نکاتی که سالمندان باید قبل از سفرهای نوروزی رعایت کنند

نکاتی که سالمندان باید قبل از سفرهای نوروزی رعایت کنند به گزارش رژیم آسان، سالمندان هم مانند تمام افراد برای تقویت روحیه خود به مسافرت نیاز دارند. مسافرت همانطور که برای کودکان نقش سرگرمی و برای جوان ها کسب تجربه و لمس هیجان را به دنبال دارد، برای سالمندان هم تسکین دهنده روح و روان خواهد بود اما با عنایت به شرایط و بیماری های احتمالی آنها، لازم است که برخی نکات را رعایت نمایند.به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا، سالمندی یکی از مهم ترین و چالش برانگیزترین دوره های زندگی انسان است چونکه در این دوره انسان به علت عدم بازدهی و نداشتن توانایی های بدنی گذشته گرفتار مشکلات روحی و جسمی بسیاری می شود. با مراقبت های پزشکی و چکاپ های مرتبط بخش زیادی از مشکلات و بیماری های جسمی را رفع خواهد شد اما مشکلات روحی که از همه مهم تر هستند، توجه بیشتری را طلب می کند.

یکی از طریق های بهبود شرایط روحی سالمندان، سفر کردن است. مهم ترین مساله برای سفر و گردشگری سالمندان، انتخاب مقصد مناسب و در نظر گرفتن شرایط آنها است. حالا که نزدیک به تعطیلات عید نوروز هستیم، بهتر است با همه چالش ها و مسائل، سالمندان اطرافمان را برای سفر رفتن یاری نماییم.

در این زمینه دکتر دانیال آل بویه - پزشک مرکز درمان در منزل جهاد دانشگاهی (دم) - اظهار داشت: برای مسافرت رفتن سالمندان باید زمینه و شرایط مناسب مهیا شود تا آنها سفری لذت بخش همراه با آرامش را تجربه کنند. یکی از مهم ترین موارد مورد توجه، مدت زمان سفر است. نباید برای سالمندان سفرهای طولانی تدارک دیده شود. گاهی همین سفرهای طولانی به جای ایجاد آرامش خاطر، شرایط روحی سالمند را تحت تأثیر قرار می دهد.

وی اضافه کرد: نکته بعدی دمای محیط مقصد سفر است که خیلی نباید متفاوت از دمای محیط زندگی سالمند باشد. برای مثال اگر محیط زندگی سالمند دارای یک هوای معتدل است و برای مدتی به یک جای سردسیر سفر کند، بطور قطع گرفتار مشکل خواهد شد. بنابراین بهتر است مقصد سفر با عنایت به شرایط سالمند و شرایط زندگی او انتخاب گردد.

آل بویه در پاسخ به این سؤال که برای سالمندان سفر زمینی بهتر است یا هوایی؟ اظهار داشت: در خیلی از موارد پرواز برای سالمندان ممنوع می باشد و در بعضی دیگر هم سفر زمینی مقدور نیست. این مورد را نمی توان با قطعیت گفت چونکه بستگی به شرایط سالمند دارد اما در هر دو صورت باید توجه داشت که مسیر خیلی طولانی نباشد و اگر سالمند سفر زمینی می رود اولا حتما زمانی را برای استراحت وی در نظر بگیرند و دوم این که سالمند به هیچ وجه رانندگی نکند. او تنها بعنوان کسی است که مقرر است از سفر لذت ببرد.

وی ضمن اشاره به این که در بعضی مواقع سالمندان به علت ناتوانی های جسمی گرفتار افسردگی می شوند، اضافه کرد: در این شرایط خیلی از آنان برای سفر رفتن مقاومت می کنند اما نباید از یاد ببریم که سالمندان هم مانند سایر افراد قدرت تصمیم گیری دارند، مگر این که بیماری آنها مانند آلزایمر در مرحله ای باشد که قدرت تصمیم گیری را از وی سلب کرده باشد. هرچند که در این شرایط هم سفر رفتن خیلی انتخاب مناسبی نخواهد بود.

این پزشک عمومی ضمن تاکید بر تهیه چک فهرست از داروهای سالمندان اظهار داشت: بعضی از سالمندان و اطرافیانشان تسلط کافی روی داروها، دز مصرفی، شرکت تولید کننده و... ندارند که این مورد می تواند مشکل ساز شود. برای مثال در صورت نیاز جهت رفتن به پزشک در زمان مسافرت این فهرست می تواند به روند درمان و تشخیص شرایط سالمند کمک بسیار زیادی کند.

آل بویه تصریح کرد: البته این چک فهرست نه تنها در سفر بلکه در هر زمان دیگری می تواند به سالمندان و پزشک معالج او کمک نماید ازاین رو بهتر است که خانواده یک فهرست از داروها با نامی که روی برچسب آنها نوشته شده، میزان مصرفی، گروه خونی سالمند، حساسیت دارویی و... را تهیه کنند و همیشه به همراه داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: بهتر است سالمندان قبل از این که سفر خویش را شروع کنند، چکاپ شود تا شرایط آنها از لحاظ پزشکی هم مورد بررسی قرار بگیرد. بعلاوه این که پزشک هم با استناد به چکاپ قبل از سفر می تواند داروهای مورد استفاده او را بررسی و در صورت نیاز داروی جدیدی تجویز کند. بدین ترتیب پزشک معالج سالمند می تواند موارد و نکات مهم را قبل از سفر به خانواده اعلام کند.

پزشک مرکز درمان در منزل جهاد دانشگاهی (دَم) با تکیه بر مصرف بموقع داروها، اضافه کرد: باید حواسمان باشد در مسافرت داروها و زمان داروهای سالمندان جابه جا نشود. از همه مهمتر این که دارویی به غیر از داروی تجویز شده توسط پزشک به سالمندان ندهیم همینطور توجه به غذای سالمند در سفر از نکات خیلی مهم است چونکه غذاهای آماده یا فست فودها قند و فشار خون سالمندان را افزایش خواهد داد.

وی تصریح کرد: روتین چک کردن فشار و قند باید رعایت شود، پوشش و لباس مناسب همراه داشته باشند. از همه مهمتر هیدارته نگه داشتن سالمندان است، بنابراین تلاش کنید همیشه یک آب معدنی همراه سالمند باشد و به صورت مداوم استفاده گردد. با همه این ملاحظات بعضی از سالمندان شرایط سفر رفتن را ندارد یا پزشک آنها را از مسافرت منع کرده است. اگر خانواده به هر علتی مجبور به سفر کردن است سالمند نباید در خانه تنها بماند و حتما کادر درمان متناسب با نیازهای او درکنارش حضور داشته باشد.

بنابر اعلام سفارش های مرکز درمان در منزل جهاد دانشگاهی (دَم) آل بویه در انتها درمورد خدمات عرضه شده به سالمندان در جهاد دانشگاهی تصریح کرد: مرکز درمان در منزل جهاد دانشگاهی (دَم) خدمات درمانی برای سالمندان را به صورت شبانه روزی و پاره وقت در منزل عرضه می دهد. تمامی کادر درمان این مرکز دارای تحصیلات عالیه دانشگاهی و سابقه بالا هستند و از قبل احراز هویت می شوند. از طرفی پس از اعزام پزشک، پرستار، مراقب و... به منزل، عملکرد آنها جهت افزایش کیفیت خدمات، نظارت و بررسی می شود ازاین رو در صورت احتیاج به خدمات درمانی در منزل برای سالمندان با شماره ۶۴۰۶۴-۰۲۱ تماس بگیرید یا از راه سایت Https: //DAM.CLINIC از خدمات مورد نیاز خود آگاه شوند.
1401/12/27
08:40:18
5.0 / 5
43
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان