احتمال درمان مردان افسرده با تستوسترون

احتمال درمان مردان افسرده با تستوسترون رژیم آسان: یك فراتحلیل تایید كرده است كه امكان دارد هورمون تستوسترون در درمان افسردگی مردان مفید باشد، اما متخصصان خواهان آزمایشات دقیق تر هستند.به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، یك فراتحلیل جدید با بررسی 27 مطالعه موجود، نتیجه گرفته است كه درمان با تستوسترون در كاهش علائم افسردگی در مردان موثر است.

فراتحلیل، دستیابی به حقیقت مشترك در پس همه مطالعات علمی مفهومی و فردی برای بهتر كردن زندگی است.

در حالی كه سال های زیادی است كه محققان وجود ارتباط بین هورمون تستوسترون (testosterone) و افسردگی را پیش بینی كرده بودند، اما تاكنون تا این حد به واقعیت نزدیك نشده بود. بااینكه كه كارشناسان معتقدند آزمایشات دقیق تری مورد نیاز است.

تستوسترون از هورمون های استروئیدی مهم موجود در بدن پستانداران، همچون انسان (هردو جنس) است كه اثرات آندروژنیك (جنسیتی) و آنابولیك (سازنده، رشد دهنده) دارد.

تولید تستوسترون قبل از دو ماهگی جنین در رحم مادر شروع شده و در تعیین نرینگی یا مادینگی آن نقش دارد. تولید این هورمون در دوره بلوغ جنسی در پسران افزایش یافته و عامل اصلی تغییرات فیزیكی این دوران به شمار می آید.

به طور متوسط بدن هر مرد ۲۰ برابر بیشتر از بدن هر زن تستوسترون تولید می كند، هرچند به سبب متابولیسم بیشتر، سطح پلاسمایی این هورمون در مردان فقط هفت برابر زنان است.

تستوسترون از هورمون های استروئیدی بدن است كه ساختمان اصلی سازنده آنرا كلسترول تشكیل می دهد.

تستوسترون هورمون مهمی برای مردان و زنان است. برخی فرض می كنند كه برتری تستوسترون در مردان یكی از دلایلی است كه زنان اغلب از افسردگی، پوكی استخوان و مشكلات خواب رنج می برند.

هر ارتباطی بین سطح تستوسترون و افسردگی هنوز با اطمینان تایید نشده است، در حالیكه شواهد كوچكی كه در حال افزایش باز هستند، نشان داده است كه می توان از این هورمون در درمان افسردگی استفاده نمود. بااینكه هنوز بعنوان یك درمان اصلی سفارش نمی گردد.

این فراتحلیل جدید، حاصل تحقیق یك تیم كوچك از محققان اروپایی است كه داده های 27 مطالعه و آزمایش جداگانه در مورد بررسی اینكه آیا تستوسترون موجب كاهش علائم افسردگی در مردان می شود، جمع آوری و تحلیل شد.

نتیجه نسبتا واضح بود. محققان دریافتند كسانی كه تحت درمان تستوسترون قرار گرفتند، علائم افسردگی كمتری را نسبت به گروه های شاهد نشان دادند.

جالب توجه است كه این فراتحلیل، برخی مشاهدات ثانویه دیگر را نشان داد. اثربخشی بالاتری در برخورد با علائم افسردگی در گروه هایی كه دوزهای بالاتری از هورمون را دریافت می كردند، دیده شد، در حالیكه هیچ ارتباطی بین سطح اولیه تستوسترون و افسردگی وجود نداشت.

ضمن این كه سطح پایین تستوسترون لزوما عامل خطرناكی برای مبتلاشدن به افسردگی نیست.

"جو هربرت" از دانشگاه كمبریج كه در این مطالعه شركت نداشته، می گوید كه این تحقیق نیاز به یك آزمایش دقیق برای مشخص كردن اثربخشی درمان تستوسترون در افسردگی مردان دارد.

وی می گوید: این یك فراتحلیل بسیار دقیق و حساس است و نتایج قابل توجهی دارد. با این وجود نیاز به آزمایش دقیق تری دارد. چونكه آزمایشات قبلی اغلب خیلی كوچك بوده اند و یا به خوبی انجام نشده اند.

محققان این مطالعه همین طور آگهی دادند كه هر نتیجه گیری جامع از این تحقیق مجاز نیست و به خوانندگان یادآوری می كند كه مصرف بیش از حد و طولانی مدت تستوسترون به سبب اثرات نامطلوب برای سلامت، سفارش نمی گردد.

محققان می گویند هنوز ارتباط بین تستوسترون و افسردگی به صورت دقیق اثبات نشده است، اگرچه سطح بالای این هورمون به شكل گسترده می تواند احساس سرزندگی را در فرد احداث كند و مردان احساس انرژی بیشتری داشته باشند و امكان دارد بیشتر غذا بخورند، اما این ها دلیلی بر تاثیر این هورمون بر علائم اصلی افسردگی مانند بدخلقی و بی تفاوتی نیست.

با این وجود، بیشتر متخصصان معتقدند كه آزمایش های بزرگ تر و دقیق تر مطمئنا لازم است تا رابطه بین تستوسترون و خلق (mood) فرد را بهتر بررسی كند.

ما هنوز نمی دانیم چه دوزی از این هورمون برای افراد مختلف، مطلوب است و اینكه آیا این درمان برای درمان افسردگی بانوان باز به اندازه مردان موثر خواهد بود یا نه.

این فراتحلیل جدید در مجله JAMA Psychiatry انتشار یافته است.
1397/08/25
17:53:47
5.0 / 5
4772
تگهای خبر: تولید , خواب , درمان , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان