توصیه محققان؛

مواد مغذی برای افزایش شیر مادر

مواد مغذی برای افزایش شیر مادر رژیم آسان: در دوران بارداری، جنین بسیاری از ذخائر بدن مادر را مصرف می نماید و اگر مادر در دوران شیردهی تغذیه نامناسبی داشته باشد، به مرور قوایش تحلیل خواهد رفت.به گزارش رژیم آسان به نقل از مهر، دوره شیردهی دوره ای است كه مادر باید تغذیه سالم و مناسبی داشته باشد. اگر رژیم غذایی نامناسب باشد بدن مجبور می شود كه مواد مغذی لازم برای نوزاد را از ذخایر بدن مادر برداشت كند. محققان مصرف مواد خوراكی زیر را به مادران شیرده توصیه می كنند.
ماهی
ماهی های چرب مانند ماهی قزل آلا، غذای عالی برای دوره شیردهی هستند، زیرا حاوی نوعی چربی به نام DHA است كه برای رشد سیستم عصبی كودك ضروری است. همچنین مصرف ماهی های چرب می تواند به بهبود خلق و خوی تازه مادر كمك كنند. این مسئله بخصوص پس از زایمان، كه ۱۰ تا ۱۵ درصد زنان می توانند دچار افسردگی پس از زایمان شوند، حائز اهمیت است.
با این حال، كارشناسان توصیه می كنند زنان در طول شیردهی به اندازه مناسب از این ماهی مصرف كنند، زیرا ماهی می تواند مقادیر زیادی جیوه داشته باشد و از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل شود. برخی از ماهی ها مانند ماهی تن و شمشیرماهی دارای مقادیر بالاتری جیوه نسبت به سایر ماهی ها هستند، بنابراین بهتر است از مصرف آنها اجتناب شود.
تخم مرغ
اگر ماهی دوست ندارید، می توانید DHA را از تخم مرغ های غنی شده با DHA دریافت كنید. تخم مرغ های امگا ۳ توسط مرغ های تولید می شوند كه با رژیم غذایی حاوی دانه كتان تغذیه شده اند. هنگامی كه جوجه ها كتان را هضم می كنند، برخی از اجزاء به شكل DHA تجزیه می شوند و سپس به زرده منتقل می شوند. از اینرو فقط خوردن سفیده تخم مرغ احتمالا اثر مشابهی نخواهد داشت.
سبزیجات برگ سبز و لوبیا
اگرچه اسید فولیك برای زنان در دوران بارداری بسیار مهم است زیرا می تواند از بروز نقایص مادرزادی پیشگیری كند، اما در دوره شیردهی هم مهم است چراكه می تواند به تشكیل سلول های جدید در زنان كمك كند. زنان می توانند با مصرف سبزیجات برگ سبز، مانند اسفناج یا لوبیا، اسید فولیك را در رژیم غذایی خود بگنجانند.
شیر
اگرچه گفته "برای تولید شیر، شیر بنوشید" ممكن است كاملا درست نباشد، اما شیر منبع عالی كلسیم است و مادران شیرده بسیار به آن نیاز دارند. به گفته محققان، زنان هنگام شیردهی بین ۳ تا ۵ درصد از تراكم استخوان خود از دست می دهند، زیرا بیشتر كلسیم بدن صرف كمك به رشد نوزاد می شود. اگرچه این كاهش تراكم استخوان در زنان بهبود خواهد یافت، اما افزودن كلسیم به رژیم غذایی ممكن است به روند بازسازی كمك كند.
آب
مادران شیرده در مقایسه با اكثر زنان در معرض ریسك كم آبی قرار دارند. تولید شیر ممكن است موجب بی آبی شدید زنان شود، و عدم نوشیدن آب كافی می تواند باعث شود كه شیر كافی در زنان تولید نشود. درحالیكه زنان مجبور نیستند آب زیادی بنوشند، زیرا آبمیوه و شیر نیز توانایی آبرسانی خوبی دارند، اما كارشناسان توصیه می كنند كه مادران شیرده در مورد نوشیدنی های كافئین دار محتاط باشند، زیرا می تواند بر خواب نوزاد تاثیر بگذارد.
 

1396/06/13
22:11:35
5.0 / 5
5401
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان