آژانس حفاظت محیط زیست ایالات متحده هشدار داد

ردپای مواد شیمیایی بیماری زا در لوازم روزمره

ردپای مواد شیمیایی بیماری زا در لوازم روزمره به گزارش رژیم آسان امروزه تماس با مواد شیمیایی موسوم به polyfluoroalkyl و Per با علامت اختصاری (PFAS) بخشی از زندگی روزمره انسان ها شده و این مواد آب گریز و چربی گریز در خیلی از محصولات از ظروف فست فود گرفته تا انواع خاصی از پارچه ها وجود دارند.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا، افراد هم چنین امكان دارد با استفاده از آب یا حتی خاك آلوده هم در معرض این مواد قرار بگیرند.
برای مثال حتی استفاده از نخ دندان كه از كارهای معمولِ روزانه برای خیلی از افراد است هم می تواند دندان ها را در معرض این مواد شیمیاییِ بالقوه خطرناك قرار دهد.
طبق اعلام آژانس حفاظت محیط زیست ایالات متحده (EPA) مبحث نگران كننده این است كه این مواد بدون تجزیه در بدن انسان هم به تجمع خود ادامه می دهند.
قرار گرفتن مداوم انسان ها در مقابل PFASها دانشمندان را بر آن داشته تا تاثیرات آنها را بر سلامتی بررسی نمایند. تابحال نتایج تحقیقات ارتباط این تركیبات را با مشكلات سلامتی نظیر كلسترول بالا، سرطان كلیه و بیماری های تیروئیدی نشان داده است.
اخیرا متخصصان آمریكایی در یك مطالعه جدید به بررسی رفتارها و كارهای روزانه و متداول افراد پرداختند تا دریابند كدام یك سبب قرار گرفتن بیشتر انسان در معرض PFASها می گردد.
در این مطالعه محققان به بررسی ۱۷۸ زن میانسال پرداختند. بخشی از هدف این مطالعه مشخص كردن اثر مواد شیمیایی زیست محیطی و دیگر مواد بر بیماری هاست.

سطوح PFASها در نخ دندان
متخصصان برای انجام این مطالعه از زنان شركت كننده بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ نمونه های خونی گرفتند. سپس نمونه های خونی این افراد را به لحاظ سطوح ۱۱ نوع PFAS بررسی كردند.
آنها هم چنین از این زنان در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ سوالاتی در مورد رفتارهای در رابطه با قرار گرفتن در معرض PFASها پرسیدند. در این سوالات موضوعاتی همچون مصرف مواد غذایی، استفاده از نخ دندان و هم استفاده از فرش ها و مبلمان مقاوم در مقابل لكه مورد توجه قرار گرفتند.
برجسته ترین مشاهده در این مطالعه نخ دندان های خاصی بودند كه سطوح PFAS را می افزایند. محققان این آزمایش را با ۱۸ نوع نخ دندان مختلف فلوئوردار و بدون فلوئور صورت دادند و نتیجه هر بار بررسی حاكی از افزایش سطوح PFAS در فرد بود.

تاثیر سبك زندگی
یافته های دیگر نشان داد افرادی كه غذاهای آماده و فست فود بیشتری مصرف می كردند، به علت قرار گرفتن بیشتر در معرض مواد موجود در بسته بندی آنها سطوح بیشتری از PFAS را در خون خود دارند.
زندگی در مناطقی كه منابع آبی آن آلوده PFASها باشد یا زندگی در خانه ای كه فرش و مبلمان آن در مقابل لكه ها مقاوم هستند هم سطوح PFAS را در خون افراد فزایش می دهد.
بنابر گزارش سایت تخصصی مدیكال نیوز تودی، به قول متخصصان این مطالعه برای اولین بار استفاده از برخی انواع نخ دندان هم می تواند باعث افزایش سطح این ماده شیمیایی در بدن شود. از آن جایی كه مواد شیمیایی PFAS خطرناك بوده و تاثیراتی منفی بر سلامتی دارند، افراد باید از نخ دندانهایی كه حاوی این مواد نیستند استفاده كنند و مصرف كنندگان می توانند نخ دندان های فاقد PFAS را انتخاب نمایند. همینطور شركت های سازنده مواد بهداشتی دهان و دندان هم باید از استفاده از این مواد مضر در محصولات خود منع شوند.

مترجم: مهسا سلطانی/ دبیر خبر: معصومه انصاری


1397/11/01
13:55:21
5.0 / 5
4857
تگهای خبر: بیمار , بیماری , چرب , چربی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان