مهارت کلامی کودکان از آلودگی هوا در امان نیست

مهارت کلامی کودکان از آلودگی هوا در امان نیست خراسان رضوی بیش از 90 درصد از جمعیت جهان هوای آلوده تنفس می کنند و غلظت ذرات معلق، بالاتر از آستانه ایمنی تعیین شده توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) است. مطالعات بسیاری استدلال کرده اند که قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا می تواند بر رشد مغز تاثیر بگذارد.


به نقل از ارث، گروهی تحقیقاتی به سرپرستی دانشگاه سیمون فریزر در کانادا مزایای استفاده از فیلتر هوا را برای کاهش تاثیر منفی آلودگی هوا بر رشد مغز در کودکان را بررسی نموده است.
از سال ۲۰۱۴، دانشمندان ۵۴۰ زن حامله را در اولان باتور، پایتخت مغولستان (یکی از شهرهایی با بدترین کیفیت هوا در جهان) در تحقیق حاملگی و آلودگی هوا شرکت دادند. این زنان بطور تصادفی در دو گروه کنترل یا آزمایش قرار گرفتند و سن حاملگی آنان کمتر از ۱۸ هفته بود، سیگاری نبودند و قبلا از دستگاه های فیلتر هوا استفاده نکرده بودند. به افرادی که در گروه آزمایش بودند یک یا دو فیلتر داده و تشویق شد که آنها را بطور مداوم در طول حاملگی خود استفاده کنند.
دانشمندان با اندازه گیری ضریب هوشی کل(FSIQ) کودکان در چهار سالگی دریافتند، کودکان مادرانی که از پاک کننده های هوا استفاده می کردند، دارای میانگین ضریب هوشی کل، ۲.۸ امتیاز بالاتر از کودکان متولد شده از مادران گروه کنترل بود.
رایان آلن، محقق ارشد تحقیق فعلی اظهار داشت: نتایج، همراه با شواهد مطالعات قبلی، به شدت آلودگی هوا را به عنوان یک تهدید برای رشد مغز مطرح می کند اما خبر خوب این است که کاهش قرار گرفتن در معرض آن فواید روشنی دارد.
همین طور مشخص شد کودکانی که مادرانشان از فیلترهای هوا بهره برده بودند، میانگین نمرات شاخص درک کلامی بالاتری داشتند و نتیجه با نتایج مطالعات مشاهده ای قبلی مطابقت دارد.
این یافته ها نشان میدهد که مهارت های کلامی کودکان ممکنست خصوصاً نسبت به قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا حساس باشد بنابراین، کاهش آلودگی در دوران حاملگی می تواند راهی کارآمد برای بهبود رشد شناختی کودکان در سراسر جهان باشد.
آلودگی هوا همه جا را فرا گرفته است و مانع از دستیابی کودکان به پتانسیل کامل خود می شود. آلن نتیجه گرفت که پاک کننده های هوا ممکنست تا حدودی محافظت کنند اما در نهایت تنها راه صیانت از همه کودکان کاهش انتشار گازهای گلخانه ای است.
این مطالعه در مجله Environmental Health Perspectives انتشار یافته است.1401/04/03
17:44:09
5.0 / 5
192
تگهای خبر: دستگاه , كودكان , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان