زالی مطرح كرد

اهمیت ازدواج و ترویج فرزندآوری در نسل نخبگان

اهمیت ازدواج و ترویج فرزندآوری در نسل نخبگان رژیم آسان: رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به این که بحث صیانت از جمعیت و جوانی آن یک موضوع جهانی است، اظهار داشت: هر کشوری باید بر طبق باورهای محلی و مذهبی، شرایط اقلیمی این مساله را مدیریت کند؛ یک نسخه واحد برای این مساله نداریم و تنها می توان از تجارب کشورهای دیگر در این جهت بصورت تفکیکی و اقتباسی استفاده نمود.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا زالی در جمع خبرنگاران در حاشیه جلسه قرارگاه جوانی جمعیت و افتتاح باشگاه فرهنگی و خانواده دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که با حضور تعدادی از اساتید در تالار بهشتی این دانشگاه برگزار شد، اظهار داشت: امروز یک بحث مفصلی توسط پژوهشگران راجع به برنامه های تطبیقی جهانی در حوزه سیاست های فرزندآوری، جوانی جمعیت و کاهش خطر بروز جمعیت به سمت سالخوردگی انجام شد.
پایداری، ثبات و استواری خانواده با باشگاه فرهنگی خانواده در معاونت فرهنگی دانشگاه ایشان سپس عنوان کرد: در این جهت قرار شد برنامه های موفق جهانی که اثربخشی آنها در دراز مدت بطور مستند ثابت شده، بصورت مستقل در کشور صورت گیرد. همین طور در حاشیه جلسه امروز باشگاه فرهنگی خانواده به عنوان یک ظرفیت نهادی جدید برای پایداری، ثبات و استواری خانواده در معاونت فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با حضور تعدادی از اساتید و هیئت رئیسه دانشگاه افتتاح گردید.
زالی در ادامه، اضافه کرد: با توجه به این که دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نزدیک به ۱۴ هزار دانشجو، ۱۵۰۰ نفر عضو هیئت علمی، ۱۷ هزار و ۶۰۰ نفر کارمند که نزدیک به ۱۰ هزار نفر آنها از بین خانم ها هستند و جمعیتی بیش از ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر تحت پوشش دارویی و حمایت های درمانی دانشگاه دارد، باشگاه فرهنگی دانشجویی می تواند اقدام موثری در زمینه اهداف جمعیتی دانشگاه انجام دهد.
این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اعلان اینکه باشگاه فرهنگی خانواده باتوجه به سند جامع توسعه خانواده محور در عرصه دانشگاهی افتتاح شده است، توضیح داد: یکی از اهداف اصلی این حوزه در ارتباط با قانون جوانی جمعیت و حمایت خانواده خواهد بود. این هدف برمبنای ترویج ازدواج سالم و آسان به ویژه ازدواج های آگاهانه، ازدواج های پایدار، ازدواج های بموقع و به هنگام در زمینه است.
اهمیت ازدواج و ترویج فرزندآوری در نسل نخبگان زالی با اشاره به این که در باشگاه فرهنگی تجمیع و اجراسازی برنامه ها و شیوه نامه های عملیاتی قابل اندازه گیری را خواهیم داشت، اضافه کرد: در بحث جوانی جمعیت و به ویژه سیاست های ترویجی فرزندآوری و ازدواج در نسل نخبگان از اهمیت زیادی برخوردار است؛ چونکه بخش عمده ای از هیئت علمی، کارمندان، اساتید دانشگاه و نیز دانشجویان به جمعیت نخبه کشور تعلق دارند. بدین سبب سرمایه گذاری در این گروه خاص منجر به افزایش کیفیت فرزندآوری در کشور خواهد شد. پس باشگاه فرهنگی خانواده با همین نگاه با حضور تعدادی از اعضای هیئت علمی و بزرگان راه اندازی شد.
وی با اعلان اینکه فرصت سیاست تک روی (جمعیتی) بسیار محدودی فراسوی کشور است و اگر این پنجره مسدود شود گرفتار یک فاجعه خواهیم شد، اظهار داشت: لازم است تا در این خصوص اقدامات و مداخله هایی عادلانه مبتنی بر شواهد، اما صریح، کارا، اثربخش و در عین حال در یک بازه زمانی مشخص صورت گیرد. بسیاری از کشورها تجربه یک سده تلاش در امتداد افزایش جمعی دارند که ما می توانیم با بهره گیری از تجارب آنها به موفقیت های بیشتری دست یابیم.
دانشجویان متاهل، توفیقات تحصیلی بیشتری دارند وی در امتداد ارائه تسهیلات و پشتیبانی از دانشجویان متاهل، ابراز کرد: در دانشگاه هر ساله طرحی تحت عنوان شاخه نبات برگزار می شود، که امسال شاهد ازدواج ۸۰ نفر از دانشجویان بودیم.
زالی با اعلان اینکه شاخه نبات یک طرح مدونی با همکاری تشکل های دانشجویی است که خیلی از کارهای اجرائی آن توسط خود دانشجویان انجام می شود، اشاره کرد: این طرح از تجارب موفقی بوده است. تجارب ما در سالهای اخیر نشان میدهد که ازدواج های دانشجویی (حوزه برنامه شاخه نبات)، بطور معمول ازدواج های پایدارتری بوده و حتی بتازگی نیز نتایج تحقیقات ما ثابت می کند که این زوجین توفیقات تحصیلی بالاتری هم کسب کردند.
تخصیص ۳۰۰ میلیارد بودجه دانشگاه برای ارائه تسهیلات خوابگاه متاهلین عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اعلان اینکه در تلاش هستیم تا از تسهیلات(بودجه) امسال دانشگاه در زمینه جمعیت استفاده نمائیم، توضیح داد: دانشگاه بر طبق مصوبه ۳۰۰ میلیارد بودجه در حوزه خوابگاه متاهلی متعهد به ارائه خدمات شده است. امیدواریم که دانشگاه بتواند از ظرفیت بودجه قانون جوانی جمعیت سریع­تر بهره لازم را ببرد.
وی با اشاره به این که یکی از اشکالات اصلی در زمینه ازدواج دانشجویی بحث اسکان و مسکن زوجین است، اظهار داشت: اهتمام بر آنست که بتوانیم این مساله را برطرف نماییم. امیدواریم با کمک بانک مرکزی و سازمان های ذی ربط بتوان در قالب تسهیلات، خرید و... با توجه به این که خوابگاه های دانشجویی نسبت به سرانه جمعیت دانشجویان بسیار اندک است، خدمات مناسبی را به دانشجویان بخصوص دانشجویان متاهل ارائه دهیم.
منبع:

1401/04/07
09:18:39
5.0 / 5
194
تگهای خبر: برنامه , پزشك , خانواده , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان