افزایش مرگ و میر انسانی ناشی از هاری

افزایش مرگ و میر انسانی ناشی از هاری رژیم آسان: به گزارش رژیم آسان، رئیس گروه مدیریت بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، ضمن اشاره به افزایش مرگ و میر انسانی ناشی از هاری بر ضرورت کنترل جمعیت سگ های بلاصاحب تصریح کرد و اظهار داشت: با عنایت به تعداد قابل توجه ابتلای حیوانات عامل گزش به بیماری هاری در سال گذشته، به نظر می آید اقدامات و فعالیتهایی که هر ساله برای جلوگیری از حیوان گزیدگی در کشور صورت می گیرد به حد کفایت موثر و کارآمد نبوده است.


دکتر بهزاد امیری در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به این که از سال ۲۰۰۷ روز ۲۸ سپتامبر مصادف با سالگرد درگذشت لوئی پاستور (کاشف واکسن هاری) روزجهانی هاری نام گذاری شده است، اظهار داشت: سال جاری یعنی ۲۸ سپتامبر ۲۰۲۲ شانزدهمین سالروز جهانی هاری است. هدف از نامگذاری روز هاری، ایجاد فرصتی برای آموزش و افزایش آگاهی کلیه افراد جامعه در مورد بیماری هاری و جلب حمایت و مشارکت کلیه اقشار جامعه و همینطور ایجاد تعهد و هماهنگی در سازمان ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی برای جلوگیری از حیوان گزیدگی و کنترل و حذف بیماری هاری در جوامع بشری است.
وی ادامه داد: هر ساله به منظور ارتقای هماهنگی و هدفمند کردن فعالیتهای مقابله با بیماری هاری و افزایش آگاهی عمومی، شعاری برای روز جهانی هاری در نظر گرفته می شود. شعار روز جهانی هاری در سال ۲۰۲۲ طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت "پایان مرگ ناشی از هاری با رویکرد سلامت واحد" است. انتخاب این شعار نشان دهنده اهمیت مشارکت، همکاری و هماهنگی بین بخشی در تحقق اهداف برنامه راهبردی جهانی پیشگیری و کنترل هاری است. هدف اصلی برنامه راهبردی جهانی پیشگیری و کنترل هاری که از جانب سازمان جهانی بهداشت، سازمان جهانی بهداشت حیوانات و سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد تدوین شده است، "به صفر رساندن مرگ انسان به دلیل هاری ناشی از گزش سگ تا سال ۲۰۳۰ میلادی است.
او با تکیه بر این که این هدف مشتمل بر استراتژی هایی است، اظهار نمود: استراتژی اصلی در این برنامه شامل آموزش و اطلاع رسانی جامعه، بهبود و ارتقای نظام مراقبت حیوان گزیدگی و بیماری هاری، دسترسی خدمات پیشگیری بعد از تماس برای همه، واکسیناسیون دسته جمعی سگ ها (طبق مستندات موجود در صورتیکه ۷۵ درصد جمعیت سگ ها برضد بیماری هاری واکسینه شوند، احتمال بروز و انتقال بیماری در جمعیت سگ ها و به تبع آن در انسان نزدیک به صفر خواهد رسید) است.
امیری ضمن اشاره به روند رو به رشد سالیانه تعداد موارد حیوان گزیدگی و مرگ ناشی از هاری، خاطرنشان کرد: طی سال قبل بیشتر از ۲۶۰ هزار مورد حیوان گزیدگی و ۱۶ مورد مرگ انسانی ناشی از مبتلا شدن به بیماری هاری گزارش شده است. امسال هم تابحال ۷ مرگ ناشی از هاری در کشور ثبت شده است.
وی ادامه داد: با عنایت به تعداد قابل توجه ابتلای حیوانات عامل گزش به بیماری هاری در سال گذشته، به نظر می آید اقدامات و فعالیتهایی که هر ساله توسط دستگاههای متولی برای جلوگیری از حیوان گزیدگی در کشور صورت می گیرد به حد کفایت موثر و کارآمد نبوده و در صورت استمرار این وضعیت همچنان با تحقق هدف به صفر رساندن مرگ انسان به دلیل هاری ناشی از گزش سگ فاصله خواهیم داشت و تبعات ناشی از آن تحدید سلامت عمومی و افزایش هزینه های نظام سلامت است، روز به روز افزوده خواهد شد.
او بیماری هاری را نوعی عفونت ویروسی دستگاه اعصاب مرکزی معرفی نمود و اظهار داشت: هاری بین حیوان و انسان قابل انتقال است که معمولا به واسطه گزش حیوان هار به انسان منتقل می شود و در صورت بروز علایم بیماری در انسان متاسفانه همیشه (۱۰۰ درصد) کشنده است. ولی خوشبختانه علیرغم کشندگی بالای این بیماری، در صورت انجام کلیه مراحل پیشگیری و درمان بیماری همچون شتشوی صحیح محل گزش با آب و صابون و تزریق سرم و واکسیناسیون بموقع و کامل میتوان از مبتلا شدن به هاری پیشگیری کرد.
او در رابطه با حقایق کلیدی در مورد بیماری هاری، تصریح کرد: هاری یک بیماری ویروسی قابل پیشگیری با واکسن است که در بیشتر از ۱۰۰ کشور جهان رخ می دهد. سالانه ۵۹۰۰۰ مرگ انسان به دلیل مبتلا شدن به بیماری هاری در جهان رخ می دهد. متاسفانه ۴۰ درصد از افراد گاز گرفته شده توسط حیوانات مظنون به هاری، کودکان زیر ۱۵ سال هستند.
وی با اشاره به اینکه سگ ها عامل بیشتر از ۹۰ درصد موارد حیوان گزیدگی و انتقال بیماری هاری و مرگ ناشی از آن در انسان هستند، اظهار نمود: حذف هاری از راه جلوگیری از گزش سگ و انجام واکسیناسیون سگ ها امکان پذیر است. شستشوی فوری و کامل زخم با آب و صابون بعد از تماس با یک حیوان مظنون به هاری به مدت ۱۵ دقیقه برای هر زخم، بسیار مهم و حیاتی می باشد و می تواند زندگی را نجات دهد.
او هدف کلی در برنامه کنترل هاری طبق اعلامیه سازمان جهانی بهداشت را حذف تمامی موارد مرگ انسانی در اثر مبتلا شدن به بیماری هاری ناشی از گزش سگ تا سال ۲۰۳۰ معرفی نمود.
امیری همینطور به ذکر سفارش هایی جهت پیشگیری و کنترل حیوان گزیدگی و بیماری هاری پرداخت و افزود: از نزدیک شدن به سگ های ولگرد و بدون صاحب بپرهیزید، چون که بیشترین موارد حیوان گزیدگی انسان ها توسط سگ ها روی می دهد. همینطور از غذا دادن به سگ ها و گربه های بلاصاحب و ولگرد پرهیز کنید، چونکه که خویش را در معرض حمله احتمالی آنها قرار می دهید و همینطور موجبات زالد و ولد بی رویه آنها فراهم می شود.
وی ادامه داد: از آزار و اذیت و نزدیک شدن به حیوانات پرهیز کنید چون که سایر حیوانات اهلی و وحشی هم می توانند آلوده به ویروس هاری باشند و در صورت گزش احتمال مبتلا شدن به بیماری هاری وجود دارد. باید بدانید که پنجه کشیدن گربه (به علت لیسیدن پنجه) همانند گاز گرفتگی به حساب می آید و نیازمند درمان پیشگیری هاری است. در صورت نگهداری سگ و گربه باید نسبت به واکسینه کردن سالانه آنها اقدام کنید.
او در انتها باردیگر تصریح کرد: شستشوی محل حیوان گزیدگی با آب و صابون نخستین قدم جهت جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری هاری است. در صورت بروز گزش و یا تماس با حیوانات که منجر به مجروح شدن و یا خراش پوستی شد، بلافاصله به نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی رجوع کنید.
منبع:

1401/07/07
12:25:29
5.0 / 5
194
تگهای خبر: آموزش , برنامه , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان