فاکتورهای موثر در احساس خستگی صبحگاهی

فاکتورهای موثر در احساس خستگی صبحگاهی به گزارش رژیم آسان، اختلال هوشیاری بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب و در طول روز می تواند بر عملکرد شناختی و حرکتی تأثیر منفی بگذارد و خطر ساز باشد.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا، نتایج مطالعات حاکی از آنست که شاخصهای تغییرپذیر سبک زندگی مانند کیفیت و مدت زمان خواب ممکنست تأثیر بیشتری بر سطح هوشیاری صبحگاهی نسبت به عوامل ژنتیکی داشته باشند.
این نتایج نشان میدهد که مداخلات انجام شده در سطح فردی و اجتماعی با هدف قرار دادن شاخصهای غیر ژنتیکی می تواند به کاهش نتایج منفی در رابطه با اختلال هوشیاری کمک نماید.
دکتر متیو واکر - نویسنده این مطالعه و از محققان دانشگاه کالیفرنیا - اظهار داشت: امیدواریم یافته های ما به اطلاع رسانی بیشتر و بهینه سازی هوشیاری کمک نماید. این مساله خصوصاً در حوزه آموزش که هوشیار بودن برای کسب دانش در کلاس درس لازمست، بسیار اهمیت دارد. در اینجا، نتایج ما نشان میدهد که تغییر ساعت آغاز کلاس های درس و اجتناب از صبحانه با شاخص گلیسمی بالا ممکنست منجر به هوشیاری مطلوب هنگام بامداد شود.

اختلال در هوشیاری و عوامل خطر
اینرسی خواب (Sleep inertia) به مرحله ای از اختلال در هوشیاری و عملکرد اشاره دارد که میان خواب و بیداری رخ می دهد و می تواند بین چند دقیقه تا چند ساعت بعد از بیدار شدن ادامه پیدا کند. باآنکه این یک پدیده رایج است اما می تواند تأثیر عمیقی بر راندمان و ایمنی افراد داشته باشد. به صورت خاص، اینرسی خواب می تواند بر سطح ایمنی کارگران در مشاغل خطرناک تأثیر بگذارد یا تصمیم گیری کارکنان بخش خدمات اضطراری همچون کادر درمان و آتش نشانان را مختل کند که در نتیجه می تواند ایمنی دیگران را تحت تأثیر قرار دهد.
علاوه بر این کاهش سطح هوشیاری در طول روز به سبب خواب ناکافی با کاهش راندمان و افزایش ریسک تصادفات رانندگی هم راه است. هرچند، شواهد علمی کافی در مورد عوامل موثر بر سطح هوشیاری بعد از بیدار شدن از خواب وجود ندارد.
در این بررسی، محققان عوامل در رابطه با تغییرات روزانه در سطح هوشیاری صبحگاهی را ارزیابی کردند. آنها تأثیر خواب شب قبل، فعالیت بدنی در روز قبل، ترکیب غذایی صبحانه و سطح قند خون پس از صبحانه را بر هوشیاری صبحگاهی ارزیابی کردند.
محققان در بررسی انجام شده ارتباطی بین مدت زمان خواب و زمان خواب با سطح هوشیاری صبحگاهی پیدا کردند. به صورت خاص، زمانی که یک فرد بیش از حد معمول بخوابد یا دیرتر از زمان معمول خود از خواب بیدار شود، بیشتر احتمال دارد که بامداد روز بعد سطح بالاتری از هوشیاری را نشان دهد.
همین طور نتایج بررسی ها حاکی از آنست سطح بالاتر فعالیت بدنی در روز قبل با افزایش سطح هوشیاری صبحگاهی همراه بود. هرچند، سطح فعالیت بدنی طی ساعاتی از روز با سطح هوشیاری صبحگاهی رابطه مثبت داشت و فعالیت بدنی در طول شب با هوشیاری کمتر صبحگاهی همراه بود.
سپس محققان تأثیر ترکیب درشت مغذی ها در وعده صبحانه را بر سطح هوشیاری صبحگاهی بررسی کردند. شرکت کنندگان صبحانه های استاندارد منطبق با کالری را که دارای ترکیبات غذایی متفاوت بود همچون خوراکی های حاوی کربوهیدرات، پروتئین و فیبر بالا را دریافت نمودند.
به گزارش مدیکال نیوز تودی، محققان مشاهده کردند: مصرف یک صبحانه حاوی کربوهیدرات بالا با سطح بالاتری از هوشیاری صبحگاهی همراه بود. در مقابل، صبحانه حاوی پروتئین بالا با سطح هوشیاری کمتری مرتبط بود.
منبع:

1401/09/11
13:22:45
5.0 / 5
290
تگهای خبر: آموزش , خدمات , خواب , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان