چگونی شناسایی مراكزغیرقانونی درمان اعتیاد

بیمه اعتیاد گره ای كه شاید بدست وزیر بهداشت باز شود

بیمه اعتیاد گره ای كه شاید بدست وزیر بهداشت باز شود رژیم آسان: معاون پیشگیری و درمان مركز درمان سازمان بهزیستی كشور با انتقاد از حل نشدن مشكل بیمه درمان اعتیاد اظهار داشت: ستاد مبارزه با مواد مخدر به ما گفته اگر پروتكل درمانی اعتیاد را به وزارت بهداشت بفرستیم و وزیر بهداشت آن را ابلاغ كند، امكان دارد مشكل بیمه درمان اعتیاد حل شود اما از دی ماه سال قبل كه پروتكل را ارسال كرده ایم، هنوز وزارت بهداشت آن را ابلاغ نكرده است.


فرید براتی سده در گفت و گو با ایسنا، در پاسخ به این سوال كه چرا مراكز ترك اعتیاد غیرقانونی فعالیت می نمایند و رجوع كننده هم دارند؟ اظهار داشت: یكی از دلایل این است كه شاید شرایط عرضه خدمت در مراكز قانونی به گونه ای است كه خیلی از خانواده ها نمی خواهند اسامی و هویتشان مشخص شود و بنابراین دنبال مراكزی هستند كه در عین حال كه خدمت دریافت می كنند، اسمشان جایی ثبت نشود.
براتی سده در ادامه با اشاره به اینكه ترس از افشای هویت، مشكلی است در مراكز درمان سرپایی هم دیده می شود، اظهار نمود: گاهی افراد حاضر می شوند حتی از یك عطاری داروی درمان اعتیاد غیرمجاز تهیه كنند و زیر نظر یك پزشك متخصص نباشند ولی به مراكز مجوز دار رجوع نكنند. دلیل دیگر رجوع برخی به مراكز غیر مجاز امكان دارد مربوط به دستورالعمل های موجود باشد؛ چراكه برای رعایت پروتكل های درمانی، دستورالعمل ها و استانداردهایی را در نظر می گیریم، در صورتی كه برخی از افراد نمی خواهند به این دستورالعمل ها عمل كنند.
ایشان در ادامه اظهار نمود: البته مساله سودجویی بعضی از صاحبان این مراكز هم موثر است، چون كه دریافت مجوز قانونی مستلزم پرداخت مالیات و تامین استانداردهایی است، درحالی كه با عدم دریافت مجوز، این موارد هم به فراموشی سپرده می گردد.
چگونه مراكز درمان اعتیاد قانونی را بشناسیم؟ وی با اشاره به تعداد مراكز غیر مجاز موجود هم اظهار داشت: واقعیت این است كه نمی دانیم چه تعداد مركز غیر مجاز در حال فعالیت هستند چون كه ما مسئول بخش غیرمجازها نیستیم اما به صورت دقیق ۱۱۸۳ مركز اقامتی میان مدت دارای مجوز در سراسر كشور در حال فعالیت هستند.
براتی سده درباره چگونگی شناسایی مراكز دارای مجوز هم به شهروندان سفارش كرد: شهروندان باید پس از مراجعه، مجوز سازمان بهزیستی را از این مراكز مطالبه كنند. مراكزی كه از سازمان بهزیستی مجوز دارند، موظف می باشند تا مجوزشان را در معرض دید عموم بگذارند. حتی اگر این مجوز در معرض دید نباشد و خانواده ای تقاضای رویت مجوز را داشته باشد مراكز زیر نظر بهزیستی موظف می باشند تا مجوزشان را عرضه كنند.
معاون پیشگیری و درمان مركز درمان سازمان بهزیستی كشور اضافه كرد: نكته دیگر این است كه رجوع كنندگان می توانند با خط ملی اعتیاد ( ۰۹۶۲۸ ) تماس بگیرند یا از سازمان بهزیستی استان ها بپرسند كه آیا مركز مورد نظر مجوز دارد یا نه؟ مردم باید از مجوز دار بودن این مراكز مطمئن باشند، چراكه امكان دارد بعدا مشكلاتی پیش بیاید و در صورت نبود مجوز، كاری از دست سازمان بهزیستی برنمی آید.
براتی سده در مورد برخورد با مراكز غیر مجاز هم خاطرنشان كرد: در مورد برخورد با مراكز غیر مجاز هم مدتی پیش در یكی از جلساتی كه وزیر كشور به همراه مسئولان دادستانی، ناجا، مدیر كل بهزیستی استان تهران و مسئولان سازمان بهزیستی كشور حضور داشتند، شورای هماهنگی بهزیستی استان تهران برگزار گردید. وزیر كشور مصوبه ای را امضاء كردند كه به این مراكز غیر مجاز از جانب نیروی انتظامی اعلام و فرصت یك ماهه ای داده شود تا مناسب سازی شوند و خودشان را با ضوابط بهزیستی تطبیق دهند و مجوز بگیرند. سازمان بهزیستی هم موظف شد تا فرایند دریافت مجوز آنها را تسهیل كند و سپس قرار شد تا نیروی انتظامی و - نه بهزیستی- با این مراكز بر خورد كند، چون كه سازمان بهزیستی وظیفه و امكان برخورد با این مراكز را ندارد. بنابراین اگر این مصوبه ای كه در تهران است در كشور هم اعمال شود، وحدت رویه ای در كشور تولید می شود، اما بهترین كار برای كاهش تعداد این مراكز، این است كه خود مردم به آنها رجوع نكنند. وقتی مردم رجوع نكنند انها مجبور می شوند كه یا مجوز دریافت نمایند یا تعطیل شوند.
وی با اشاره به تفاوت قیمت خدمات مراكز قانونی و غیر قانونی توضیح داد: از نظر قیمت هم در تلاشیم تا جایی كه امكان دارد به مراكز اقامتی مجوز دار با استفاده از یارانه كمك نماییم و هم امیدواریم بیمه سلامت كه بودجه بیمه درمان اعتیاد را در اختیار دارد در اختیار مراكز درمانی اقامتی قرار گیرد. ستاد مبارزه با مواد مخدر هم به ما گفته است كه اگر پروتكل درمانی را به وزارت بهداشت بفرستیم و وزیر بهداشت آن را ابلاغ كند، امكان دارد مشكل بیمه درمان اعتیاد حل شود اما از دی ماه سال قبل كه پروتكل درمان را فرستادیم هنوز وزارت بهداشت آن را ابلاغ نكرده است.
1397/06/23
16:20:18
5.0 / 5
5203
تگهای خبر: پزشك , تولید , خدمات , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان