چرا از ترس لذت می بریم؟

چرا از ترس لذت می بریم؟ به گزارش رژیم آسان، لرستان یک روانشناس اظهار داشت: شاید تعدادی از ما حتی از شنیدن نام فیلم و داستان ترسناک یا فکرکردن به سرگرمی های دلهره آوری مثل زیپ لاین، ترن هوایی یا رِنجر فراری باشیم، اما اگر چنین تفریحاتی مشتری ها و علاقه مندان خاص خودرا نداشتند، بازار فیلم های ترسناک و سرگرمی های آمیخته به ترس و هیجان چندان پررونق نبود.


لیلا میررضایی در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: خیلی از افراد از تماشای صحنه های دلهره آور در فیلم ها، پریدن از ارتفاع، معلق ماندن بین آسمان و زمین و در یک کلمه از احساس ترس لذت می برند.
وی در پاسخ به این پرسش که چرا روی چرخ وفلک بزرگ شهربازی لبریز از لذت هستیم؟ عنوان کرد: ترس احساسی است که مواقع خطر در ما بیدار می شود، که موجب مجموعه ای از تغییرات روانی شده و این تغییرات روانی به مجموعه ای از پاسخ های رفتاری منجر می شود، واکنش های رفتاری ناشی از ترس غیر ارادی هستند و به طور معمول شامل یکی از سه حالت ستیز، گریز ا فلج و انجماد هستند.
میررضایی عنوان کرد: در شهربازی های بزرگ دنیا، مردم به جهت اینکه دو دقیقه روی ترن هوایی هیجان انگیز سوار شوند ساعت ها در صف طولانی ترن هوایی منتظر می مانند، جالب تر این که این افراد به خوبی آگاه اند که سوارشدن به این وسیله ممکنست تصادف، سکته و حتی مرگ را نیز به همراه داشته باشد که روانشناسی ترن هوایی این عشق عجیب و خطرناک را توضیح می دهد.
این روانشناس با اشاره به اینکه بر طبق این مفهوم، عشق به ترن هوایی از حس ماجراجویی انسان و تمایل او به تجربه های جدید، متفاوت و گاها دشوار ناشی می شود، اشاره کرد: شاید در نگاه اول چنین به نظر برسد که علت علاقه افراد به ترن هوایی لذتی است که از ترس می برند، علایم ترس مانند افزایش ضربان قلب و سنگین شدن نفس از افزایش گلوکز ناشی می شود که این علایم همان واکنش ستیز یا گریزی است که بدن در مواقع ترس و خطر نشان میدهد.
وی با اشاره به اینکه تحقیقات علمی نشان می دهند سوارشدن به ترن هوایی این واکنش ها را تحریک می کند، عنوان کرد: مدت کوتاهی پس از شروع حرکت ترن هوایی، ضربان قلب افراد دو برابر می شود، در افراد مسن، ممکنست ضربان قلب تا حدی بالا برود که از نظر پزشکی زندگی آنها به خطر بیفتد، افزایش سطح آدرنالین و اندورفین و در پی آن احساس هوشیاری، لذت و سرزندگی نیز از دیگر اثرات سرگرمی های هیجان انگیز و خطرناکی مثل ترن هوایی است.
میررضایی با اشاره به اینکه هنگام سرگرمی های ترسناکی مانند سوارشدن به ترن هوایی سطح هورمون کورتیزول نیز بالا می رود، اشاره کرد: ترشح این هرمون زمانی در بدن ما زیاد می شود که استرس داریم.
این روانشناس در پاسخ به این پرسش که چطور ممکنست یک فرد بطور هم زمان استرس و لذت را تجربه کند؟ عنوان کرد: هر استرسی، استرس منفی نیست، برخی استرس ها مثبت و دل چسب اند و افراد از تجربه چنین استرسی لذت می برند.
وی با اشاره به این نکته را نیز باید در نظر داشت که همه افراد از ترس و ماجراجویی لذت نمی برند، اشاره کرد: دوپامین یکی از ناقل های عصبی مغز است که نقش مهمی در عملکرد مسیرهای عصبی دارد، شواهدی وجود دارند که نشان می دهند ارتباط مستقیمی بین میزان دوپامین و تمایل فرد به رفتارهای ماجراجویانه وجود دارد.
میررضایی اضافه کرد: طبق این شواهد، افرادی که سطح دوپامین در بدن آنها زیاد است، تمایل بیشتری به رفتارهای ماجراجویانه دارند، علاقه به سرگرمی های ماجراجویانه و هیجان انگیز در دوران جوانی در اوج خود قرار دارد و با گذشت سن از شدت این علاقه کم می شود.
این روانشناس در پاسخ به این پرسش که چرا گاهی از ترس لذت می بریم؟ بیان کرد: همچون دلیلهای اصلی لذت بردن از ترس می توان به اطمینان از امنیت، هیجان، احساس نزدیکی به دیگران، فراموشی موقت درگیری ها و دغدغه ها، خشنودی و رضایت از خود و کنجکاوی اشاره نمود.
منبع:

1401/08/15
10:00:17
5.0 / 5
379
تگهای خبر: پزشك , زندگی , طب , هوشیاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان