۲۱ دی ماه روز ملی خون های نادر؛

ایران تنها کشور اسلامی عضو انجمن بین المللی خون های نادر

ایران تنها کشور اسلامی عضو انجمن بین المللی خون های نادر رژیم آسان: جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۳۸۹ به عضویت انجمن بین المللی خون های نادر دنیا درآمده و ایران تنها کشور اسلامی و کشورهای منطقه مدیترانه شرقی (امرو) عضو این انجمن است که دارای برنامه خون های نادر است.


به گزارش رژیم آسان به نقل از ایرنا، ۲۱ دیماه روز ملی خون های نادر است، ایران بعنوان تنها کشور مسلمان در جمع ۲۳ کشور عضو مجمع بین المللی خون های نادر در جهان است و در سالهای اخیر توانسته است با شناسایی افرادی که در سرتاسر کشور دارای گروههای خونی نادر هستند، شرایطی را ایجاد نماید که با ذخایر خون های اهدایی این افراد در سردخانه های پشتیبان کننده به بیماران با گروههای خونی در صورت نیاز کمک نماید.
گروه های خونی نادر
افرادی که حداقل در گروه خونی اصلی(O، A، B، AB) قرار نداشته باشند در رده بندی گروههای خونی نادر قرار می گیرند. اهداکنندگان گروههای خونی نادر به دو گروه تقسیم می شوند، گروه اول (اهداکنندگان نادر) افرادی هستند که در خون آنها چند آنتی ژن منفی وجود دارد و گروه دوم (اهداکنندگان بسیار نادر) که از افرادی تشکیل شده است که یک آنتی ژن با شیوع بالا در خون آنها منفی است، افراد دارای گروه خون های نادر، افرادی هستند که مشابه خون آنها فقط در هر پنج تا ۱۰ هزار نفر جمعیت جغرافیایی جامعه موجود است.
گروه های خونی نادر گاهی به صورت تصادفی در میان اهداکنندگان خون شناسایی می شوند، عده ای از افرادی که دارای گروههای خونی نادر هستند هم در بیمارستان ها به دلیل بیماری، سقط جنین، عمل جراحی یا برخی حوداث که احتیاج به خون دارند اما برای تأمین خون به اشکال بر می خوردند، شناسایی می شوند. بعد از شناسایی افراد دارای گروه خونی نادر تشکیل پرونده می شود، پس از انجام تست های تکمیلی، این خون های اهدایی در بانک خون ذخیره تا درمواقع لازم برای بیماران و متقاضیان این گروههای خونی استفاده گردد.
جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۳۸۹ به عضویت انجمن بین المللی خون های نادر دنیا درآمده و ایران بعنوان تنها کشور اسلامی عضو این انجمن است که دارای برنامه خون های نادر است.
دشواری تهیه خون در گروههای خونی نادر و بسیار نادر
با همه اقدامات پیشگیرانه که در نظام سلامت انجام می شود و همینطور همه اقداماتی اجتماعی که برای جلو گیری ازبروز حوادث و تصادفات می شود، اما بازم هم شاهدیم که سالیانه شمار زیادی از انسان های بی گناه به کام مرگ کشیده می شوند، اما مشکل زمانی رخ می دهد که با تمام پیشبینی ها، اتفاقی می افتد که خارج از انتظار است، انسانی در بستر بیماری می افتد یا تصادفی رخ می دهد و مصدوم یا بیمار نیاز شدید به تزریق خون پیدا می کند و برای نجات جان او فقط اکسیر حیات است که نجات بخش است، اما دریک بررسی دقیق مشخص می شود که گروه خون بیمار یا مصدوم یک گروه خونی نادر یا یک گروه خونی بسیار نادر است که به سادگی در دسترس نیست و شاید تعداد بسیار اندکی از افراد یک جامعه یا حتی جهان دارای آن گروه خونی هستند و می توانند به وی خون اهدا کنند.
اینجاست که اقدامات و تدابیر خاص که از جانب انتقال خون انجام شده است، می تواند نجات بخش باشد و به کمک بیمار و کادر درمان بیاید و جان یک انسان را نجات دهد، بانکهای خون نادر یا بسیار نادر برای این اهداف راه اندازی شده اند و با ذخیره و شناسایی افراد دارای این گرو ه هایی خونی آماده اند تا در صورت نیاز، سریع وارد عمل شوند و خون مورد نیاز را تهیه کنند و حتی گاهی شاید نیاز باشد که این خون نادر یا بسیار نادر از دیگر کشورها تهیه شود.
افرادی که گروه خونی آنها در میان چهار گروه اصلی خون نباشد در رده گروههای خونی نادر قرار می گیرند و شاید هم بازهم گروه خونی آنها نادرتر باشد که در رده گروههای خونی بسیار نادر قرار می گیرد و تهیه خون برای این افراد شاید گاهی ناممکن باشد، شاید فقط از بستگان نزدیک یا درون یک طایفه یا قبیله باشد که در خیلی از موارد هم این افرد شناسایی نشده اند که بتوان از آنها کمک گرفت، گروه خون های نادر، افرادی هستند که مشابه خون آنها فقط در هر ۵تا ۱۰ هزار نفر جمعیت جغرافیایی جامعه موجود است.
ثبت اطلاعات بیشتر از یک هزار و ۴۰۰ ایرانی با گروه خونی نادر
مصطفی مقدم کارشناس مسئول خون های نادر سازمان انتقال خون اظهار داشت: تا کنون اطلاعات یک هزار و۴۰۰ ایرانی با گروههای خونی نادر در بانک اطلاعاتی سازمان انتقال خون ثبت شده است. این افراد از بین افرادی که غربالگری شده اند، شناسایی و اطلاعات آنها در بانک اطلاعاتی سازمان انتقال خون ثبت شده است.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیشتر از ۳۵۰ واحد خون نادر به صورت منجمد از این یک هزار و ۴۰۰ نفر گرفته و به صورت منجمد ذخیره سازی شده است که تا ۳۰ سال قابلیت نگهداری دارد این خون های نادر در تهران ذخیره سازی شده است و در صورت ضرورت برای افراد نیازمند به این گروههای خونی نادر در سرتاسر کشور از راه سازمان انتقال خون ارسال می شود.
مقدم افزود: خدماتی که سازمان انتقال خون به به افرادی با گروههای خونی نادر و بسیار نادر می دهد، مجانی است.
وی ضمن اشاره به این که در جهان تا کنون ۳۳۴ گروه خونی نادر شناسایی شده است، اظهار داشت: در دنیا حدود ۸۰ گروه خونی بسیار نادر و در ایران هم ۱۸ گروه خونی بسیار نادر شناسایی شده است.
کارشناس مسئول خون های نادر سازمان انتقال خون اظهار داشت: میزان فراوانی گروههای خونی در یک کشور بستگی به نوع گروه خونی نادر و جمعیت هر کشور دارد بعنوان مثال گروه خونی بمبی همچون گروههای خونی بسیار نادر شناخته شده در ایران است.
گروه خون نادر در هر ۵ هزار تا ۱۰ هزار نفر جمعیت جغرافیایی جامعه موجود است
مقدم اضافه کرد: معمولاً تعریف خاص و معینی در مورد گروههای خونی نادر به صورت مشترک وجود ندارد، اما افراد دارای گروه خون های نادر افرادی هستند که مشابه خون آنها فقط در هر ۵ هزار تا ۱۰ هزار نفر جمعیت جغرافیایی جامعه موجود است.
این متخصص ایمونو هماتولوژی اظهار داشت: همینطور افرادی که حداقل در گروه خونی اصلی (O، A، B، AB) قرار نداشته باشند در رده بندی گروههای خونی نادر قرار می گیرند.
مقدم اظهار داشت: برخی افراد با آنتی ژن های گروه خون اصلی با نام ABO آشنا هستند و برای مثال اگر گروه خون فردی A باشد بر روی سطح گلبول قرمز خون وی آنتی ژن A و اگر گروه خونی B باشد، آنتی ژن B وجود دارد، افرادی که گلبول قرمز آنها حاوی آنتی ژن های A و B باشد، گروه خونی AB و در صورتی که هیچکدام از آنتی ژن های A و B بر روی سطح گلبول قرمز مشاهده نشود، فرد دارای گروه خونی O است.
وی افزود: اما اطلاع از سایر آنتی ژن ها در میان جامعه کمتر است، چونکه این آنتی ژن ها در گروه خونی افراد کمتری در جامعه مشاهده می شود و گاهی اوقات عکس آن هم وجود دارد یعنی خون حدودا همه افراد جامعه دارای آنتی ژن خاصی است و در صورتی که در خون بسیار کمی از افراد جامعه آن آنتی ژن مشاهده نشود، می گوییم خون این افراد آنتی ژن منفی است و گروه خونی آنها نادر است.
وی افزود: اهداکنندگان گروههای خونی نادر به دو گروه تقسیم می شوند، گروه اول (اهداکنندگان نادر) افرادی هستند که در خون آنها چند آنتی ژن منفی وجود دارد و گروه دوم (اهداکنندگان بسیار نادر) از افرادی تشکیل شده که یک آنتی ژن با شیوع بالا در خون آنها منفی است.
مقدم اضافه کرد: گروههای خونی نادر گاهی به صورت تصادفی در میان اهدا کنندگان خون شناسایی می شوند، عده ای از افرادی که دارای گروههای خونی نادر هستند هم در بیمارستان ها به دلیل بیماری، سقط جنین، عمل جراحی یا برخی حوادث که احتیاج به خون دارند اما برای تأمین خون به اشکال برمی خوردند، شناسایی می شوند.
وی اعلام نمود: اهمیت گروههای خونی زمانی مشخص می شود که فرد احتیاج به تزریق خون پیدا می کند و مجبور می شویم که به وی خون تزریق نماییم و در این زمان حتما باید به وی خون سازگار تزریق شود و بنابراین کمیاب بودن افراد با گروه خونی نادر، سازمان انتقال خون برا ی عرضه خدمت بهتر به کسانی که دارای خون نادر هستند با همکاری سازمان بهداشت جهانی استقرار برنامه ملی خون های نادر را درنظر گرفت و از اردیبهشت سال ۱۳۸۷ بعنوان مرکز آموزش فنی و علمی نگهداری و مدیریت برنامه خون های نادر سازمان بهداشت جهانی درسطح بین الملل فعالیت می کند.
وی اضافه کرد: ۲۳ کشور عضو رسمی کارگروه بین المللی انجمن خون های نادر هستند و ایران هم عضو این انجمن است و به علت فعالیتهای خوب ایران در این حوزه، در زمره کشورهای توسعه یافته هستیم و همینطور ایران تنها کشور مسلمان عضو کارگروه بین المللی انجمن خون های نادر است.
وی اظهار داشت: در این انجمن کشورهای آمریکا، انگلیس، آفریقای جنوبی، برزیل، نیوزلند، هلند، سوئیس، ایران، اسپانیا، هند، ژاپن، چین، آلمان، فنلاند، فرانسه و تایوان عضو هستند.
وی خاطرنشان کرد: بعد از شناسایی افراد دارای گروه خونی نادر و بسیار نادر، تشکیل پرونده صورت می گیرد، پس از انجام تست های تکمیلی، این خون های اهدایی در بانک خون ذخیره شده تا در مواقع لازم برای بیماران و متقاضیان این گروههای خونی استفاده گردد.
از ناهید حاجی خانی


منبع:

1400/10/22
12:21:54
5.0 / 5
136
تگهای خبر: آموزش , بیمار , بیماری , جراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
رژیم آسان - easy Diet
easydiet.ir - حقوق مادی و معنوی سایت رژیم آسان محفوظ است

رژیم آسان

رژیم غذایی لاغری آسان