مدیركل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت:

روش های عجیب و غریب در طب سنتی جایی ندارند

روش های عجیب و غریب در طب سنتی جایی ندارند رژیم آسان: به گزارش رژیم آسان، مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، با تأکید بر این که روش های عجیب و غریب که گاهی ارائه می شود در قالب طب ایرانی و سنتی نمی گنجد، اظهار داشت: طب سنتی ایرانی برمبنای منابع نوشتاری و انتقال نسل به نسلی در قالب تعریف سازمان بهداشت جهانی یک مکتب است که این مکتب از جانب این سازمان نیز به رسمیت شناخته شده است.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا، دکتر نفیسه حسینی یکتا با بیان این خبر در نشست «طرح ادغام آموزه های طب ایرانی در سیستم سلامت کشور»، اظهار داشت: از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ میلادی شاهد رشد ۴۰۰ درصدی روند انتشار مقالات ایران در زمینه طب سنتی در سطح جهان بودیم؛ به نحوی که اکنون ایران رتبه چهارم علمی دنیا بعد از چین، هند و آمریکا را در این عرصه در اختیار دارد.
وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران در حوزه طب سنتی و مکمل دارای مرجعیت علمی در جهان است، اضافه کرد: درس دو واحدی طب سنتی برای رشته های پزشکی، دندانپزشکی، مامایی، پرستاری، داروسازی و تغذیه در هشت دانشگاه و ۱۳ گروه آموزشی علوم پزشکی در سطح کشور ارائه می شود.
تجریه خوب اردکان در حوزه ادغام
مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با اشاره به برنامه های خوبی که از سال ۹۳ در اردکان یزد در حوزه طب سنتی انجام شده است، افزود: این برنامه ها سبب ارتقای ۳۰ تا ۹۰ درصدی در فاکتورهای سطح زندگی مردم منطقه شده است.
وی با اشاره به اینکه هدف کلی از ادغام آموزه های طب ایرانی در سطح یک سیستم سلامت کشور، افزایش سطح سواد سلامت مردم و توسعه سبک زندگی سالم در راستای کاهش بار بیماریهای غیرواگیر است، تصریح کرد: آموزش سبک زندگی مطابق آموزه های شش گانه طب سنتی در گروه هدف که جمعیت بالای شش سال کشور را شامل می شود، انجام خواهد گرفت.
روش های عجیب و غریب در طب سنتی جایی ندارند
وی اشاره کرد: روش های عجیب و غریب که گاهی ارائه می شود در قالب طب ایرانی و سنتی نمی گنجد. طب سنتی ایرانی برمبنای منابع نوشتاری و انتقال نسل به نسلی در قالب تعریف سازمان بهداشت جهانی یک مکتب است که این مکتب از جانب این سازمان نیز به رسمیت شناخته شده است.
وی ادامه داد: مطابق دیدگاه سازمان بهداشت جهانی، طب سنتی مجموعه تمامی علوم و تجربیات نظری و عملی که به اشکال مختلف دارویی، برای حفظ سلامتی و همین طور پیشگیری، تشخیص و درمان بیماریها به کار می رود و بصورت گفتاری یا نوشتاری از نسلی به نسل دیگر در یک منطقه جغرافیایی انتقال می یابد و قابلیت روزآمد شدن با حفظ چارچوب های اساسی را دارد، شامل می شود.
مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، اشاره کرد: برنامه ادغام در فاز اول در سطح یک و ۱۴ دانشکده و دانشگاه علوم پزشکی کشور اجرا خواهد شد و در فازهای بعدی طرح ادغام در سطوح بالاتر و حوزه درمان نیز اجرائی می شود.
بنابر اعلام وبدا، او در آخر با اشاره به اینکه اسناد بالادستی و برنامه های پنجم و ششم توسعه کشور بر این ادغام تصریح دارند، اظهار داشت: اکنون ۴۰ پست سازمانی در معاونت های غذا و دارو، بهداشت و درمان ۶۱ دانشگاه علوم پزشکی کشور وجود دارد که تعداد کمی از آنها فعال می باشند و باید بعد از ادغام فعال شوند.
منبع:

1401/09/02
15:21:30
5.0 / 5
229
تگهای خبر: آموزش , برنامه , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان