در گفت وگو با رژیم آسان تشریح شد

بودجه ناکافی ۶۹ هزار میلیارد تومانی برای دارو

بودجه ناکافی ۶۹ هزار میلیارد تومانی برای دارو به گزارش رژیم آسان، رئیس سازمان غذا و دارو ضمن اشاره به کاهش ردیف های بودجه ای این سازمان در لایحه بودجه ۱۴۰۲، ضمن درخواست نسبت به اصلاح اعتبارات، اظهار داشت: بودجه ۶۹ هزار میلیارد تومانی برای دارو کافی نیست و چنین وضعیت بودجه ای منجر به کمبود در حوزه دارو می شود.دکتر سید حیدر محمدی در گفتگو با ایسنا، در رابطه با وضعیت بودجه ای دارو در سال آتی، اظهار داشت: برای سال آینده بودجه دارو از ۳.۳۰۰ میلیارد دلار به سه میلیارد دلار کم شده است. باید پرسید چرا این اتفاق افتاده است. در حالیکه تورم درحال افزایش است.
کمبود بودجه مساوی با کمبود دارو
وی با اعلان اینکه چنین وضعیت بودجه ای منجر به کمبود در دارو می شود، اظهار داشت: در سال قبل مجلس شورای اسلامی ۱.۵ میلیارد دلار اعتبار داد که در شش ماه ابتدایی سال به اتمام رسید که باردیگر ۵۰۰ تا شارژش کردند و باردیگر یک میلیارد دیگر شارژش کردند. به سبب مضیقه بودجه این اتفاقات رخ می دهد. حالا هم بودجه ۶۹ هزار میلیارد تومانی می بندند و سال آینده که بودجه تمام می شود، می خواهند اعتبار دارو را شارژ کنند، اما مشکل اینجاست که به صورت قانونی بودجه را بیشتر از ۱۰ درصد نمی توانند شارژ کنند. به این صورت که سازمان برنامه و بودجه می تواند با مصوبه سران قوا، لایحه عرضه نماید و بودجه ما را ۱۰ درصد افزایش دهد که با این حساب، حدود ۷۵ هزار میلیارد تومان می شود.

محمدی با اعلان اینکه ازاین رو یکی از اشکالات مان در بودجه سال آینده اینست که بودجه ۶۹ هزار میلیارد تومانی برای دارو کافی نیست، اظهار داشت: اعتبار ۶۹ هزار میلیارد تومانی برای بودجه دارویاری در حالی مطرح شده که درخواست سازمان غذا و دارو برای اعتبار اجرای این طرح در سال آینده، ۱۰۵ هزار میلیارد تومان بوده است.
کاهش بودجه «کاهش فرانشیز» بیماران صعب العلاج و «یارانه شیرخشک»
وی اضافه کرد: مشکل دیگرمان در بودجه سال آینده، اینست که ما یک ردیف بودجه ای تحت عنوان کاهش فرانشیز صعب العلاج داریم که ۱۸۶۰ میلیارد تومان اعتبار آن بوده است که سال جاری ۴۰۰ میلیارد تومان آنرا تخصیص داده اند. برای مابقی اعتبار ما هزینه کرده ایم، اما اعتبار آنرا تخصیص نداده اند. در عین حال بودجه سال آینده این ردیف را ۱۰۰۰ میلیارد تومان بسته اند. در حالیکه بودجه ۱۸۶۰ میلیارد تومانی سال گذشته، با نرخ نیما بالغ بر ۴۹۰۰ میلیارد تومان می شود. وقتی برای این ردیف ۱۰۰۰ میلیارد بودجه می دهید، در نهایت بتوانیم داروی صعب العلاج را برای دو تا سه ماه تأمین نماییم. این ردیف برای مساعدت با بیماران صعب العلاجی است که نمی توانند فرانشیز داروهایشان را پرداخت کنند که مجلس شورای اسلامی اعتباری را برای این بیماران تحت عنوان کاهش فرانشیز مشخص کرد تا بیماران با رفتن به معاونتهای غذا و دارو، مدارک شان را عرضه کنند و سازمان غذا و دارو ۷۰ درصد از فرانشیز سهم بیمار را پوشش دهد.محمدی در ادامه با اشاره به ردیف بودجه ای در ارتباط با یارانه دارو و شیر خشک، اظهار داشت: اعتبار آن برای سال ۱۴۰۱، ۱۵۱۶ میلیارد تومان بود که این بودجه را هم برای سال آینده به ۷۰۰ میلیارد تومان کاهش داده اند.
۲ پیشنهاد بودجه ای در دارو
وی افزود: یکی دیگر از ردیف هایی بودجه ای که باید وارد مصوبه بودجه شود، بحث تعرفه های خدمات دارویی است. تعرفه خدمات دارویی سالیان سال است که مورد بحث است و در قانون بودجه ۱۴۰۱ هم مصوب شده بود و در آئین نامه ها و ابلاغیه های وزارت بهداشت هم قرار دارد، اما باید در قانون بودجه هم دیده شود که بتوانیم بعدا آنرا زیر پوشش بیمه قرار دهیم. هم اکنون تعرفه خدمات دارویی یا همان حق فنی را که حالا فقط از روی نسخه گرفته می شود، از جانب مردم پرداخت می شود. با اینحال خدمات دارویی را گسترده تر از نسخه پیچی می دانیم. مانند عرضه مشاوره دارویی، خدمات دیگری که عرضه می کنند و... بر این اساس به شرط انجام این خدمات و به شرط ثبت آنها در تی تک و... خواهان تعیین تعرفه خدمات دارویی در بودجه هستیم. آنچه که حالا از مردم دریافت می شود، به صورت قانونی حداکثر روی سه قلم دارو و برای هر قلم ۳۵۰۰ تومان است که مجموعا ۱۰ هزار ۵۰۰ تومان می شود. حال پیشنهاد ما اینست که تعرفه خدمات دارویی به صورت کامل در بودجه دیده شود و بعد آنرا زیر پوشش بیمه قرار دهیم.

رئیس سازمان غذا و دارو اظهار داشت: یکی دیگر از پیشنهاداتی که برای قانون بودجه ارایه داده ایم، این بود که پیش از این کل ماشین آلات تولید از حقوق ورودی معاف بود که آنرا حذف کردند، اما پیشنهاد سازمان غذا و دارو این بود که باتوجه به این که صنعت دارو، صنعتی خوب است و بر اساس گزارش ها سهم تولید داخلی در بازار دارو به حدود ۹۹ درصد رسیده است، ماشین آلات تولید دارو و تجهیزات معاف از حقوق ورودی شود که تولیدکنندگان حمایت شده و بتوانند تکنولوژی تولید را بروزرسانی کرده و تکنولوژی تولید داروی کشور و کیفیت افزایش یابد. باید توجه کرد که دستگاههای تولید دارو بسیار های تک است و بعضی از دستگاههای آنرا در کشور نداریم و مجبوریم وارد نماییم. حال پیشنهاد ما اینست که دستگاههای وارداتی تولید را از حقوق ورودی معاف نماییم تا هزینه آن برای تولیدکننده کمتر شود و با اشتیاق آنرا وارد کرده و تکنولوژی تولید دارو را بالا برند.
سلامت غذا؛ رسالت مهم سازمان غذا و دارو
محمدی افزود: یک ردیف دیگر در لایحه بودجه سال آینده، لابراتوار هاست. یکی از مواردی که بعنوان رسالت سازمان غذا و دارو تعریف شده است، بحث سلامت غذاست. یکی از وظایف ما در حوزه سلامت غذا، اینست که بعد از آن که مواد غذایی و محصولات کشاورزی وارد بازار شدند، نمونه آنها را از بازارهای تره بار و غرفه داران اصلی که شناسنامه دارند، برداشته و از نظر میزان آلاینده ها مورد آزمایش قرار می دهیم. یکی از دعواهایی که در حوزه صادرات مواد غذایی بود، مواد غذایی صادراتی بود که برگشت خوردند که یکی می گفت سرب آنها بالا بوده، یکی می گفت نیترات آنها بالا بوده است و... سازمان غذا و دارو این موارد را بر مبنای استانداردهای خودش اندازه گیری می کند. هم اکنون تعداد استانداردهای ما مختصر است و برنامه ریزی می نماییم که استانداردهایمان را برای تمام محصولات کشاورزی افزایش دهیم.
نیاز سازمان غذا و دارو به تجهیز لابراتوار های سنجش آلاینده های غذا
وی اضافه کرد: هم اکنون داریم از یکسری محصولات کشاورزی را نمونه برداری می نماییم و میزان آفت کش ها و باقی مانده سموم و افت کش ها را در آنها اندازه گیری می نماییم. همینطور میزان نفوذ سموم به داخل فرآورده، میوه و سبزیجات، میزان فلزات سنگینی که از خاک و آب به آنها رسیده، نیترات این محصولات و... بررسی و اندازه گیری می نماییم. حال باید توجه کرد که تمام این آزمایشات احتیاج به زیرساخت دارد. ایجاد این زیرساخت هم احتیاج به تجهیز لابراتوار ها به دستگاههای سنجش و اندازه گیری مانند HPLC، GC- MAS و... دارد. ما این دستگاه ها را در کشور تولید نمی نماییم و در عین حال واردات آنها هم هزینه بالایی دارد که نیاز دارد در قانون بودجه، اعتبار مناسبی برای این مورد هم دیده شود. البته قبلا اعتباری بالغ بر ۲۵۰ میلیارد تومان دراین زمینه در قانون دیده شده بود که حالا به ۱۰ میلیارد تومان کم شده است. ازاین رو نیاز است که این اعتبار هم اصلاح گردد تا بتوانیم یکسری از لابراتوار ها را تجهیز نماییم.


افزایش شاخصهای محصولات غذایی
محمدی با اعلان اینکه حالا چهار تا پنج محصول کشاورزی را پس از ورود به بازار بررسی می نماییم، اظهار داشت: هدف ما اینست که سالانه تعداد محصولات کشاورزی را که مورد ارزیابی و آزمایش قرار می گیرند، افزایش دهیم تا به حدی برسیم که بتوانیم تمام محصولات را آزمایش نماییم، اما زیرساخت آن باید تقویت شود که یکی از این زیرساخت ها، همین لابراتوار ها هستند. هم اکنون تمام محصولات غذایی و کشاورزی صادراتی ما الزاما باید آزمایش و اندازه گیری شود. همینطور تمام محصولات غذایی و کشاورزی وارداتی ما هم باید در گمرک آزمایش و سپس ترخیص شود. در عین حال تعداد شاخص هایی را هم که هم اکنون برای سنجش محصولات غذایی داریم، کم است که بزودی این شاخص ها را به ۱۷۰۰۰ شاخص افزایش می دهیم.
مبنای محاسبه نرخ ارز در بودجه سال آتی دارو ۳۰ هزار تومان باشد
وی در انتها صحبت هایشان در رابطه با پیشنهاد سازمان غذا و دارو برای بودجه سال آینده، اظهار داشت: برای بودجه سال آینده، سازمان غذا و دارو در زمینه مبنای محاسبه نرخ ارز است که مشکل دارد. سازمان برنامه و بودجه مبنای محاسبه نرخ ارز را ۲۳ هزار تومان می داند، اما ما اعلام نموده ایم که نرخ ارز حداقل باید با ۳۰ هزار تومان محاسبه شود. چونکه ما در سال آینده نمی توانیم قانون بودجه را تغییر دهیم. می توانیم آنرا کم نماییم، اما نمی توانیم آنرا حتی یک ریال افزایش دهیم. مگر این که با مصوبه سران قوا ۱۰ درصد بتوانیم آنرا افزایش دهیم که با احتساب ۱۰ درصد می شود ۷۵ هزار میلیارد تومان که عملا فایده ای برای حوزه دارو ندارد.
1401/11/17
13:44:18
5.0 / 5
298
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان