سرطان روده بزرگ پیامد تلخ جوامع صنعتی

سرطان روده بزرگ پیامد تلخ جوامع صنعتی به گزارش رژیم آسان، متخصص پرتودرمانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اعلان اینکه سرطان روده بزرگ یکی از سرطان های شایع جوامع صنعتی است، اظهار داشت: میزان شیوع این بیماری در دهه های اخیر رو به افزایش است.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا، دکتر مونا ملک زاده مغانی با اشاره به اینکه سرطان روده بزرگ یا سرطان کولون و یا سرطان رکتوم به رشد توده های سرطانی در روده بزرگ گفته می شود، از شیوع بالای این سرطان در دنیا آگاهی داد.
وی ادامه داد: کولون در قسمت انتهایی خود پیش از اینکه به مقعد برسد در قسمتی به نام رکتوم ممکنست درگیر سلول های سرطانی شود.
کم خونی؛ علامت شایع سرطان روده بزرگ وی با اشاره به علایم سرطان روده، اضافه کرد: کم خونی یکی از علایم شایع این سرطان است. زمانی که توده سرطانی در روده ایجاد می شود، این توده مرتبا از بدن خون دریافت و آنرا همراه مدفوع دفع کرده و فرد مبتلا را گرفتار کم خونی می کند. بسته به قرارگیری توده سرطانی در سمت راست یا چپ روده، علایم می تواند متفاوت باشد.
وی با تاکید براهمیت تشخیص بموقع سرطان روده بزرگ، اشاره کرد: در توده های سرطانی که در دراز مدت بزرگ و به وجود آمده و سمت چپ روده را درگیر کرده باشند، علائمی همانند انسداد، شایع تر است. یکی از علل این انسدادها این است که توده در مقابل محل رکتوم قرار می گیرد.
ملک زاده علائمی همانند دفع خون روشن از بدن و یا انسداد روده را نیازمند بررسی و توجه دانست و هشدار داد: این علایم می تواند زنگ خطری برای مراجعه سریع و فوری به پزشک باشد؛ چونکه هر چه زمان تشخیص ودرمان زودتر باشد، شانس درمان مبتلایان نیز بمراتب بالاتر می رود.
او کلونوسکوپی را خصوصا در مراحل اولیه بیماری با اهمیت ترین راه تشخیص سرطان روده دانست و انجام کلونوسکوپی دوره ای در افراد بالای ۴۵ سال را مورد تاکید قرار داد. بررسی خون در مدفوع نیز می تواند یکی از راه های شناسایی این بیماری باشد. اگر چنانچه فردی گرفتار متاستاز شده باشد می توان با روش سی تی اسکن و در ادامه با آزمایش پاتولوژی نیز این ضایعه را تشخیص داد. به عبارتی باید از مقعد تا ابتدای روده تحت آزمایشات دوره ای باشد تا چنانچه فرد به این بیماری مبتلا شد در سریع ترین زمان ممکن درمان ها شروع شود.
این متخصص پرتودرمانی بررسی ضایعات در محدوده روده را ضروری دانست و افزود: ضایعات در بعضی اوقات با تشخیص قطعی توده سرطانی مشخص می شوند. انجام غربالگری منظم راه حل مناسبی برای پیش گیری از سرطانی شدن توده در بیماران مستعد است.
وی با اشاره به اینکه سرطان روده بزرگ یکی از بیماریهای دستگاه گوارش است، اظهار داشت: این نوع سرطان یکی از سرطان های شایع در جوامع صنعتی بوده و میزان وقوع آن در دهه های اخیر رو به افزایش است. سرطان روده بزرگ از بیماری هایی است که با سبک زندگی و کم تحرکی در ارتباط مستقیم است.
چند روش برای پیش گیری از سرطان روده بزرگ ملک زاده، تغذیه را یکی دیگر از عوامل موثر در مبتلاشدن به سرطان روده ذکر کرد و توضیح داد: مصرف زیاد چربی ها می تواند فرد را مستعد مبتلاشدن به سرطان روده کند. ورزش و انجام کارهای فیزیکی یکی از با اهمیت ترین سفارش ها برای پیش گیری از سرطان روده است. گنجاندن ساعتی در روز برای ورزش می تواند به میزان قابل توجهی از بروز این بیماری پیشگیری کند. ورزش کردن، پرهیز از مصرف غذاهای چرب و مصرف ویتامین ها و میوه جات و سبزیجات می تواند به میزان قابل توجهی از بروز این سرطان پیشگیری کند.
این متخصص پرتودرمانی درباره ی درمان های سرطان روده نیز توضیح داد: سرطان روده از معدود سرطان هایی است که حتی اگر متاستاز هم در پیکر شخص به وجود آمده باشد به عنوان یکی از سرطان قابل درمان شناخته می شود. شیوع این سرطان در زنان و مردان برابر است. این سرطان بطور معمول با افزایش سن شیوع بیشتری پیدا می کند همین طور این بیماری در بعضی افراد بصورت ژنتیکی نیز در سنین پایین تر می تواند ایجاد شود.
او اشاره کرد: سرطان های زودرس روده یا غده هایی که می توانند تبدیل به توده های سرطانی شوند، نیز ممکنست در بعضی افراد در سنین پایین بروز کنند؛ بدین سبب افراد بمحض مشاهده علایم فورا به پزشک مراجعه کنند.
ملک زاده افزود: افراد باید از سن ۴۵ سالگی غربالگری سرطان روده بزرگ را انجام دهند ولی اگر چنانچه سابقه ژنتیکی این بیماری در افراد درجه یک خانواده وجود دارد باید از سن ۳۵ سالگی آزمایشات تشخیصی شروع شود.
روش های درمان سرطان کولون عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به اینکه درمان اصلی سرطان روده بطور معمول جراحی است، اشاره کرد: غیر از قسمت انتهای روده که رکتوم یا راست روده نامیده می شود در مابقی قسمت های روده ابتدا جراحی به انجام می رسد مگر اینکه فرد گرفتار متاستاز شده باشد و بیماری در بدن او پخش شده باشد در این صورت درمان ها با شیمی درمانی شروع می شود.
وی اشاره کرد: بطور کلی درمان ها به میزان متاستاز، پیشرفت بیماری و قرارگیری توده بستگی دارد.
بگفته دکتر ملک زاده درمان در ناحیه راست روده فقط در مراحل ابتدایی بصورت جراحی است در غیر اینصورت درمان ها بصورت شیمی درمانی و رادیوتراپی همزمان انجام می شود؛ به این شکل که بیمار تحت رادیوتراپی قرار می گیرد و در ادامه شیمی درمانی نیز به انجام می رسد، در گام بعدی بیمار برای جراحی آماده می شود؛ بدین سبب این روند موجب می شود کارهای روده و معقد حفظ و فرد کیفیت زندگی بهتری داشته باشد.
وی به روش دیگری برای درمان سرطان روده اشاره نمود و اظهار داشت: درمان با داروهای هدفمند یکی دیگر از روش های درمانی موثر در این بیماری است. در صورتیکه جهش در ژن های خاصی ایجاد نشده باشد می توان از این درمان نیز بهره برد، این درمان کمک می نماید که در صورت متاستاز پاسخ های مناسب تری دریافت نماییم. درمان با داروهای هدفمند فقط در بیمارانی استفاده می شود که در وضعیت متاستازیک باشند.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، او در بخش دیگری توضیح داد: در مطالعاتی مشخص شده سلول های سرطان روده در بعضی موارد به درمان های ایمونوتراپی هم پاسخ مثبت می دهند.
وی همین طور جراحی را متداول ترین روش درمان سرطان روده دانست و در ادامه رادیوتراپی، شیمی درمانی، درمان هدفمند و ایمونوتراپی را از با اهمیت ترین روش های درمانی ذکر کرد.
منبع:

1401/11/11
08:32:08
5.0 / 5
296
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , تغذیه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان