجو كه بیشتر از ۴۰ دانشجوی بین المللی از ۲۱ كشور انگلستان، امریكا، گامبیا، آلمان، غنا، هند، سنگاپور، سودان، افغانستان، استرالیا، بحرین، نیجریه، پاكستان، عراق، پرتغال، كره، تركیه، سوئیس، اوگاندا، زیمباوه و ایران و ۱۵۰ دانشجو از دانشگاه علوم پزشكی تهران و سایر دانشگاه های كشور شركت دارند، اختصاص یافته است و اساسنامه شبكه دانشجویی پیمان گروه ۸ هم در این همایش مطرح و مفاد آن مورد بحث و بررسی قرارمی گیرد.
وی برگزاری نمایشگاهی از محصولات ۱۰ شركت استارتاپی، اختراع های صادراتی دانشمندان ایرانی با مشاركت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه علوم پزشكی تهران و دیگر دانشگاه های كشور، برگزاری مرحله نهایی ماراتن برنامه نویسی پزشكی دانشگاه صنعتی شریف به میزبانی پردیس بین الملل كیش دانشگاه صنعتی شریف و میزبانی دانشگاه علوم پزشكی تهران از مجمع سالیانه پیمان گروه ۸ و برگزاری مسابقه دو نیمه ماراتن به مسافت ۲ كیلومتر به مناسبت گرامی داشت یاد جانباختگان حادثه سیل اخیر در بعضی از استان های كشور را از برنامه های جنبی این نشست برشمرد.
دبیر هفتمین نشست منطقه ای مجمع جهانی سلامت با اشاره به تبلیغات دشمنان و ایجاد ایران هراسی در جهان و با اشاره به اینكه این مجمع فرصت بی نظیری برای دیپلماسی كشور است، اضافه كرد: سلامت یك اتفاق سیاسی است با اینكه در این جلسه محور برنامه ها تكیه بر سلامت دارد اما ما با وجود تبلیغات ایران هراسی دشمنان مهم ترین و معتبرترین نشست جهانی سلامت را كه مظهر عدالت سلامت عمومی است در ایران برگزار كرده و با برگزاری این مجمع پیام صلح خویش را به جهان مخابره می نماییم.
تكیان تصریح كرد: با وجود اینكه همواره صحبت از این می شود كه تحریم ها در موارد دارویی و پزشكی و علمی اثرگذار نبوده است اما ۲ دانشمند دانشگاه هاروارد آمریكا با وجود اینكه در این مجمع برای ایراد سخنرانی دعوت شده بودند و با وجود تمایل شخصی برای حضور در این مراسم، نتوانستند از دولت آمریكا اجازه سفر به ایران را دریافت نمایند.
وی ادامه داد: خیلی از تلاش ها و رویدادهایی كه تاكنون برای نشست انجام شده، بدون همكاری ذی نفعانی همچون ریاست جمهوری، وزارت بهداشت و منطقه آزاد كیش امكانپذیر نبوده است؛ به نحوی كه با حمایت رئیس همایش و رئیس منطقه آزاد كیش، تقسیم كار مناسبی در مورد اسكان، آماده سازی غذا و هتل ها، حمل و نقل و حراست و امور امنیتی صورت گرفته است و به لطف خدا و با حمایت همه عزیزان تلاش ها به خوبی نتیجه خواهد داد و از این فرصت بی نظیر دیپلماسی سلامت برای كشور استفاده خواهیم كرد.
به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا، هفتمین نشست منطقه ای مجمع جهانی سلامت، ۹ و ۱۰ اردیبهشت به میزبانی جمهوری اسلامی ایران در جزیره كیش برگزار می گردد.1398/02/08
11:28:27
5.0 / 5
4140
تگهای خبر: آموزش , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان